ХВЖ миссиясининг Ўзбекистонга амалий ташрифи якуни бўйича баёноти
2017 йил 17-24 июль кунлари Халқаро валюта жамғармасининг (ХВЖ) Альберт Егер раҳбарлигидаги миссияси мамлакатимиз иқтисодиёти ривожланиши ва расмий органлар ишлаб чиққан ислоҳотлар режасини муҳокама қилиш учун Тошкентда бўлди. Миссия ташриф якуни бўйича қуйидаги баёнотни берди:
"Миссия расмий органларнинг Президент Шавкат Мирзиёев тасдиқлаган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегиясига асосланган иқтисодиётни ислоҳ қилишга доир комплекс режаларини маъқуллайди. Ушбу режаларнинг ўз вақтида ва самарали амалга оширилиши иқтисодиётнинг сифатли иш ўринлари ташкил қилиш ва барқарор ўсишни таъминлаш қобилиятини сезиларли даражада ошириш имконини беради.
Миссия расмий органларнинг валюта тизимини биринчи галда ислоҳ қилиш бўйича режасини ҳам тўла қўллаб-қувватлайди.
Бозор тамойиллари асосида валюта курсларини унификация қилиш ва валюта ресурсларини тақсимлаш учун имконият яратиш Ўзбекистон Марказий банкига барқарорликни сақлашга йўналтирилган ва инфляцияни самарали назорат қилишга қодир пул-кредит сиёсатига ўтиш имконини беради. Мазкур ислоҳотлар ташқи рақобатбардошликни ошириш, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш ва ички ресурсларни тақсимлашни такомиллаштириш ҳисобидан иш ўринлари яратиш ва иқтисодий ривожланишга хизмат қилади. Ўзбекистоннинг салмоқли валюта захираси мазкур ислоҳотларни ишончли амалга ошириш имконини беради.
Валюта тизимини ислоҳ қилиш баробарида давлат корхоналари ва давлат томонидан назорат қилинадиган банкларни таркибий қайта кўриб чиқиш, халқаро савдо ва тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилишга тўсқинлик қилаётган бошқа омилларни бартараф этиш, шунингдек, компаниялар, айниқса, иш ўринлари яратиш учун муҳим аҳамиятга эга бўлган кичик ва ўрта корхоналарнинг харажатларини асоссиз ошираётган қонунлар, қарорлар ва тартибларни такомиллаштириш зарур.
ХВЖ расмий органлар ишлаб чиққан ислоҳотлар режасини қўллаб-қувватлаш учун қўшимча техник кўмаклашиш ва иқтисодий сиёсат масалалари бўйича тавсиялар беришга тайёр.
Ислоҳотларни пул ва кредитлар ҳажмининг тез ўсиши билан боғлиқ инфляция босими шароитида амалга оширишга тўғри келади. Шундай қилиб, миссия Ўзбекистон Марказий банки яқинда қабул қилган пул-кредит сиёсатини, жумладан, қайта молиялаштириш ставкасини 9 фоиздан 14 фоизгача ошириш ҳисобидан қатъийлаштириш чораларини ижобий баҳолайди.
Банк тизимида етарлича буфер захиралари сақланиб қолаётган бўлса-да, ликвидлик билан боғлиқ мураккабликлар юзага келиши мумкинлиги ва кредитлар ликвидлигига таъсир кўрсатадиган жараён ташвиш уйғотади. Шу муносабат билан расмий органлар давлат назоратидаги банкларни қайта капиталлаштириш бўйича огоҳлантирувчи чораларни кўрди, ликвидлик меъёрларини оширди, Ўзбекистон Марказий банки қўллаётган ликвидликни тақдим этиш ва банклар муаммоларини тартибга солиш принципларини қайта кўриб чиқди ва унга мослаштирди.
2017 йил бошидан солиқ-бюджет сиёсати эҳтиёткорлик билан амалга оширилмоқда ва жорий прогнозларга кўра, умумлаштирилган давлат бюджети профицити ялпи ички маҳсулотнинг 0,2 фоизини ташкил этади. Валюта курси ва пул-кредит сиёсатининг янги тартиби мувофиқлигини таъминлаш учун 2018 йилда ҳам солиқ-бюджет сиёсати қатъий давом эттирилиши керак.
Миссия расмий органларнинг иқтисодий статистика сифати ва очиқлигини ошириш борасидаги қатъий мўлжалини ижобий баҳолади. Улар томонидан инфляция суръатларини аниқлаш учун янги истеъмол нархлари индексидан фойдаланиш бўйича қабул қилинган қарорлар 2018 йилдан бошлаб ушбу асосий статистика кўрсаткичи сифатини ошириш имконини бериши лозим. Миссия Ўзбекистон расмий органларининг ХВЖнинг маълумотларни тарқатиш бўйича кенгайтирилган умумий тизимига қўшилиш режасини маъқуллайди.
ХВЖ келишувлар моддаларининг IV моддаси доирасидаги кейинги маслаҳатлашувларни шу йилнинг кузида ўтказиш тўғрисида дастлабки келишувга эришилди.
Миссия Ўзбекистоннинг расмий органларига самимий меҳмондўстлик ва амалий музокаралар учун миннатдорлик изҳор этади".

Заявление по завершении рабочего визита миссии МВФ в Узбекистан
С 17 по 24 июля 2017 года в Ташкенте находилась миссия Международного валютного фонда (МВФ) под руководством Альберта Егера для обсуждения развития экономической ситуации и разработанных официальными органами планов реформ. По завершении визита миссия сделала следующее заявление:
«Миссия с одобрением восприняла комплексные планы официальных органов по реформированию экономики, основанные на Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, утвержденной Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Своевременная и эффективная реализация этих планов позволит значительно повысить способность экономики к созданию качественных рабочих мест и обеспечению устойчивого роста.
С особым одобрением миссия восприняла план официальных органов по первоочередному реформированию валютной системы.
Унификация валютных курсов и создание возможностей для распределения валютных ресурсов на основе рыночных принципов позволят Центральному банку (ЦБ) Узбекистана перейти к денежно-кредитной политике, ориентированной на поддержание стабильности и способной эффективно контролировать инфляцию. Эта реформа также будет способствовать созданию рабочих мест и экономическому росту за счет повышения внешней конкурентоспособности, привлечения прямых иностранных инвестиций (ПИИ) и совершенствования распределения внутренних ресурсов. Значительные валютные резервы Узбекистана дают возможность уверенно осуществлять эту реформу.
Реформа валютной системы должна сопровождаться реструктуризацией государственных предприятий и контролируемых государством банков, устранением других факторов, сдерживающих развитие международной торговли и привлечение ПИИ, а также упорядочением законов, постановлений и процедур, которые неоправданно увеличивают операционные издержки компаний, особенно малых и средних предприятий, имеющих ключевое значение для создания рабочих мест.
МВФ готов оказать дополнительное техническое содействие и предоставить рекомендации по вопросам экономической политики для поддержки разработанных официальными органами планов реформ.
Реформы придется осуществлять в условиях инфляционного давления, обусловленного быстрым ростом денежной массы и кредитов. Таким образом, миссия положительно оценивает недавно предпринятое ЦБ Узбекистана ужесточение денежно-кредитной политики, в том числе за счет повышения ставки рефинансирования с 9 до 14 процентов.
Хотя в банковской системе сохраняются достаточные буферные резервы, озабоченность вызывают возможные сложности с ликвидностью и качество влияющих на ликвидность кредитов. В связи с этой озабоченностью официальные органы приняли упреждающие меры по рекапитализации контролируемых государством банков, повысили нормативы ликвидности, пересмотрели и адаптировали применяемые ЦБ Узбекистана принципы предоставления ликвидности и урегулирования проблем банков.
С начала 2017 года проводится осмотрительная налогово-бюджетная политика, и профицит консолидированного государственного бюджета, по текущим прогнозам, составит 0,2 процента от ВВП. Для обеспечения согласованности с новым режимом валютного курса и денежно-кредитной политики налогово-бюджетная политика в 2018 году должна оставаться жесткой.
Миссия положительно оценила твердое намерение официальных органов предпринимать шаги по повышению качества и прозрачности экономической статистики. Принятое официальными органами решение использовать новый ИПЦ для измерения темпов инфляции, начиная с 2018 года, уже должно помочь повысить качество этого ключевого статистического показателя. Миссия также приветствует намерение официальных органов Узбекистана присоединиться к расширенной Общей системе распространения данных МВФ.
Достигнута предварительная договоренность о том, что следующие консультации в рамках Статьи IV Статей соглашения МВФ состоятся осенью 2017 года.
Миссия выражает признательность официальным органам за теплое гостеприимство и конструктивные обсуждения».