Президентимиз Шавкат Мирзиёев замонавий логистика маркази, истиқболли лойиҳалар билан танишди
Давлатимиз раҳбари Тошкент вилоятининг Юқори Чирчиқ туманида барпо этилаётган замонавий логистика марказида бўлди.
«Greenfoodtrade» МЧЖ томонидан ташкил этилаётган мазкур марказ қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сақлаш, қайта ишлаш ва экспорт қилиш билан шуғулланади. 2018 йилнинг учинчи чорагида тўла қувват билан ишга туширилиши мўлжалланаётган ушбу лойиҳа мамлакатимиз экспорт салоҳиятини ошириш, ички бозорни қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш, ер майдонларидан унумли фойдаланиш, янги иш ўринлари яратиш имконини беради.
Қирқ гектардан ортиқ майдонни эгаллаган мажмуада 5 кросс-докинг, гипермаркет, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини саралаш ва сақлаш омбори, 10 минг тонналик музлатгич, 150 ўринли меҳмонхона қурилади.
Президентимизга мазкур мажмуа ҳақида батафсил маълумот берилди.
Шу ерда Тошкент вилоятида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш ва қайта ишлаш бўйича амалга ошириладиган лойиҳалар тақдимоти ҳам бўлиб ўтди.
Қибрай туманидаги Агрологистика маркази мева-сабзавот маҳсулотларини қуритиш ва қадоқлаш, иссиқхона, музлатгич, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлашни ўз ичига олади. 2018 йилнинг биринчи ярмида ишга тушириладиган марказда 500 га яқин иш ўрни яратилади.
«Ўзбекозиқовқатхолдинг» холдинг компанияси томонидан Тошкент вилоятининг Оҳангарон туманидаги «Sardorkom» масъулияти чекланган жамиятида олмадан шарбат тайёрлаш йўлга қўйилади. Паркент туманида ташкил этиладиган корхонада мева-сабзавотни музлатиш, қадоқлаш ва сақлаш мажмуаси, замонавий иссиқхона барпо этилади.
Ерлардан унумли фойдаланиш керак, деди давлатимиз раҳбари. Бугунги замон тўғри келган нарсани эмас, фойда келтирадиган, бозори чаққон маҳсулотлар етиштиришни талаб қилмоқда.
Президентимизга тижорат банклари томонидан молиялаштирилаётган йирик лойиҳалар ҳақида ҳам сўзлаб берилди. Лойиҳаларда қоғоз маҳсулотларини қайта ишлаш, мева-сабзавотларни қадоқлаш учун гофракартон қутилар ишлаб чиқариш, паррандачилик соҳасини ривожлантириш, мева-сабзавот маҳсулотларини қуритиш кўзда тутилган.
Тошкент вилояти туманларида рентабеллиги ва ҳосилдорлиги паст бўлган суғориладиган экин майдонларига экиладиган экин турларининг схематик харитаси ҳақида сўзлаб берилди.
Вилоят қишлоқ хўжалиги ер майдонларини мониторингдан ўтказиш ишларининг тақдимоти бўлиб ўтди. Бунда квадрокоптор ёрдамида ер майдонларини ўлчаш, маълумотларни электрон базага киритиш, ер майдонларини аэрофотосъемка қилишга эътибор қаратилган. Ер майдонларини АН-2 самолёти ва квадрокоптер ёрдамида ўлчаш натижалари таққосланди. Маълум бўлишича, 100 гектар майдонни самолёт ёрдамида 20 соатда ўрганилса, квадрокоптер қўлланилганда худди шу ҳажмдаги ишларга 4 соат сарфланар экан. Бундан ташқари, экинларга агродрон, ОВХ пуркагичи ва самолёт ёрдамида ишлов беришнинг қиёсий кўрсаткичлари ҳам намойиш этилди. Иш унумдорлигини оширишда замонавий агродронларнинг имкониятлари юқори баҳоланди.
Бу каби замонавий қурилмалар қишлоқ хўжалигида муҳим аҳамиятга эга, деди Шавкат Мирзиёев. Агар соҳанинг эртанги кунини ўйласак, бундай замонавий тизимга тезроқ ўтишимиз керак. Дронлар ишлаб чиқаришни ўзлаштириш, бу борада қўшма корхона тузиш ва кадрлар тарбиялаш масаласига алоҳида эътибор қаратиш лозим.
2017-2018 йилларда қишлоқ хўжалиги техникаларини ишлаб чиқариш инновацион лойиҳаси ҳам кўрсатилди. «Ўзагротехсаноатмашхолдинг» компанияси тизимидаги корхоналар томонидан ишлаб чиқарилаётган қишлоқ хўжалиги техникалари намойиш қилинди. Компания қишлоқ хўжалиги техникаларини ишлаб чиқариш, машина-трактор парклари ва лизинг хизматларини ўзида жамлаган. Лойиҳалардан мамлакатимизда ишлаб чиқарилаётган қишлоқ хўжалиги техникалари ва истиқболдаги режалар ўрин олган.
Мамлакатимизда беларуслик инвесторлар билан ҳамкорликда замонавий қишлоқ хўжалиги техникалари ишлаб чиқарилмоқда. Президентимиз ушбу техникалар турларини кўздан кечирди. Инвесторлар билан мазкур тизимни янада такомиллаштириш, ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш истиқболлари ҳақида суҳбатлашди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с современным логистическим центром и перспективными проектами
Глава нашего государства посетил современный логистический центр, возводимый в Юкоричирчикском районе Ташкентской области.
Центр, организуемый ООО «Greenfoodtrade», занимается хранением, переработкой и экспортом сельскохозяйственной продукции. Проект, который заработает на полную мощность в третьем квартале 2018 года, позволит повысить экспортный потенциал нашей страны, обеспечить бесперебойные поставки сельхозпродукции на внутренний рынок, рационально использовать земельные площади, создать новые рабочие места.
В комплексе площадью более 40 гектаров будут построены 5 кросс-докингов, гипермаркет, склад для сортировки и хранения сельхозпродукции, холодильник вместимостью 10 тысяч тонн и гостиница на 150 мест.
Президенту нашей страны было подробно рассказано об этом комплексе.
Здесь же состоялась презентация проектов по выращиванию и переработке сельскохозяйственной продукции в Ташкентской области.
Агрологистический центр в Кибрайском районе будет включать в себя технологические линии по сушке и упаковке плодоовощной продукции, переработке сельхозпродукции, теплицу, холодильный склад. В центре, который будет введен в строй в первой половине 2018 года, намечено создать около 500 рабочих мест.
Холдинговой компанией «Узбекозиковкатхолдинг» в ООО «Sardorkom» Ахангаранского района будет налажено производство яблочного сока. А на предприятии, организуемом в Паркентском районе, будут созданы комплекс заморозки, упаковки, хранения фруктов и овощей, современная теплица.
Необходимо эффективно пользоваться земельными площадями, сказал глава нашего государства. Нынешнее время требует производства такой продукции, которая приносит прибыль и пользуется спросом на рынке.
Президенту нашей страны были представлены также финансируемые коммерческими банками крупные проекты. Они предусматривают переработку бумажной продукции, организацию производства по выпуску гофрокартонной тары для фруктов и овощей и по сушке плодоовощной продукции, развитие птицеводства.
Было рассказано о карте-схеме размещения посевных культур на орошаемых площадях Ташкентской области с низкой рентабельностью и плодородностью.
Состоялась презентация результатов мониторинга сельскохозяйственных земель области. С помощью квадрокоптера производились замер площади и аэрофотосъемка земель, полученные данные внесены в электронную базу. Сопоставлены результаты замеров, сделанных с самолета "АН-2" и квадрокоптером. Установлено, что на изучение 100 гектаров площадей с помощью самолета уходит 20 часов, при применении квадрокоптера на этот же объем работы необходимо всего 4 часа. Кроме того, были представлены сравнительные показатели обработки посевов агродроном, опрыскивателем ОВХ и самолетом. Высоко оценены возможности современных агродронов в повышении производительности.
Подобные современные устройства имеют важное значение для сельского хозяйства, сказал Шавкат Мирзиёев. Если нас заботит будущее сельского хозяйства, мы должны быстрее перейти на современные методы работы. Необходимо уделить особое внимание освоению производства дронов, организовать в этих целях совместное предприятие и подготовить соответствующие кадры.
Был представлен инновационный проект по производству сельскохозяйственной техники в 2017-2018 годах. В частности, была продемонстрирована сельхозтехника, производимая предприятиями компании «Узагротехсаноатмашхолдинг». Компания включает в себя мощности по выпуску сельскохозяйственной техники, машинно-тракторные парки, оказывает лизинговые услуги. Была представлена подробная информация о производимой в нашей стране сельхозтехнике и планах на перспективу.
В нашей стране совместно с беларусскими инвесторами производится современная техника для сельского хозяйства. Президент нашей страны осмотрел ее образцы, побеседовал с инвесторами о дальнейшем совершенствовании производства, перспективах развития сотрудничества.