Йилқичилик ва от спорти ривожланмоқда
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Ўрта Чирчиқ туманидаги "Ўзбегим отлари" от заводи фаолияти билан танишди.
Мамлакатимизда йилқичилик ва от спортини ривожлантириш, унинг моддий-техник ва озуқа базасини мустаҳкамлаш, мазкур соҳа учун мутахассислар тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш, хорижий давлатларнинг илғор тажрибаларини ўрганиш орқали наслдор, спорт ва хизмат отларини кўпайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу борада давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 15 июндаги «Ўзбекистон Республикасида йилқичилик ва от спортини ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори муҳим дастуриламал бўлмоқда.
"Ўзбегим отлари" от заводи 1992 йил ташкил этилган бўлиб, майдони 140 гектардан ортиқ. Завод қадимий от зотлари, жумладан, Ахалтака тулпорларини кўпайтириш ва парваришлашга ихтисослаштирилган. Тарихий манбаларда келтирилишича, Ахалтака зотли отлар бундан беш минг йил муқаддам пайдо бўлган. У Осиё халқларининг ёзма манбаларида само тулпорлари, арғумоқ, учқур айғирлар, дея таърифланган. Тошбитиклар, қояларда сақланиб қолган суратларнинг гувоҳлик беришича, Ахалтака арғумоқлари қадимда ҳозирги Фарғона водийси, Хоразм вилояти ҳудудларида учраган. Айни пайтда мазкур турнинг катта қисми Туркманистон ҳиссасига тўғри келади.
Бугунги кунда “Ўзбегим отлари” заводида 300 га яқин от парваришланмоқда. Улар орасида Ахалтака зотидан ташқари, инглиз ва араб зотли отлар ҳам бор.
“Ўзбегим отлари” заводида Президентимиз Шавкат Мирзиёевга Туркманистон Республикаси Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов томонидан совға қилинган “Дўстхон” лақабли зотдор от йиғилганлар эътиборига ҳавола этилди.
От заводи ҳудудида зотдор отларни кўпайтириш, соҳада наслчилик ишларини яхшилашга қаратилган истиқболли лойиҳалар тақдимоти ҳам ўтказилди.

Коневодство и конный спорт развиваются
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью конного завода "Узбегим отлари" в Уртачирчикском районе.
В нашей стране уделяется особое внимание развитию коневодства и конного спорта, укреплению их материально-технической и кормовой базы, подготовке и повышению квалификации специалистов сферы, разведению породистых, спортивных и служебных лошадей на основе изучения передового опыта зарубежных стран. Важным руководством к действию в этом направлении является постановление главы нашего государства "О дополнительных мерах по дальнейшему развитию коневодства и конного спорта в Республике Узбекистан" от 15 июня текущего года.
Конный завод "Узбегим отлари" был организован в 1992 году, его площадь занимает более 140 гектаров. Завод специализируется на разведении и выращивании древних пород лошадей, в том числе ахалтекинских скакунов. Как свидетельствуют исторические источники, ахалтекинская порода лошадей появилась пять тысяч лет назад. В письменных источниках народов Азии они упоминаются в качестве "небесных скакунов", "аргумаки", "быстроногие скакуны". Древние настенные рисунки свидетельствуют о том, что в прошлом ахалтекинские скакуны встречались в Ферганской долине и Хорезме, ныне большая часть лошадей этой породы содержится в Туркменистане.
В настоящее время на конезаводе “Узбегим отлари” содержится около 300 лошадей. Здесь помимо ахалтекинской есть лошади английской и арабской пород.
Собравшимся продемонстрирован породистый жеребец по кличке Дустхон, подаренный Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Состоялась презентация перспективных проектов по увеличению поголовья породистых лошадей, улучшению племенной работы на конном заводе.