Шоҳимардонга бир келинг
Мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар самарасида шаҳару қишлоқларимиз замонавий қиёфа касб этиб, аҳоли турмуш фаровонлиги юксалмоқда. Айниқса, қишлоқ инфратузилмасини янада яхшилаш, қишлоққа саноатни олиб киришга қаратилаётган эътибор одамларнинг ҳаётга, меҳнатга муносабатини тубдан ўзгартириб, эртанги кунга ишончини мустаҳкамламоқда.
Буни Фарғона тумани Шоҳимардон қишлоғи мисолида ҳам яққол кўриш мумкин. Пурвиқор тоғлар бағридаги бу қишлоқ мустақиллик йилларида янада чирой очиб, аҳоли яшаш тарзида туб ўзгаришлар рўй берди.
Илгари вилоят марказига бирор юмуш билан борадиган одам гўё узоқ юртга кетаётгандек тайёргарлик кўрарди. Ўнқир-чўнқир йўл азоби, тирбандлигидан оёқ босгани жой бўлмаган эски автобусда юришни бўйнига олган одамгина бунга жазм этарди. Мустақиллик шарофати билан бу қийинчиликлар ортда қолди. Бугун кенг ва равон Фарғона – Шоҳимардон йўлида мамлакатимизда ишлаб чиқарилган замонавий машиналар бир зумда манзилингизга элтади.
Тоғ одамлари ҳам қишлоқнинг ўзидек бағрикенг, самимий, меҳнаткаш. Ёшлари истеъдодли. Афифа исмли уч ёшли қизалоқнинг ноёб истеъдоди ҳақидаги гаплар вилоят марказигача етиб борган.
– Энди тили чиқа бошлагандаёқ қизимнинг хотираси кучли эканини пайқагандим, – дейди онаси Маҳлиё Қўшоқова. – Қандай эртак ўқиб бермайлик, бутун матнни болаларга хос тилда қайта ҳикоя қила оларди. Бир куни бувиси давлатлар номи, уларнинг пойтахтлари ҳақида гапириб берди. Қизим барчани лол қолдириб, худди ўша тартибда бирма-бир қайтарди. Кейин глобусдан мамлакатлар жойлашувини тушунтирди. Афифа ҳеч қийналмасдан ўша давлат ва унинг пойтахтини кўрсатар ва номини айтарди.
Қизиқишимиз ортиб, биз ҳам қитъа ва давлатлар номини атайлаб чалкаштириб айтдик. У ҳеч адашмай “ер шари”дан ўша қитъа ёки давлатни топди ва пойтахти фалон шаҳар деб, жажжи бармоқлари билан кўрсатди. Умуман, дунё харитасидан 183 давлатни ҳеч қандай хатосиз кўрсатиб берди.
"Шоҳимардон" ва "Ёрдон" маҳалла фуқаролар йиғинида 6 мингдан ортиқ аҳоли истиқомат қилади. Ҳудудда иккита умумтаълим мактаби, шифохона фаолият кўрсатмоқда.
– Қишлоғимиз аҳолиси тинч-тотув, аҳил-иноқ ҳаёт кечирмоқда, – дейди "Шоҳимардон" маҳалла фуқаролар йиғини раиси Рустам Тожибоев. – Маҳалла ободлиги, аҳоли турмуш фаровонлиги йўлида амалга оширилаётган ишлар қишлоғимиз мисолида ҳам ўз самарасини бермоқда. Тўй-тўйга уланиб, замонавий уйлар қурилаётир. “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари” йилида давлат бошқаруви органлари раҳбарлари, мутасаддилар қишлоғимизга келиб, аҳоли билан мулоқот қилмоқда. Кўплаб муаммолар ўз вақтида амалий ҳал этилаётганидан қишлоғимиз аҳли мамнун.
Шоҳимардонда фаолият кўрсатаётган ўнта фермер хўжалиги асосан мева-сабзавот етиштиришга ихтисослашган. Давлатимиз томонидан тадбиркорлик фаолияти учун кенг имкониятлар яратиб берилаётгани қишлоқ аҳолисига қўл келмоқда. Ҳудудда ўттиздан зиёд тадбиркор турли хизмат кўрсатиш шохобчалари ташкил этган. Савдо дўкони, сартарошхона, суратхона, темирчилик устахонаси, автомобилларга техник хизмат кўрсатиш устахонаси, “Гўзаллик салони”, хуллас, замонавий ҳаёт кечириш учун нимаики зарур бўлса, барчаси шу ернинг ўзида муҳайё. Яқинда вилоят ҳокимлигининг ташаббуси билан Фарғона – Шоҳимардон йўналишида автобус қатнови йўлга қўйилгани тоғликларни янада хурсанд қилди.
Бу қадим қишлоқнинг хушманзара табиати барчани ўзига ром этиши аниқ. “Farg‘ona vodiy sayyoh” масъулияти чекланган жамияти томонидан бу ерда “Шоҳимардон” экотуризм маркази ташкил этилган. Айни кунларда юртимизнинг турли ҳудудларидан бу ерга кўплаб меҳмонлар ташриф буюрмоқда.
Қишлоқ аҳли тиббий хизматдан мамнун. 64-қишлоқ оилавий поликлиникасида барча шароит мавжуд. Қишлоқда шифокорлар уйи ҳам ташкил этилган. Яқинда бу ерда яна бир хайрли ишга қўл урилди. Вилоят ҳокимлиги ташаббуси билан қурилган янги шифохона иш бошлади. Шифо масканида туғруқ, ички касалликлар, жарроҳлик, болалар бўлимлари фаолият кўрсатади.
– Ёши катталар яхши эслайди, собиқ тузум даврида тиббиёт олий ўқув юртини битирган мутахассислар чекка туман ва қишлоққа бормас, имкон қадар шаҳарда қолишга ҳаракат қиларди, – дейди “Шоҳимардон” қишлоқ оилавий поликлиникаси мудири, “Эл-юрт ҳурмати” ордени соҳибаси Дилором Тошболтаева. – Негаки, қишлоқ шифо масканларида ҳеч қандай шароит йўқ эди-да! Бугунгидек аниқ ташхис қўйиш ва даволаш учун замонавий шароит у ёқда турсин, ҳатто тузукроқ тиббий асбоб-ускуна ҳам бўлмаган. Етти йил ўқиб-ўрганган билимини амалда қўллаш учун ҳеч қандай шароит бўлмаса, беморга зарур ёрдам кўрсатолмасанг, шифокор учун бундан ортиқ азоб йўқ. Бугун бари бошқача. Ёш шифокору ҳамширалар қишлоқ жойларида замонавий шароитларда аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йўлида сидқидилдан меҳнат қилмоқда. Масалан, бизда ҳам аҳолига малакали тиббий хизмат кўрсатиш учун зарур шароит мавжуд.
Шоҳимардон қишлоғи полвонлари билан ҳам машҳур. Марҳум Лочин полвон Усмонов бир пайтлар қишлоқнинг фахри бўлган. Бугун ҳам тўй-ҳашамларда кураги ер кўрмаган полвонлар кўп. Улар ота-боболари анъаналарини давом эттириб, юртимиз спортини халқаро миқёсда тараннум этишга ҳисса қўшмоқда.
Бутун мамлакатимизда бўлгани каби Шоҳимардонда ҳам Президентимизнинг шу йил 27 июндаги “Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг йигирма олти йиллик байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида”ги қарори асосида энг улуғ, энг азиз айёмни муносиб кутиб олиш учун катта тайёргарлик кўрилмоқда. “Фидойинг бўлгаймиз сени, Ўзбекистон!” шиори остида турли маънавий-маърифий тадбирлар ўтказилаётир.

Приезжайте в Шахимардан!
Благодаря проводимым в нашей стране широкомасштабным реформам города и села приобретают современный облик, повышается уровень жизни населения. Внимание, уделяемое улучшению инфраструктуры сел, развитию производства в сельской местности, изменяет отношение людей к жизни, труду, укрепляет их уверенность в завтрашнем дне.
Все это находит свое яркое воплощение в жизни села Шахимардан Ферганского района. Село, расположенное в "объятиях" величественных гор, в годы независимости преобразилось до неузнаваемости, в жизни его жителей произошли кардинальные изменения.
Прежде, чтобы поехать в областной центр по каким-либо делам, человек готовился так, будто уезжал в далекую страну. На это отваживался лишь тот, кто готов был преодолеть трудности ухабистых дорог и поездку в старом небольшом автобусе, в котором было очень тесно. Благодаря независимости такие трудности остались позади. Сегодня по широкой и ровной дороге Фергана-Шахимардан люди быстро добираются до места назначения на современных машинах отечественного производства.
Жители гор щедры, искренни и трудолюбивы. Здешняя молодежь талантлива. Слава об уникальном таланте трехлетней девочки Афифы распространилась до самого областного центра.
– Дочка только начала говорить, и я поняла, насколько у нее хорошая память, - говорит мама Махлиё Кушокова. – Она может, правда, на своем, детском, языке, полностью пересказать любую рассказанную ей сказку. Как-то бабушка рассказала ей названия государств и столиц. Дочка изумила всех, повторив все названия в том же порядке. Затем бабушка разъяснила расположение стран на глобусе. Афифа без затруднения смогла показать и назвать любую страну.
Мы заинтересовались и стали беспорядочно называть страны и континенты. Она безошибочно находила на "земном шаре" названную страну или континент, показывала маленьким пальчиком, причем называя столицу государства. В целом на карте мира она безошибочно показала 183 государства.
В махаллях "Шохимардон" и "Ёрдон" проживают более 6 тысяч человек. Здесь действуют две общеобразовательные школы, больница.
– Население села живет в мире и согласии, - говорит председатель махалли "Шохимардон" Рустам Тожибоев. – Проводимая в нашей стране работа по благоустройству сел, повышению уровня жизни населения дает высокие результаты. Проводим свадьбы, строим современные дома. В Год диалога с народом и интересов человека руководители и должностные лица органов государственного управления приезжают в наше село, проводят встречи с населением. Нам приятно, что волнующие нас проблемы своевременно решаются.
В Шахимардане действуют десять фермерских хозяйств, специализирующихся на выращивании плодоовощной продукции. Жители эффективно пользуются широкими возможностями, предоставляемыми государством для предпринимательской деятельности. Более тридцати предпринимателей открыли здесь пункты оказания услуг. Магазин, парикмахерская, фотостудия, салон красоты - у нас есть все необходимое для современной жизни. Недавно по инициативе хокимията области организовано движение автобуса между Ферганой и Шахимарданом, что стало еще одним удобством для жителей гор.
Безусловно, всех изумляет удивительная природа этого древнего края. Обществом с ограниченной ответственностью “Farg‘ona vodiy sayyoh” здесь открыт центр экотуризма “Шохимардон”. Сюда приезжают гости со всей страны.
Населению оказываются современные медицинские услуги. В сельской семейной поликлинике № 64 созданы все необходимые условия. В селе построен дом для врачей. Недавно здесь сделали еще одно благородное дело. Начала действовать новая больница, построенная по инициативе хокимията области. В больнице действуют несколько отделений - родильное, детское, внутренних болезней, хирургии.
– Пожилые люди хорошо помнят: при бывшем строе специалисты, закончившие медицинские вузы, не приезжали в село, оставались в больших городах, - говорит заведующая сельской семейной поликлиникой “Шохимардон”, кавалер ордена “Эл-юрт ҳурмати” Дилором Тошболтаева. – Потому что в сельских медицинских учреждениях не было никаких условий! О современных возможностях диагностики и лечения можно и не говорить, не было даже обычных медицинских инструментов. Для врача самое худшее - отсутствие возможности на практике использовать полученные в течение семи лет знания, невозможность оказать необходимую помощь пациенту. Сегодня ситуация иная. Молодые врачи и медсестры в сельской местности в современных условиях занимаются укреплением здоровья населения. У нас тоже есть все условия для предоставления населению квалифицированных медицинских услуг.
Шахимардан известен и своими палванами-силачами. Покойный Лочин палван Усмонов в свое время был гордостью села. И сегодня здесь много сильных курашистов. Они продолжают традиции отцов и дедов, вносят вклад в повышение авторитета страны на международной спортивной арене.
Как и во всей нашей стране, в Шахимардане в соответствии с постановлением главы нашего государства “О подготовке и проведении празднования 26-летия государственной независимости Республики Узбекистан” от 27 июня нынешнего года идет активная подготовка к проведению самого великого, самого дорого праздника. Под девизом “Моя любовь и преданность - тебе, родной Узбекистан!” проводятся различные духовно-просветительские мероприятия.