Францияда ХХХ Бутунжаҳон жанг санъатлари фестивалида ўзбек жанг санъати усталари муваффақиятли иштирок этди.
Шу муносабат билан Ўзбекистон шарқ яккакурашлари ва жанг санъатларини ривожлантириш марказида матбуот анжумани ўтказилди. Анжуманда мамлакатимизда миллий қадриятларимизни тиклаш ва ривожлантириш борасида амалга оширилаётган изчил ишлар самарасида ўзбек жанг санъати халқаро миқёсда тан олинаётгани таъкидланди. Ўзбек жанг санъати федерацияси ҳозирги кунда Жаҳон миллий жанг санъатлари уюшмаси, Жаҳон яккакураш спорт турлари ташкилоти, Халқаро жанг санъатлари ассоциацияси каби нуфузли ташкилотлар аъзосидир.
Фестивалда ўзбек жанг санъати усталари "Ватан", "Истиқлол", "Амир Темур", "Мустақил Ўзбекистон" сингари қатор комплекс машқларни намойиш этди. Спортчиларимизнинг кўргазмали чиқишлари хорижлик мутахассисларнинг юксак эътирофига сазовор бўлди.
– Ушбу нуфузли фестивалда иккинчи маротаба иштирок этдик, – дейди Ўзбек жанг санъати федерацияси раиси Пўлат Усмонов. – Жаҳонда миллий қадриятларимизни кенг намойиш этаётганимиз сабабли ўзбек жанг санъатига қизиқиш кун сайин ортиб бормоқда. Бу мамлакатимизда ёшларнинг мазкур спорт тури билан мунтазам шуғулланишлари учун яратиб берилаётган шарт-шароитлар, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга қаратилаётган юксак эътибор ва ғамхўрлик самарасидир.

Национальный вид спорта представлен во Франции
Мастера узбек жанг санъати успешно выступили на XXX Международном фестивале боевых искусств во Франции.
Посвященная этому событию пресс-конференция прошла в Республиканском центре развития восточных единоборств и боевых искусств. На мероприятии отмечалось, что в результате проводимой в нашей стране последовательной работы по возрождению и развитию национальных ценностей международное признание получает и узбек жанг санъати. Федерация узбек жанг санъати в настоящее время является членом таких авторитетных организаций, как Всемирная ассоциация национальных боевых искусств, Всемирная организация всех стилей единоборств, Международная ассоциация боевых искусств.
На фестивале мастера узбек жанг санъати продемонстрировали такие комплексные упражнения, как "Родина", "Независимость", "Амир Темур", "Независимый Узбекистан". Выступления наших спортсменов получили высокую оценку зарубежных специалистов.
- Мы во второй раз выступили на этом престижном фестивале, - говорит председатель Федерации узбек жанг санъати Пулат Усманов. - Благодаря широкой демонстрации наших национальных ценностей по всему миру растет интерес к узбек жанг санъати. Это является результатом создаваемых условий для регулярных занятий молодежи спортом, уделяемого внимания всемерной поддержке молодых спортсменов.