ИУТ ҳамда Кореядаги Инҳа университети ҳамкорликни кенгайтирмоқда
Тошкент шаҳридаги Инҳа университети (ИУТ) ҳамда Корея Республикасидаги Инҳа университети ҳамкорликни кенгайтириш, жумладан, профессорларни тайёрлаш ва ИУТнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш борасида келишиб олишди.
Мазкур келишувларга Тошкент шаҳридаги Инҳа университети (ИУТ) Ректори Сарвар Бабаходжаевнинг Корея Республикасидаги Инҳа университети топ-менеджменти билан олиб борилган музокаралар натижасида эришилди.
ИУТ Ректори Сарвар Бабаходжаев жорий йилнинг июль ойи бошида Инчеон шаҳрига ташриф буюрди ҳамда Корея Республикасидаги Инҳа университетининг президенти Суня Чой (Soonja Choe) хоним, вице-президенти Инкё Чеонг (Inkyo Cheong), ҳамда декани Ёнг Ми Ан (Young-Mee Ahn) лар билан учрашди.
Учрашув давомида томонлар Тошкент шаҳридаги Инҳа университетининг бундан кейинги ривожланиш ҳамда икки олий ўқув юрти ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилишди.
Жумладан, музокаралар давомида томонлар 2018 2019 академик ўқув йилидан бошлаб янги йўналишларни очиш масаласини муҳокама қилишга келишиб олдилар.
Икки олий ўқув юртининг раҳбарияти 2018 2019 ўқув йили учун ИУТ учун юқори малакали профессор-ўқитувчилар таркибини шакллантириш масаласини кўриб чиқишди.
Шунингдек, асосий эътибор маҳаллий профессорларни тайёрлаш масаласига қаратилди. Томонлар келишувига биноан, Корея Республикасидаги Инҳа университети 2018 2019 академик йилидан бошлаб, маҳаллий кадрларни тайёрлаш бўйича лойиҳа доирасида, ўзбекистонлик икки вакилга докторлик дастури (ПҳД) бўйича таълим олиш имконини яратади.
Эслатиб ўтамиз, 2017 йили ИУТ маҳаллий кадрларни тайёрлаш дастурини йўлга қўйган эди. Дастур доирасида профессор ёрдамчиси Ҳусанбек Ғофуров Корея Республикасидаги нуфузли Сонгюнгван университети (Sungkyunkwan University) да таҳсил олмоқда.
Икки олий ўқув юртининг вакиллари адабиётлар сонини ошириш ҳамда Корея Республикасидаги Инҳа университетининг онлайн ахборот ресурсларидан фойдалана олиш имконияти, шунингдек, АКТ ва физика лабораторияларида фойдаланиш учун Ардуино ускуналарини харид қилиш орқали ИУТ нинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш борасида келишиб олишди.

IUT и Университет Инха в Корее расширят сотрудничество
Университет Инха в г. Ташкенте (IUT) и Университет Инха в Республике Корея договорились расширить сотрудничество, в том числе в подготовке профессоров и укрепления материально-технической базы IUT.
Эти договорённости были достигнуты по итогам переговоров Ректора Университета Инха в г. Ташкенте (IUT) Сарвара Бабаходжаева с топ-менеджментом Университета Инха в Республике Корея.
Ректор IUT Сарвар Бабаходжаев в начале июля посетил Инчеон и провёл встречи с Президентом Университета Инха с г-жой Сунья Чой (Soonja Choe), вице-президентом Университета Инкё Чеонг (Inkyo Cheong), деканом Университета Ёнг Ми Ан (Young-Mee Ahn).
Во время встреч стороны обсудили вопросы дальнейшего развития Университета Инха в г. Ташкенте и расширения взаимовыгодного сотрудничества между двумя вузами.
В частности, в ходе переговоров стороны договорились проработать вопрос открытия новых направлений обучения с 2018-2019 академического года.
Руководство двух вузов обсудили вопросы набора высококвалифицированного профессорско-преподавательского состава в IUT на новый 2018-2019 учебный год.
Также особое внимание было уделено вопросам подготовки местных профессоров. Стороны договорились, что Университет Инха в Республике Корея, начиная с 2018-2019 академического года, предоставит возможность двум представителям из Узбекистана пройти обучение по докторской программе (PhD) в рамках проекта по подготовке местных кадров.
Напомним, что IUT запустил программу по подготовке местных кадров в 2017 году. В рамках программы ассистент профессора Хусанбек Гафуров проходит обучение в престижном Университете Сонгюнгван (Sungkyunkwan University) в Республике Корея.
Представители двух вузов также договорились укрепить материально-техническую базу IUT через увеличения количества литературы и открытия доступа к информационным онлайн ресурсам Университета Инха в Республике Корея, а также приобретения наборов Arduino и других инструментов для использования в лабораториях ИКТ и физики.