Миграция жараёнлари ахборотлаштирилмоқда
Айни пайтда бутун дунёда миграция жараёнлари ва қидирув фаолиятини назорат қилишда электрон ахборот тизимлари ва маълумотлар базасидан кенг фойдаланилмоқда. Мамлакатимизда ҳам шундай тизимлар фаол жорий этилаётир.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 11 июлдаги миграция жараёнлари ва фуқароликни расмийлаштириш соҳасида ички ишлар органлари фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарорига мувофиқ янги электрон тизим ишлаб чиқилмоқда.
Унга кўра, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бош бошқармаси тизимида электрон ахборот тизимлари бошқармаси ташкил этилади.
Давлат хизматлари, жумладан, биометрик ҳужжатлар бериш, хорижга чиқиш учун ҳужжатларни кўриб чиқиш ва расмийлаштириш, доимий ва вақтинча пропискага қўйиш, яшаш жойи бўйича ҳисобга олиш, шунингдек, Ўзбекистонга кириш ва чиқиш, фуқароликка қабул қилиш, фуқароликдан чиқиш ва фуқароликни йўқотиш соҳасида интеграциялаштирилган маълумотлар базасини шакллантириш ва юритиш бошқарманинг асосий вазифаларидандир.
Миграция жараёнлари ва фуқароликни расмийлаштириш масаласида идоралараро электрон ҳамкорлик, ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, жиноятларни аниқлаш ва фош қилиш, қидирув ишларини олиб боришда кўмаклашиш ҳам бошқарма фаолиятининг муҳим йўналишларидан бири ҳисобланади. Бошқарма ходимлари зиммасига ахборот тизимлари узлуксиз ишлаши учун уларнинг хавфсизлигини таъминлаш вазифаси юклатилган.
Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўйича туман ва шаҳар бўлимлари фуқароларни паспорт тизими масаласи бўйича қабул қилишни электрон тартибга солиш учун зарур ускуна ва дастурий таъминот билан босқичма-босқич жиҳозланади.
Зеро, замонавий ахборот-коммуникация технологияларининг жорий этилиши миграция жараёнлари ва фуқароликни расмийлаштириш соҳасида ички ишлар органлари фаолиятини тубдан такомиллаштиришнинг муҳим йўналишидир.

ИКТ внедряются в миграционные процессы
В настоящее время в мире электронные информационные системы и базы данных активно используются в системах контроля миграционных процессов и осуществления поисковой и розыскной деятельности. В Узбекистане также эффективно внедряются подобное оборудование, приборы и системы.
В соответствии с постановлением Президента Шавката Мирзиёева «О мерах по коренному совершенствованию деятельности органов внутренних дел в сфере миграционных процессов и оформления гражданства» от 11 июля 2017 года в нашей стране ведется разработка новой электронной системы.
В структуре Главного управления миграции и оформления гражданства Министерства внутренних дел Республики Узбекистан будет создано Управление электронных информационных систем.
В числе основных его задач - внедрение и развитие электронных систем оказания государственных услуг, в том числе по выдаче биометрических документов, рассмотрению и оформлению документов для выезда за границу, получению постоянной и временной прописки, учету по месту пребывания. Управление также будет заниматься предоставлением адресно-справочной информации, формированием и ведением интегрированной базы данных в области постоянной и временной прописки, учета выезда, въезда и пребывания в Узбекистане, приема, выхода и утраты гражданства.
Одними из важнейших направлений работы управления станут осуществление межведомственного электронного взаимодействия по вопросам миграционных процессов и оформления гражданства, оказание содействия в профилактике правонарушений, выявлении и раскрытии преступлений, ведении розыскной работы. На его сотрудников возложены обязанности по обеспечению безопасности информационных систем для их бесперебойного функционирования.
При этом районные и городские подразделения миграции и оформления гражданства поэтапно будут оснащаться необходимым оборудованием и программным обеспечением для электронного регулирования приема граждан по вопросам паспортной системы.
Внедрение современных ИКТ - важное направление в комплексе мер по коренному совершенствованию деятельности органов внутренних дел в сфере миграционных процессов и оформления гражданства.