2017 йилнинг 17 июль куни «Ўзбекистон–Европа Иттифоқи» Ҳамкорлик кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этиш учун Брюсселга ташриф буюрган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Европа Иттифоқи Комиссиясининг Халқаро ҳамкорлик ва ривожланиш бўйича Бош директорати раҳбари Стефано Мансервиси ва Европа ташқи фаолият хизматининг Бош котиби Ҳелга Шмидт билан учрашди.
14 июль куни Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган учрашувнинг давоми сифатида томонларнинг ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришга тайёрлигини ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистон ва ЕИ ўртасидаги муносабатларни янада чуқурлаштиришнинг устувор йўналишлари муҳокама қилинди.
Музокаралар якунига кўра Абдулазиз Камилов ва Стефано Мансервиси «Боғдорчиликни ривожлантириш» лойиҳасини амалга ошириш тўғрисидаги Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги Молиявий битимни имзолашди.
Имзоланган кундан бошлаб кучга кирувчи ҳужжат Ўзбекистон қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги илмий-тадқиқот институтларининг моддий-техник базасини модернизация қилиш ва мустаҳкамлаш учун Евроиттифоқ томонидан 21,5 млн евро миқдоридаги грант маблағлари ажратилишини назардан тутади.

Подписано Финансовое соглашение
17 июля 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший в г.Брюссель для участия в очередном заседании Совета сотрудничества «Узбекистан–Европейский союз», встретился с руководителем Генерального директората Комиссии ЕС по международному сотрудничеству и развитию Стефано Мансервиси и Генеральным секретарем Европейской службы внешних действий Хельгой Шмидт.
В продолжение состоявшейся 14 июля в г.Ташкенте встречи обсуждены приоритетные направления дальнейшего углубления сотрудничества между Узбекистаном и ЕС с учетом готовности сторон укреплять и развивать взаимодействие.
По итогом переговоров Абдулазиз Камилов и Стефано Мансервиси подписали Финансовое соглашение между Республикой Узбекистан и Европейским союзом о реализации проекта «Развитие садоводства».
Документом, который вступает в силу с момента подписания, предусмотрено выделение Евросоюзом грантовых средств в размере 21,5 млн евро для модернизации и укрепления материально-технической базы научно-исследовательских институтов при Министерстве сельского и водного хозяйства Узбекистана.