2017 йилнинг 17 июль куни «Ўзбекистон–Европа Иттифоқи» Ҳамкорлик кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этиш учун Брюсселга ташриф буюрган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Европа Иттифоқи Комиссиясининг Халқаро ҳамкорлик ва ривожланиш бўйича Бош директорати раҳбари Стефано Мансервиси ва Европа ташқи фаолият хизматининг Бош котиби Ҳелга Шмидт билан учрашди.
14 июль куни Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган учрашувнинг давоми сифатида томонларнинг ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришга тайёрлигини ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистон ва ЕИ ўртасидаги муносабатларни янада чуқурлаштиришнинг устувор йўналишлари муҳокама қилинди.
Музокаралар якунига кўра Абдулазиз Камилов ва Стефано Мансервиси «Боғдорчиликни ривожлантириш» лойиҳасини амалга ошириш тўғрисидаги Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги Молиявий битимни имзолашди.
Имзоланган кундан бошлаб кучга кирувчи ҳужжат Ўзбекистон қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги илмий-тадқиқот институтларининг моддий-техник базасини модернизация қилиш ва мустаҳкамлаш учун Евроиттифоқ томонидан 21,5 млн евро миқдоридаги грант маблағлари ажратилишини назардан тутади.

Financial Agreement Signed
On July 17, 2017, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov, who arrived in Brussels to attend the next meeting of the Cooperation Council “Uzbekistan-European Union”, met Stefano Manservisi, Director General of the European Commission's Directorate General for International Cooperation and Development (DEVCO), and Helga Schmid, the Secretary General of European External Action Service (EEAS).
As a logical continuation of the meeting, which was held in Tashkent on July 14, the priority directions of further deepening of cooperation between Uzbekistan and the EU were discussed, taking into account the readiness of the parties to strengthen and develop cooperation.
As a result of the negotiations, Abdulaziz Kamilov and Stefano Manservisi signed the Financial Agreement between the Republic of Uzbekistan and the European Union on the implementation of “The Horticulture Development Project”. The Project, which comes into effect from the moment of signing, stipulates the EU allocation of grants in the amount of 21.5 million euros for the modernization and strengthening of the material and technical base of scientific research institutes under the Ministry of Agriculture and Water Resources of Uzbekistan.