Ўзбекистон делегацияси ИҲТ ТИВК сессиясида иштирок этди
2017 йилнинг 10-11 июль кунлари Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги делегацияси Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг Абиджан шаҳрида (Кот-д`Ивуар Республикаси) бўлиб ўтган 44 сессиясида иштирок этди.
2016-2017 йилларда «Таълим ва маърифат – тинчлик ва бунёдкорлик йўли» шиори остида ўтган Ўзбекистон Республикасининг ИҲТ ТИВКдаги раисилиги якунлари тўғрисидаги ҳисоботдан сўнг раисликни 2017-2018 йилларда Кот д`Ивуар​ Республикасига расман топшириш маросими бўлиб ўтди.
ИҲТга аъзо давлатлар делегациялари ташкилот фаолиятининг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар ҳамда сиёсий, ҳуқуқий, ташкилий, ижтимоий-иқтисодий ва маданий-гуманитар масалалар бўйича резолюциялар қабул қилдилар.
Ўзбекистоннинг бошқа аъзо давлатлар томонидан қўллаб-қувватланган ташаббусига биноан «Самарқанд шаҳридаги Имом ал-Бухорий халқаро илмий-тадқиқот марказининг таъсис этиш тўғрисида» ва «Тошкент ислом университети қошида Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ислом ташкилотининг (ISESCO) махсус кафедрасини ташкил этиш тўғрисида» махсус қарорлар қабул қилинди. Шундай қилиб, 2016 йилнинг 18 октябрида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган ИҲТ ТИВКнинг 43 сессиясида давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев илгари сурган таклифлар ИҲТ ТИВК томонидан яна бир бор тасдқиланди ва қўллаб-қувватланди.
Бош котиб Юсуф бин Аҳмад ал-Усаймин ва ташкилотга аъзо давлатлар делегациялари раҳбарларининг нутқларида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган ТИВКнинг 43 сессияси ва умуман 2016-2017 йиллардаги Ўзбекистон раислигининг муваффақиятли натижаларига алоҳида урғу берилди.
Хусусан, Ўзбекистон ташаббуси билан ИҲТ Бош котибиятида қабул қилинган қарорларни амалга оширишга хизмат қилувчи Ёшлар билан ишлаш бўйича бўлим ташкил этилди.
Кот-д`Ивуар Республикаси Президенти Алласан Драмане Уаттаранинг сессиядаги сўзлаган нутқида Кот-д`Ивуар раислигининг шиори сифатида «Ёшлик, тинчлик ва бирдамлик дунёсида тараққиёт» илгари сурилди. Ушбу шиор Ўзбекистон раислиги давридаги ташаббусларнинг мантиқий давоми ҳисобланади.
44 сессия давомида ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси янги аъзоларининг сайлови бўлиб ўтди. Бизнинг мамлактимиздан Ўзбекистон Республикаси Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий маркази директори, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси раиси Акмал Саидов 3 йил муддатга комиссия аъзолигига сайланди.
Кот-д`Иуварга ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси делегацияси ИҲТ Бош котиби Юсуф бин Аҳмад ал-Усаймин, Бирлашган Араб Амирликлари Иқлим ўзгариши ва атроф-муҳит бўйича вазири Сани бин Аҳмад ал-Зеюди, Покистон Ислом Республикаси Бош вазири маслаҳатчиси Сартаж Азиз, Индонезия Ташқи ишлар вазири Ретно Лестари Приансари Марсуди, ISESCOнинг Ташқи алоқалар ва ҳамкорлик бўйича директори Аҳмад Улд Баҳ билан учрашув ва икки томонлама музокаралар ўтказди.
Учрашувларда турли соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантиришнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.

Делегация Узбекистана приняла участие в работе сессии СМИД ОИС
10-11 июля 2017 года делегация Министерства иностранных дел Республики Узбекистан приняла участие в 44-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества в г.Абиджане (Республика Кот-д`Ивуар).
После отчета об итогах председательства Республики Узбекистан в СМИД ОИС в 2016-2017 годах, прошедшего под девизом «Образование и просвещение – путь к миру и созиданию», состоялась церемония официальной передачи председательства на 2017-2018 годы Республике Кот-д`Ивуар.
Делегации государств-членов ОИС обсудили актуальные вопросы деятельности организации и приняли резолюции по политическим, правовым, организационным, социально-экономическим и культурно-гуманитарным вопросам.
По инициативе Узбекистана, поддержанной другими странами, приняты специальные резолюции «О Международном исследовательском центре Имама аль-Бухари в г.Самарканде» и «Об учреждении Специальной кафедры Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (ISESCO) при Ташкентском исламской университете». Таким образом СМИД ОИС вновь одобрил предложения главы нашего государства Шавката Мирзиёева, с которыми он выступил 18 октября 2016 года на 43-й сессии СМИД ОИС в г.Ташкенте.
В выступлениях Генерального секретаря Юсуфа бин Ахмада аль-Усаймина, руководителей делегации государств-членов организации отдельное внимание уделялось успешным итогам 43-й сессии СМИД в г.Ташкенте и в целом председательства Узбекистана в 2016-2017 годах.
В частности, в Генеральном секретариате ОИС по инициативе узбекской стороны создан Отдел по работе с молодежью, призванный претворять в жизнь принятые решения.
В выступлении на сессии Президента Республики Кот-д`Ивуар Алласана Драмане Уаттары был выдвинут девиз ивуарского председательства «Молодежь, мир и развитие в солидарном мире», который является логическим продолжением инициатив в период узбекского председательства.
В ходе 44-й сессии состоялись выборы новых членов Независимой постоянной комиссии по правам человека ОИС. От нашей страны членом комиссии на трёхлетний период избран директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и председатель Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмаль Саидов.
В рамках пребывания в Кот-д`Ивуар делегация Республики Узбекистан встретилась и провела двусторонние переговоры с Генеральным секретарем ОИС Юсуфом бин Ахмадом аль-Усаймином, Министром по изменению климата и окружающей среды Объединенных Арабских Эмиратов Сани бин Ахмедом аль-Зеюди, Советником Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Сартаджем Азизом, Министром иностранных дел Индонезии Ретно Лестари Приансари Марсуди, Директором по внешним связям и сотрудничеству ISESCO Ахмедом Улд Бахом.
На встречах стороны обсудили состояния и перспективные направления развития сотрудничества в различных сферах.