Туркманистон Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2017 йилнинг 11 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари, Ташқи ишлар вазири Рашид Мередов билан учрашди. Р.Мередов Тошкент шаҳрига ташриф билан келди.
Мулоқот давомида ташқи сиёсат идораларининг раҳбарлари турли соҳаларда икки томонлама алоқаларни янада ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилдилар ҳамда Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги ҳамкорлик суръатларини янада ошириш нуқтайи назаридан 2017 йилнинг биринчи ярим йиллиги жуда мазмунли ва самарали бўлганини мамнуният билан таъкидладилар.
Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Гурбангули Бердимуҳамедовнинг жорий йилнинг март ва май ойларидаги учрашувлари ҳамда тегишли вазирликлар ва хўжалик субъектлари раҳбарлари ўртасидаги интенсив алоқалар Ўзбекистон-Туркманистон муносабатларига кучли туртки бергани қайд этилди.
Таъкидланганидек, икки томон ҳам олий даражада эришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида аҳамият берадилар ва ҳар бир битим ёки шартноманинг бажарилиш жараёнини том маънода назорат қиладилар.

Meeting with Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan
On July 11, 2017, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers, the Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Rashid Meredov, who arrived in Tashkent on a visit.
During the conversation, the foreign ministers discussed prospects for further development of bilateral relations in various fields and noted with satisfaction that the first half of 2017 was very intensive and productive in terms of further enhancing cooperation between Uzbekistan and Turkmenistan.
The meetings between Presidents Shavkat Mirziyoyev and Gurbanguly Berdimuhamedov in March and May of this year, as well as intensive contacts between the profile ministries and heads of business entities gave a powerful impetus to the Uzbek-Turkmen relations.
As has been emphasized, the parties attach great importance to the practical realization of agreements reached at the highest level, and monitor the implementation of each agreement or contract.
At the meeting, the ministers also exchanged views on issues of the international and regional agenda.