Туркманистон Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2017 йилнинг 11 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари, Ташқи ишлар вазири Рашид Мередов билан учрашди. Р.Мередов Тошкент шаҳрига ташриф билан келди.
Мулоқот давомида ташқи сиёсат идораларининг раҳбарлари турли соҳаларда икки томонлама алоқаларни янада ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилдилар ҳамда Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги ҳамкорлик суръатларини янада ошириш нуқтайи назаридан 2017 йилнинг биринчи ярим йиллиги жуда мазмунли ва самарали бўлганини мамнуният билан таъкидладилар.
Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Гурбангули Бердимуҳамедовнинг жорий йилнинг март ва май ойларидаги учрашувлари ҳамда тегишли вазирликлар ва хўжалик субъектлари раҳбарлари ўртасидаги интенсив алоқалар Ўзбекистон-Туркманистон муносабатларига кучли туртки бергани қайд этилди.
Таъкидланганидек, икки томон ҳам олий даражада эришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида аҳамият берадилар ва ҳар бир битим ёки шартноманинг бажарилиш жараёнини том маънода назорат қиладилар.

Встреча с Министром иностранных дел Туркменистана
11 июля 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с заместителем Председателя Кабинета Министров, Министром иностранных дел Туркменистана Рашидом Мередовым, прибывшим в г.Ташкент с визитом.
В ходе состоявшейся беседы главы внешнеполитических ведомств обсудили перспективы дальнейшего развития двусторонних связей в различных областях и с удовлетворением констатировали, что первое полугодие 2017 года было весьма насыщенным и плодотворным в плане дальнейшего наращивания сотрудничества между Узбекистаном и Туркменистаном.
Мощный импульс узбекско-туркменским отношениям придали встречи президентов Шавката Мирзиёева и Гурбангулы Бердымухамедова в марте и мае текущего года, а также последовавшие за ними интенсивные контакты между профильными министерствами и руководителями хозяйствующими субъектами.
Как подчеркивалось, стороны придают важное значение практической реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне, и контролируют ход исполнения в буквальном смысле каждого соглашения или контракта.
На встрече министры также обменялись мнениями по вопросам международной и региональной повестки дня.