Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ёритиш бўйича Республика матбуот марказида "Президент сайловини ташкил этиш ва ўтказиш бўйича миллий ва хорижий тажриба" мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси томонидан ташкил этилган тадбирда Марказий сайлов комиссияси аъзолари, сайлов ҳуқуқи соҳаси олим ва мутахассислари, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Давра суҳбатида Ўзбекистонда демократик ўзгаришларнинг муҳим шарти сифатида сайлов тизимини модернизация қилиш, сайловларни ўтказишнинг ташкилий-ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш борасида амалга оширилаётган жараёнлар ҳақида сўз юритилди. Иштирокчилар Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича асосий тадбирлар дастури қандай бажарилаётганлиги билан ҳам таништирилди.
Истиқлол йилларида инсон манфаатларини тўлиқ таъминлаш мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг бош мақсадига айланди. Сайлов бўйича умумэътироф этилган халқаро принципларга мос самарали қонунчилик ҳамда меъёрий-ҳуқуқий база яратилди. Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси бошчилигида сайловларга тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказишни таъминлайдиган мустақил тизим фаолият юритмоқда. Фуқаролар ва сиёсий партияларнинг сайлов жараёнида фаол ҳамда эркин иштирок этиши, ўз сайлов ҳуқуқларини тўлиқ амалга ошириши учун зарур ташкилий-ҳуқуқий шароит, моддий-техник база яратилган.
Тадбир иштирокчилари сайлов институти фуқаролар сиёсий ҳуқуқлари тизимида муҳим ўрин тутишини таъкидлади. Ўзбекистон Республикаси Конституциясида фуқароларнинг давлат ҳокимияти вакиллик органларига сайлаш ва сайланиш, овоз бериш ҳуқуқларига эга экани, ўз хоҳиш-иродасини билдириш тенглиги ва эркинлиги кафолатланган. Сайловлар умумий, тенг ва тўғридан-тўғри сайлов ҳуқуқи асосида яширин овоз бериш йўли билан ўтказилади.
Ўзбекистонда Президент сайловига халқаро тамойилларга тўла мувофиқ ҳолда, юксак демократик даражада тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш учун барча ҳуқуқий шароитлар яратилгани қайд этилди.

2015-03-18 | Общество
В Республиканском пресс-центре по освещению выборов Президента Республики Узбекистан состоялся «круглый стол» на тему «Национальный и зарубежный опыт организации и проведения выборов Президента».
В мероприятии, организованном Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан, приняли участие члены Центризбиркома, ученые и специалисты в области избирательного права, а также представители средств массовой информации.
За «круглым столом» состоялся разговор о процессах модернизации избирательной системы как важного условия демократических преобразований, совершенствования организационно-правовых механизмов проведения выборов в Узбекистане. Участники мероприятия были ознакомлены также с ходом реализации Программы основных мероприятий по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан.
Отмечалось, что в годы независимости полное и всестороннее обеспечение интересов человека стало главной целью осуществляемых в нашей стране реформ. Была сформирована эффективная законодательная, нормативно-правовая база выборов в соответствии с общепризнанными международными нормами и принципами. Функционирует независимая система избирательных комиссий во главе с Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан, обеспечивающая подготовку и проведение выборов Президента и парламента. Созданы организационно-правовые условия, материально-техническая база для свободного, активного участия граждан и политических партий в выборных процессах, а также для полной реализации их избирательных прав.
Участники «круглого стола» подчеркнули, что институт выборов занимает центральное место в системе политических прав граждан. Конституцией Республики Узбекистан гарантированы право граждан избирать и быть избранными в представительные органы государственной власти, право голоса, равенство и свобода волеизъявления. Выборы проводятся на основе всеобщего, равного и прямого избирательного права при тайном голосовании.
Было подчеркнуто, что в Узбекистане созданы правовые основы для обеспечения подготовки и проведения предстоящих выборов в полном соответствии с международными избирательными нормами, на высоком демократическом уровне.