Қозоғистон Элчиси билан учрашув
2017 йилнинг 10 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигида Қозоғистон Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Ерик Утембаев билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон-Қозоғистон давлат чегарасида «Оқ олтин – Селинний» ва «Малик – Сирдарё» ўтказиш пунктларининг расмий очилиш маросимини ўтказишнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди. Ушбу пунктлар М-39 йўлининг Қозоғистон ҳудудидаги қисмидан фойдаланишга имкон беради.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 22-23 март кунлари Қозоғистонга амалга оширган давлат ташрифига тайёргарлик кўриш доирасида дипломатик каналлар орқали Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Қозоғистон Республикаси Ҳукумати ўртасида Ўзбекистон-Қозоғистон давлат чегарасидан ўтказиш пунктлари тўғрисидаги Битимга 2006 йил 4 сентябрда имзоланган Баённомага ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги тегишли Баённома имзоланган эди.

10 июля 2017 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Казахстан Ериком Утембаевым.
Стороны обсудили практические аспекты проведения церемонии официального открытия пунктов пропуска «Ок олтин –Целинный» и «Малик – Сырдарья» на узбекско-казахстанской государственной границе, что позволит использовать часть дороги М-39.
Соответствующий Протокол о внесении изменений и дополнений в Протокол к Соглашению между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Казахстан о пунктах пропуска через узбекско-казахстанскую государственную границу (4 сентября 2006г.) был сторонами подписан по дипломатическим каналам в рамках подготовки государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Казахстан 22-23 марта 2017 года.