Шавкат Мирзиёев: маҳалла ободлиги-юрт ободлиги
Давлатимиз раҳбари Наманган шаҳридаги “Орзу” маҳалла фуқаролар йиғини фаолияти, профилактика инспектори яшаш жойи билан танишди.
Орзу маҳалласида Биринчи Президентимизнинг 2009 йил 3 августдаги “Қишлоқ жойларда уй-жой қурилиши кўламини кенгайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори бўйича 2014-2016 йилларда намунали лойиҳалар асосида 708 уй-жой, маҳалланинг янги биноси қурилиб, фойдаланишга топширилди. 6 минг 300 дан зиёд аҳоли истиқомат қилаётган маҳаллада оталар чойхонаси, савдо шохобчалари, мини футбол майдони, болажонлар учун турли аттракционлар ишлаб турибди.
Бу ерда маҳалла раиси, котиби ва маслаҳатчиси, профилактика инспектори учун алоҳида хоналар мавжуд. Кутубхона замонавий ахборот-коммуникация технологиялари, зарур адабиётлар билан таъминланган. Жорий йилда маҳалла биноси ёнида профилактика инспектори учун хизмат уйи қурилди.
Президентимиз раҳнамолигида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар жараёнида юртимизнинг барча ҳудудларидаги ички ишлар органлари ўртасида замонавий ахборот технологиялари қўлланилган ҳолда ўзаро тезкор алоқа ўрнатиш бўйича янги тизим йўлга қўйилмоқда. Давлатимиз раҳбари “Орзу” маҳалла фуқаролар йиғини профилактика инспектори хизмат хонасида ўрнатилган компьютер орқали Хоразм вилояти Хива тумани ички ишлар бошқармаси ходимлари билан видеомулоқот қилди.
Профилактика инспекторлари фаолиятини такомиллаштириш, уларнинг шахсий масъулиятини ошириш, содир этилган ҳар бир жиноятни таҳлил қилиш, жиноятчиликни профессионал даражада аниқлаш лозим. Профилактика инспекторлари хизмат уйлари, имтиёзли кредитлар асосида машиналар билан таъминланаётгани улар маҳалланинг ҳар бир хонадони билан самарали ишлашида муҳим аҳамият касб этмоқда, деди Президентимиз.

Шавкат Мирзиёев: "Благоустроенная махалля-процветающая страна"
Глава нашего государства посетил сход граждан махалли “Орзу” города Намангана, где ознакомился с деятельностью схода граждан, служебным жильем инспектора профилактики.
В соответствии с постановлением Первого Президента нашей страны "О дополнительных мерах по расширению масштабов строительства жилья в сельской местности" от 3 августа 2009 года в махалле в период 2014-2016 годов было построено 708 домов на основе типового жилья, новое здание схода граждан махалли. В махалле, где проживают более 6,3 тысячи человек, действуют чайхана, торговые пункты, площадка для игры в мини-футбол, различные аттракционы для детей.
В здании схода граждан имеются отдельные кабинеты для председателя, секретаря и советников махалли, инспектора профилактики. Библиотека обеспечена современными информационно-коммуникационными технологиями, различной литературой. В текущем году рядом со зданием схода построен служебный дом для инспектора профилактики.
В процессе осуществляемых под руководством Президента нашей страны последовательных реформ во всех регионах Узбекистана создается новая система оперативной связи между органами внутренних дел с применением современных информационных технологий. Глава нашего государства в служебном кабинете инспектора профилактики схода граждан махалли "Орзу" через видеоконференцсвязь провел диалог с сотрудниками Хивинского районного отдела внутренних дел Хорезмской области.
Необходимо усовершенствовать деятельность инспекторов профилактики, повысить их персональную ответственность, анализировать каждое совершенное преступление. Обеспечение инспекторов профилактики служебным жильем, автомобилями на основе льготных кредитов способствует наиболее эффективной работе и тесному взаимодействию инспекторов с каждой семьей в махалле, сказал глава нашего государства.