Шавкат Мирзиёев: нуронийларни эъзозлаган инсон кам бўлмайди
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан кексаларнинг ҳаёти даражасини ошириш, уларнинг мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий ҳаётидаги фаолиятини қўллаб-қувватлаш борасида эзгу ишлар амалга оширилмоқда.
Президентимизнинг 2016 йил 28 декабрдаги “Ўзбекистон фахрийларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш “Нуроний” жамғармаси фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони бу борадаги ишлар кўламини кенгайтириш ва самарадорлигини оширишга хизмат қилмоқда.
Давлатимиз раҳбари “Нуроний” жамғармасининг Наманган вилояти бўлими янги биноси ва «Нуронийлар маскани» билан танишди.
Кексаларни эъзозлаш, уларга ҳурмат-эҳтиром кўрсатиш халқимизга хос эзгу фазилатлардан. Мамлакатимизда ёши улуғ инсонларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш, турмуш шароитларини янада яхшилаш, саломатлигини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Зотан, нуронийларни эъзозлаган кам бўлмайди, деди Шавкат Мирзиёев.
Жамғарманинг Наманган вилояти бўлимида маъмурий бино, чойхона барпо этилган. Барча хоналар замонавий мебель ва компьютер жамламалари билан жиҳозланиб, қулай иш шароити яратилган.
Президентимиз «Нуронийлар маскани»да яратилган шароитлар билан танишди. Оқсоқоллар билан суҳбатлашди.
Суҳбатда ёшлар тарбияси, бошланғич таълим тизимини такомиллаштириш, ёшларда китобхонлик маданиятини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Аҳолини иш билан таъминлаш масаласи диққат марказида бўлди.
Давлатимиз раҳбари Бобур номидаги маданият ва истироҳат боғида ташкил этилган Гулчилар ассоциацияси фаолияти билан танишди.
Бу соҳага алоҳида эътибор қаратиш керак. Ассоциацияга ер майдони ажратиш, уларни қўллаб-қувватлаш лозим. Вилоятнинг ҳар бир туманида ассоциация бўлимларини ташкил қилиш, уларга малакали гулчиларни таклиф этиш даркор, деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз махсус факультет ташкил қилиб, гулчилик илмини ёшларга ўргатиш, Ўзбекистон Фанлар академияси билан фаол ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш бўйича тегишли кўрсатмалар берди.

Шавкат Мирзиёев: "Кто почитает старших, тому сопутствует успех"
По инициативе главы нашего государства проводится благородная работа по повышению уровня жизни представителей старшего поколения, поддержке их участия в общественно-политической жизни нашей страны.
Указ Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Фонда «Нуроний» по социальной поддержке ветеранов Узбекистана" от 28 декабря 2016 года способствует расширению масштаба и повышению эффективности проводимой в этом направлении работы.
Глава нашего государства ознакомился с новым зданием областного отделения фонда "Нуроний" и комплексом «Нуронийлар маскани».
Почитание старших, оказание уважения и заботы людям почтенного возраста являются благородными качествами нашего народа. В нашей стране уделяется особое внимание социальной поддержке престарелых, улучшению условий жизни, укреплению их здоровья, ибо тем, кто почитает старших, сопутствует успех, сказал глава нашего государства.
В областном отделении возведены новое административное здание и чайхана. Все кабинеты офиса оснащены современной мебелью и компьютерной техникой, созданы необходимые условия для работы.
Президент нашей страны ознакомился с условиями в комплексе «Нуронийлар маскани», побеседовал с аксакалами.
В беседе особое внимание уделено вопросам качественного воспитания нашей молодежи, совершенствования системы начального образования, формирования высокой культуры чтения в молодежной среде, обеспечения занятости населения.
Глава нашего государства посетил парк отдыха и культуры имени Бабура, где ознакомился с деятельностью Ассоциации цветоводов.
Необходимо уделять особое внимание цветоводству, всесторонне поддержать ассоциацию путем предоставления ей земельных площадей, организации отделов ассоциации в каждом районе области, привлечь высококвалифицированных цветоводов, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент нашей страны дал соответствующие поручения по организации специального факультета для обучения молодежи секретам цветоводства, налаживанию в этом направлении еще более активного сотрудничества с Академией наук Республики Узбекистан.