Президентимиз Поп туманида қурилиш маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳалари билан танишди
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Поп туманидаги “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамиятига қарашли Кўмир брикетлари ишлаб чиқариш заводига ташриф буюрди.
Мамлакатимизда энергетика соҳаси изчил ислоҳ этилмоқда. Энергия манбалари диверсификация қилиниб, аҳоли ва ташкилотларга бир неча турдаги энергия етказиб бериш чоралари кўрилмоқда.
Поп туманида шу соҳадаги яна бир корхона ишга туширилди. Қиймати 7 миллион доллар бўлган мазкур лойиҳа натижасида йилига 500 минг тонна кўмир брикетлари ишлаб чиқарилади. Корхонада 160 янги иш ўрни яратилди.
Президентимиз брикет ишлаб чиқариш жараёнини кўздан кечирди. Маҳсулотнинг нархи, самарадорлиги билан қизиқди. Заводда кўмир кукуни замонавий технология асосида қайта ишланиб, қуввати юқори моддалар билан бойитилади, ҳид ва зарарли газлардан тозаланади, ташиш учун қулай қилиб қадоқланади. Бу маҳсулот анъанавий энергия манбаларига нисбатан анча арзон ва уни олис ҳудудларга ҳам етказиб бериш мумкин.
Шавкат Мирзиёев завод маҳсулотларини мамлакатимиз ҳудудларига тарқатиш пунктлари ташкил этиш, брикет ва уни ёқишга мос печларни аҳолига етказиб бериш, бунинг учун имтиёзли кредитлар ажратиш кераклигини таъкидлади. Бундай замонавий корхоналарни юртимизнинг бошқа жойларида ҳам бунёд этиш бўйича тавсиялар берди.
Шунингдек, бу ерда “Ўзқурилишматериаллари” акциядорлик жамияти томонидан амалга оширилиши мўлжалланган лойиҳалар тақдимоти ўтказилди. Наманган вилоятида 2017-2018 йилларда қурилиш материаллари ишлаб чиқаришга 200 миллион долларлик инвестиция йўналтирилмоқда.
Ҳеч бир вилоятда бу соҳага бунча маблағ ажратилмаган, деди давлатимиз раҳбари. Бундан мақсад аҳолини арзон, сифатли, кенг турдаги қурилиш материаллари билан таъминлаш, янги иш жойлари очиш. Бундай материаллар кўп ва арзон бўлса, одамлар ўзига уй-жой қуради, янги мактаб ва шифохоналар, корхоналар, йўллар бунёд этилади. Халқимиз фаровонлиги янада ошади.
Поп туманида цемент, шифер, асбест қувурлар, бетон ва ярим синтетик мойлаш материаллари, Косонсой ва Янгиқўрғон туманларида цемент, Наманган шаҳрида керамик плита ва сантехника маҳсулотлари, Поп, Тўрақўрғон, Уйчи, Янгиқўрғон туманларида пишиқ ғишт, Чуст туманида пардозлаш тошлари ишлаб чиқаришни ташкил этиш лойиҳалари тақдимоти ўтказилди.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with projects on building materials production
President of our country Shavkat Mirziyoyev visited a plant on coal briquette production under the joint-stock company “O’zbekiston temir yo’llari” in Pop district.
The energy industry of our country is consistently developing. Energy sources are being diversified. Measures are being taken on providing population and organizations with several types of energy.
A new coal industry enterprise was put into operation in Pop district with a project cost of 7 million dollars. 500 thousand tons of coal briquettes will be produced here each year. 160 new workplaces are created at the enterprise.
The President of our country examined the process of manufacturing briquettes, asked about the price and characteristics of products. Coal powder at the plant is processed on the basis of modern technology, enriched, purified from harmful gases and pressed into briquettes convenient for transportation. This type of product is relatively cheaper than traditional types of energy and can be delivered to remote areas.
Shavkat Mirziyoyev noted the need for organizing distribution points in the regions of the country, delivering not only briquettes to the population, but also furnaces intended for their burning, and providing concessional loans for these purposes. The President gave recommendations on creation of such modern enterprises in other regions of the country.
Presentation of projects of the joint stock company “Uzkurilishmateriallari” was also held here. In 2017-2018, it is envisaged to invest 200 million dollars in the sphere of building materials production in Namangan region.
So much have not been allocated to this sphere in any other region of ​​our country, said the head of our state. This is being done for providing population with a wide range of high-qualitative and inexpensive building materials, creating new workplaces. When there is a wide choice of building materials and prices for them are affordable, people will build more houses, new schools and hospitals, enterprises and roads will appear, and welfare of the population will increase even more.
Projects were presented on organization of production of cement, slate, asbestos pipes, concrete and semisynthetic lubricants in Pop district, cement in Kosonsoy and Yangikurgon districts, ceramic plates and sanitary ware in the city of Namangan, burnt bricks in Pop, Turakurgan, Uychin, Yangikurgan districts, as well as finishing stones in Chust district.