Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентларининг телефон орқали мулоқоти тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 июль куни Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари суҳбат аввалида Қозоғистон Президентини туғилган куни билан самимий муборакбод этди.
Ўзбекистонда Президент Нурсултон Назарбоевни жаҳон миқёсидаги буюк давлат арбоби ва улкан сиёсатчи, мамлакатимизнинг яқин дўсти ва ишончли ҳамкори сифатида яхши билиши таъкидланди.
Бугун давлат ва жамият қурилишининг барча соҳаларида амалга оширилган ва амалга оширилаётган кенг кўламли дастур ва лойиҳалар, рақобатбардош иқтисодиёт, саноат ва қишлоқ хўжалиги тармоқларининг диверсификация ва модернизация қилиш асосида барқарор ривожланаётгани, инфратузилманинг такомиллаштирилаётгани Қозоғистон раҳбарияти томонидан узоқни кўзлаб юритилаётган сиёсатнинг самарадорлигидан далолат беради.
Қозоғистоннинг халқаро нуфузи муттасил ортиб бормоқда. Июнь ойида ушбу мамлакатда натижаларига кўра тарихий аҳамиятга эга Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити бўлиб ўтди. 6 июль санаси Пойтахт куни сифатида нишонланадиган, ривожланиб бораётган замонавий Остонада "ЭКСПО – 2017" халқаро ихтисослаштирилган кўргазмаси юксак даражада ўтмоқда.
Суҳбат чоғида давлат раҳбарлари жорий йилда олий даражадаги учрашувларда эришилган келишувларни амалга оширишнинг муҳим жиҳатларини муҳокама этдилар.
Барча соҳаларда ўзаро ҳамкорлик фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Товар айирбошлаш ҳажми кўпайди, Тошкент, Остона ва Олмаота шаҳарлари ўртасида поезд қатнови йўлга қўйилди, пойтахтларимиз ўртасида авиақатнов кўпайди, автобус қатновини қайта тиклаш масаласи кўриб чиқилмоқда. Мамлакатларимиз ҳудудлари ўртасида ўзаро шериклик муносабатлари йўлга қўйилиб, изчил ривожланмоқда.
Томонлар ўзларини қизиқтирган долзарб минтақавий ва халқаро масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар.
Мулоқот сўнгида Ўзбекистон Президенти Қозоғистон раҳбарини яна бир бор самимий табриклаб, мустаҳкам саломатлик, бахт-саодат ва янги муваффақиятлар, қардош Қозоғистон халқига тинчлик ва фаровонлик тилади.

6 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым.
Глава нашего государства в начале беседы тепло поздравил лидера Казахстана с днем рождения.
Было подчеркнуто, что в Узбекистане Президента Нурсултана Назарбаева знают как выдающегося государственного деятеля и авторитетного политика мирового масштаба, близкого друга и надежного партнера нашей страны.
Свидетельством дальновидности и эффективности политики, проводимой руководством Казахстана, являются реализованные и осуществляемые в настоящее время масштабные программы и проекты во всех сферах государственного и общественного строительства, конкурентоспособная экономика, устойчиво развивающаяся на основе диверсификации и модернизации отраслей промышленности и сельского хозяйства, а также совершенствования инфраструктуры.
Неуклонно растет международный авторитет Казахстана. В июне в стране был проведен исторический по своим результатам саммит Шанхайской организации сотрудничества. В современной и динамичной Астане, которая 6 июля отмечает День столицы, на высоком уровне проходит Международная специализированная выставка «ЭКСПО - 2017».
Руководители двух государств обсудили практические аспекты реализации договоренностей, достигнутых в ходе проведенных в этом году встреч на высшем уровне.
С глубоким удовлетворением отмечена активизация взаимодействия по всей повестке двусторонних отношений. Растут объемы товарооборота, начали курсировать поезда между городом Ташкент и городами Астана и Алматы, увеличилось количество авиарейсов между столицами, прорабатывается вопрос возобновления автобусного сообщения. Налажено и интенсивно развивается партнерство на уровне регионов наших стран.
Стороны также обменялись мнениями по ключевым региональным и международным вопросам, представляющим взаимный интерес.
В заключение Президент Узбекистана, еще раз искренне поздравив главу Казахстана, пожелал ему крепкого здоровья, благополучия и новых успехов, а братскому народу Казахстана – мира и процветания.