Аҳоли арзон ва сифатли дори воситалари билан таъминланмоқда
Ўзбекистон Миллий матбуот марказида «Дори-дармон» акциядорлик компанияси томонидан аҳолининг сифатли дори воситаларига бўлган эҳтиёжини таъминлаш борасида олиб борилаётган ишлар, истиқболдаги вазифаларга бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, «Дори-дармон» акциядорлик компанияси масъул ходимлари иштирок этган тадбирда мамлакатимиз соғлиқни сақлаш тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнида фармацевтика саноатини ривожлантириш, аҳоли ва даволаш муассасаларини сифатли, хавфсиз ва арзон дори воситалари билан таъминлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 31 октябрдаги «Аҳолини дори-дармон воситалари ва тиббиёт буюмлари билан таъминлашни янада яхшилашга доир чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори бу борадаги ишлар кўламини кенгайтариш, халқимизни арзон ва сифатли дори-дармон воситалари ҳамда тиббиёт буюмлари билан таъминлаш даражасини оширишда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Мамлакатимиз аҳолиси ва даволаш-профилактика муассасаларини кенг ассортиментдаги сифатли дори воситалари билан таъминлашда «Дори-дармон» акциядорлик компаниясининг ҳам ҳиссаси бор. Ҳозир компания таркибида 8 акциядорлик, 12 масъулияти чекланган жамият, 17 дори омборхонаси, 15 назорат-таҳлил лабораторияси ҳамда мамлакатимизнинг барча ҳудудида 1 минг 400 дан ортиқ дорихона фаолият кўрсатмоқда.
Компания таркибидаги дорихоналарнинг 76 фоиздан ортиғи қишлоқларда жойлашган бўлиб, жорий йилнинг ўтган даврида қишлоқ аҳолисига 15,9 миллиард сўмлик савдо хизмати кўрсатилган.
– Компаниямиз аҳолининг арзон ва сифатли дори-дармон воситаларига бўлган талабини қондириш мақсадида мамлакатимизнинг олис ҳудудларида фаолият юритувчи кўчма дорихоналарни ташкил этди, – дейди «Дори-дармон» акциядорлик компанияси бошқаруви раиси Абдуғани Комилов. – Айни пайтда компаниянинг махсус жиҳозланган «Isuzu» русумли изотермик автофургонларида 14 кўчма дорихона фаолият кўрсатмоқда. Бундан ташқари, «Damas» русумли автомашиналарда қўшимча равишда яна 100 кўчма дорихона ташкил этилган.
Аҳолининг сифатли ва арзон нархлардаги дори воситаларига бўлган талабини қондириш мақсадида компания томонидан жорий йил охиригача 5 инвестицион лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган. Булар Қашқадарё вилоятидаги эфир мойлари, экстрактлар ҳамда кукун шаклидаги антибиотиклар ишлаб чиқаришга мўлжалланган корхоналар, Бухоро вилоятидаги доривор ўсимликлардан кукун шаклидаги дори воситаларини ишлаб чиқариш корхонаси, Сурхондарё вилоятидаги доривор ўсимлик ва гиёҳлар асосида дори воситалари ва биологик фаол қўшимчаларни ишлаб чиқариш корхонаси ҳамда Наманган шаҳридаги доривор мойларни ишлаб чиқариш, қадоқлаш лойиҳаларидир.
Истеъмолчилар «Дори-дармон» акциядорлик компанияси таркибига кирувчи дорихоналардаги дори воситалари ва тиббий буюмларнинг сифати, нархи билан боғлиқ тушунмовчиликларга дуч келса, компаниянинг “Ишонч телефони” орқали муаммосига тезда ечим топмоқда. Ҳар бир мурожаат компания масъул ходимлари томонидан кўриб чиқилиб, назоратга олинади. Улар қонун доирасида ҳал этилмоқда.

Население обеспечивается качественными и доступными по цене лекарственными средствами
В Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвященная проводимой акционерной компанией «Дори-дармон» работе в сфере обеспечения потребностей населения в качественных лекарственных средствах, задачам на перспективу.
На мероприятии с участием ответственных работников Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, акционерной компании «Дори-дармон», отмечалось, что в процессе реформ, реализуемых в системе здравоохранения нашей страны, особое внимание уделяется развитию фармацевтической промышленности, обеспечению населения и лечебных учреждений качественными, безопасными и доступными по цене лекарственными средствами. Постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «О мерах по дальнейшему улучшению обеспечения населения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения» от 31 октября 2016 года служит важным руководством в расширении масштабов работы в этом направлении, повышении уровня обеспечения народа нашей страны доступными по цене и качественными лекарственными средствами и медицинским оборудованием.
В обеспечении населения и лечебно-профилактических учреждений нашей страны качественными лекарственными средствами в широком ассортименте также есть вклад акционерной компании «Дори-дармон». На данный момент в составе компании ведут деятельность 8 акционерных обществ, 12 обществ с ограниченной ответственностью, 17 аптечных складов, 15 контрольно-аналитических лабораторий, а также более 1400 аптек на всей территории нашей страны.
Более 76 процентов аптек в составе компании расположены в селах, за истекший период нынешнего года сельскому населению предоставлены торговые услуги в объеме 15,9 миллиарда сумов.
- Наша компания в целях удовлетворения потребностей населения в качественных и доступных по цене лекарственных средствах организовала передвижные аптеки, ведущие деятельность на отдаленных территориях нашей страны, - говорит председатель правления акционерной компании «Дори-дармон» Абдугани Комилов. - В настоящее время в специально оборудованных изометрических фургонах марки «Isuzu» компании ведут деятельность 14 передвижных аптек. Кроме того, в качестве дополнения на автомашинах марки «Damas» организовано 100 передвижных аптек.
В целях удовлетворения потребностей наcеления в качественных и доступных по цене лекарственных средствах до конца нынешнего года запланирована реализация 5 инвестиционных проектов. Речь идет о предприятиях в Кашкадарьинской области, предназначенных для производства эфирных масел, экстрактов и порошкообразных антибиотиков, а также в Бухарской области по производству порошкообразных лекарственных средств из лекарственных растений, в Сурхандарьинской области по производству лекарственных средств и биологически активных добавок из лекарственных растений и трав, а также проекты по производству и упаковке лекарственных масел в городе Намангане.
Потребители находят быстрые решения проблем, касающихся качества, цены на лекарственные средства, медицинские предметы в аптеках, входящих в состав АК «Дори дармон» через «Телефон доверия» компании. Каждое обращение рассматривается и берется под контроль ответственными работниками компании. Они решаются в рамках закона.