Пахта саноати истиқболлари
Миллий матбуот марказида «Ўзпахтасаноатэкспорт» холдинг компанияси томонидан матбуот анжумани ўтказилди.
Тадбирда «Ўзпахтасаноатэкспорт» холдинг компанияси Ўзбекистон Республикасини 2017-2021 йилларда ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига кўра пахтачилик соҳасини ривожлантирши бўйича ўз олдига янги вазифа ва марраларни белгилаб олгани таъкидланди. Ҳаракатлар стратегиясининг асосий йўналишларини амалга ошириш бўйича Ўзбекистон Республикасида пахтачилик соҳасини ривожлантириш концепцияси ишлаб чиқилган бўлиб, унда соҳа корхоналарини модернизация қилиш, маҳсулотларни маҳаллийлаштириш, хорижий инвестицияларни кенг жалб этиш бўйича бажариладиган ишлар ва аниқ вазифалар белгилаб олинган.
Холдинг компания анъанавий сотув бозорларида ўзбек пахтасининг мавқеини мустаҳкамлаш мақсадида Халқаро пахта уюшмаси, Бремен пахта биржаси ва бошқа қатор йирик пахта ассоциацияси ва биржаларига аъзо бўлган. Покистон, Индонезия, Вьетнам каби янги бозорларни ўзлаштирди. Кўрилган тизимли саъй-ҳаракатлар самарасида 2016 йилги мавсумда "олий" ва "яхши" синфларидаги толанинг умумий пахта ҳосилидаги улуши 92 фоизни ташкил этди.
Пахта толасини таснифлашнинг миллий тизими такомиллаштирилиб, янги сифат ўлчовлари – пахта толасининг паст навлари учун синфлар жорий этилиб, пахта толаси бўйича янги стандарт қабул қилинди.
Жаҳон пахта бозорида ўзбек пахта толасининг рақобатбардошлиги ва харидоргирлигини янада ошириш мақсадида Халқаро молия корпорацияси билан ҳамкорликда Фарғона ва Жиззах вилоятларида «ВС1» (Пахтани яхшилаш ташаббуси) принципларига асосланган ҳолда пахтачиликни барқарор ривожлантириш стандартини жорий этиш лойиҳасини амалга ошириш борасида музокаралар олиб борилмоқда.
Анжуманда тизимдаги пахта тозалаш заводи, ёғ-мой комбинати ва пахта терминалларида капитал қайта таъмирлаш жараёнида янги авлод ускуналари комплексини ўрнатиш чора-тадбирлари кўрилаётгани қайд этилди. Журналистларнинг саволларига мутахассислар жавоб берди.

Перспективы хлопковой промышленности
В Национальном пресс-центре холдинговой компанией «Узпахтасаноатэкспорт» проведена пресс-конференция.
На мероприятии отмечалось, что холдинговая компания «Узпахтасаноатэкспорт» наметила новые цели и задачи по развитию сферы хлопководства согласно Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. В нашей стране разработана концепция развития сферы хлопководства по реализации основных направлений Стратегии развития, согласно которой намечена реализация конкретных задач в сфере модернизации предприятий отрасли, локализации продукции, широкого привлечения зарубежных инвестиций.
Холдинговая компания является членом Международной хлопковой ассоциации, Бременской хлопковой биржи и других крупных хлопковых ассоциаций и бирж. Освоены такие новые рынки, как Пакистан, Индонезия, Вьетнам. В результате предпринятых системных мер в сезоне 2016 года доля «высшего» и «хорошего» класса волокна в общем урожае хлопка составила 92 процента.
Совершенствуется национальная система классификации хлопкового волокна, внедряются новые измерения качества - звенья для хлопкового волокна низкого сорта, приняты новые стандарты по хлопковому волокну.
В целях дальнейшего повышения конкурентоспособности и востребованности узбекского волокна на мировом хлопковом рынке совместно с Международной финансовой корпорацией в Ферганской и Джизакской областях, основываясь на принципах «ВС1» (Инициатива по улучшению хлопка), ведутся обсуждения в сфере реализации проекта по внедрению стандартов устойчивого развития хлопководства.
На конференции подчеркивалось, что в процессе капитального ремонта хлопкоочистительных заводов, масложировых комбинатов и хлопковых терминалов отрасли принимаются меры по установке комплекса оборудования нового поколения. Специалисты ответили на вопросы журналистов.