Электрон ҳукумат: ишончли, қулай ва тезкор
Термизда давлат бошқарувида ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш ва ривожлантириш масаласига бағишланган ўқув-семинар ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Сурхондарё вилояти ҳокимлиги ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда маҳаллий ҳокимлик, давлат ва хўжалик бошқаруви органлари раҳбарлари, масъул ходимлари иштирок этди.
Сурхондарё вилояти ҳокимининг биринчи ўринбосари А.Иброҳимов ва бошқалар дунёда ахборот-коммуникация технологиялари жадал ривожланиб бораётган бугунги кунда мамлакатимизда соҳани янада тараққий эттиришга қаратилаётган алоҳида эътибор юксак самаралар бераётганини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбарининг 2013 йил 27 июндаги Ўзбекистон Республикасининг Миллий ахборот-коммуникация тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарори бу борада муҳим дастуриламал бўлиб хизмат қилаётир. Мазкур ҳужжат асосида ишлаб чиқилган 2013-2020 йилларда Ўзбекистон Республикасининг Миллий ахборот-коммуникация тизимини ривожлантириш комплекс дастури замонавий тармоқнинг хизмат кўрсатиш сифати ва самарадорлигини оширишда алоҳида аҳамият касб этмоқда.
Вилоятда замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланиш даражаси ошиб бораётир. Давлат ва хўжалик бошқаруви органлари "Электрон ҳукумат" тизими орқали маълумот алмашишнинг электрон усулидан унумли фойдаланмоқда. Бу жараёнда коммуникация тармоқлари жаҳон талаблари даражасида техник ва технологик қайта жиҳозланиб, интерактив хизмат кўрсатиш сифати ва сони ортмоқда. "Е-хат" ҳимояланган электрон почтаси ҳамда "E-hujjat" электрон ҳужжат айланиш тизими вилоят, шаҳар ва туман ҳокимликлари, давлат идоралари ва бошқа хўжалик юритувчи субъектларнинг ички ва идоралараро иш юритиш жараёнларини тезлаштиришга хизмат қилмоқда.
– Дастур доирасида бу йил вилоятда 24 янги лойиҳа амалга оширилаётгани бунинг яққол далилидир, – дейди вилоят ҳокимлиги ҳузуридаги компьютерлаштириш маркази директори Ф.Саидов. – Шунга мувофиқ вилоят, шаҳар ва туман ҳокимликларида "Ижро интизоми" ахборот тизими йўлга қўйилмоқда.
Термиз шаҳридаги икки коллежда "Давомат" ахборот тизими пилот лойиҳа сифатида жорий этилаётир. Шаҳар ва туман тиббиёт муассасаларини автоматлаштириш ва бошқариш бўйича махсус ахборот тизимини йўлга қўйиш, ФҲДЁларга аризаларни электрон шаклда тақдим этиш, ягона интерактив давлат хизмати портали орқали фуқароларга биометрик паспорт олиш учун электрон шаклда навбатга туриш каби кўплаб интерактив хизматлар жорий этилади.
Тадбирда "Электрон ҳукумат" марказининг эксперт-маслаҳатчиси, кореялик тажрибали мутахассис Санг Тае Kим томонидан давлат бошқарувида ахборот-коммуникация технологияларининг миллий моделлари, "Электрон ҳукумат" тизимини жорий этишнинг Корея Республикаси тажрибаси бўйича тақдимот ҳам ўтказилди.

«Электронное правительство»: надежно, быстро и оперативно
В Термезе состоялся учебный семинар, посвященный вопросам внедрения и развития информационно-коммуникационных технологий в государственном управлении.
В мероприятии, организованном совместно Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и хокимиятом Сурхандарьинской области, участвовали руководители и сотрудники местных хокимиятов, органов государственного и хозяйственного управления на местах.
Первый заместитель хокима Сурхандарьинской области А.Ибрагимов и другие отметили, что сегодня, когда во всем мире ускоренными темпами развиваются информационно-коммуникационные технологии, весомые результаты дает особое внимание, уделяемое в нашей стране дальнейшему развитию сферы.
Важным руководством к действию при этом служит постановление главы государства о мерах по дальнейшему развитию Национальной информационно-коммуникационной системы Республики Узбекистан от 27 июня 2013 года. Разработанная на основе данного документа комплексная программа по развитию Национальной информационно-коммуникационной системы Республики Узбекистан на 2013-2020 годы приобретает важное значение в повышении качества и эффективности предоставления населению интерактивных услуг.
В области повышается уровень использования современных информационно-коммуникационных технологий. Органы государственного и хозяйственного управления посредством системы "электронное правительство" эффективно пользуются электронной формой обмена информацией. На уровне мировых требований осуществляется техническое и технологическое перевооружение, растет качество и расширяются виды интерактивных услуг. Защищенная электронная почта "Е-хат" и система электронного документооборота "E-hujjat" способствуют ускорению внутреннего и межведомственного документооборота и повышению эффективности делопроизводства в хокимиятах области, городов и районов, государственных органах, хозяйствующих субъектах.
– В рамках соответствующей программы в нынешнем году в области реализуются 24 новых проекта, – говорит директор центра компьютеризации при хокимияте области Ф.Саидов. – В соответствии с ней в хокимиятах области, городов и районов налаживается информационная система "Исполнительcкая дисциплина".
В двух колледжах Термеза в качестве пилотного проекта внедряется информационная система «Посещаемость». Будет внедрено множество интерактивных услуг, таких, как налаживание специальной информационной системы по автоматизации и управлению в районных медицинских учреждениях, подача заявлений в отделы ЗАГС в электронной форме, постановка на учет в электронной форме через единый портал интерактивных государственных услуг для получения гражданами биометрических паспортов.
На мероприятии экспертом-консультантом центра "Электронное правительство" специалистом из Кореи Санг Тае Kимом была проведена презентация по национальным моделям информационно-коммуникационных технологий в государственном управлении, опыта Республики Корея по внедрению системы "электронное правительство".