Республикада ахборот технологиялари соҳасини ривожлантириш учун шарт-шароитларни тубдан яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида
2017-06-30 | Ҳужжатлар
Кейинги йилларда ахборот-коммуникация технологияларини (кейинги ўринларда АКТ деб аталади) давлат бошқаруви ва давлат хизматлари кўрсатишнинг барча соҳаларига жорий этиш бўйича босқичма-босқич ўтказилаётган ислоҳотлар ахборот хизматларини илгари суриш, «электрон ҳукумат» тизимини ривожлантириш ва амалга ошириш, халқ билан мулоқот қилиш ва аҳолининг кундалик муаммоларини жойларда ўз вақтида ҳал қилишнинг самарали механизмларини яратиш имконини берди.
Бу борада эришилган натижаларга қарамасдан, ахборот технологиялари ривожланиши ва уларни иқтисодиёт соҳаларига жорий этишнинг ҳозирги ҳолати, шунингдек маҳаллий дастурий маҳсулотларнинг экспорт даражаси ҳали ҳам пастлигича қолмоқда. Ахборот технологияларининг рақобатдош ва юқори унумдорликка эга тармоғини шакллантириш учун мамлакатнинг фан ва таълим соҳасидаги салоҳиятидан етарлича фойдаланилмаяпти.
Республикада амал қилаётган ташкилий-иқтисодий шароит АКТ соҳасида тез ўсишни намойиш этаётган хорижий мамлакатларда яратилган шароитларга нисбатан мамлакатнинг рақобатдошлиги пастлигини ҳисобга олган ҳолда ушбу соҳанинг янада ривожланишига етарли даражада ёрдам бермаяпти.
АКТнинг жадал ривожланиши янги имкониятларни очиб берар экан, давлат томонидан кенг кўламли қўллаб-қувватлашни ҳамда республиканинг халқаро АКТ бозоридаги ўрнини кучайтиришни талаб қилади.
АКТдан фойдаланишга асосланган иқтисодиётнинг юқори технологик тармоқларини шакллантириш ва фаол ривожлантириш учун қулай шароитлар яратиш, ахборот технологиялари маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилар ва буюртмачиларига қўшимча имтиёзлар ва преференциялар бериш ҳисобига ушбу тармоқда илм-фан, таълим ва ишлаб чиқаришнинг интеграциялашувини янада чуқурлаштириш, АКТ маҳсулотлари экспортини кўпайтириш, шунингдек маҳаллий ва хорижий инвестициялар жалб этилишини рағбатлантириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Тошкент шаҳридаги Инҳа университети ва «Ўзбектелеком» АКнинг Ахборот технологияларини ишлаб чиқиш ва жорий қилишни қўллаб-қувватлаш бўйича «Mirzo Ulugbek Innovation Center» инновация марказини (кейинги ўринларда Инновация маркази деб аталади) ташкил этиш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
2. Белгилаб қўйилсинки, Инновация маркази ахборот технологиялари маҳсулотларини ишлаб чиқаришни ривожлантириш учун энг қулай шароитларни яратиш мақсадида бутун республика ҳудудида Инновация маркази резидентларини жойлаштирган ҳолда Ўзбекистон Республикаси ҳудуди доирасида экстерриториаллик принципи асосида ташкил қилинади.
3. Қуйидагилар Инновация маркази фаолиятининг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
хўжалик юритувчи субъектлар ва олий таълим муассасаларининг ахборот технологиялари маҳсулотларини ишлаб чиқариш ҳамда ички ва ташқи бозорларда сотишга қаратилган ўзаро ҳамкорлигини кенгайтириш учун зарур ташкилий-техник ва молиявий-иқтисодий шарт-шароитлар яратиш;
АКТ соҳасида рақобатдош лойиҳаларни ички ва ташқи бозорларда сотиш учун хорижий инвестицияларни жалб этишда Инновация маркази резидентларига кўмаклашиш;
олий таълим муассасалари ва касб-ҳунар коллежларининг «ахборот технологиялари» мутахассислиги бўйича битирувчиларининг ишга жойлаштирилишини таъминлашда, шу жумладан иқтидорли ёшлар томонидан «старт-ап» лойиҳаларини амалга оширишда уларни қўллаб-қувватлаш йўли билан иштирок этиш;
қисқа муддатли ва ўрта муддатли ихтисослаштирилган курсларни ташкил этиш, шу жумладан чет эл мутахассисларини таклиф этиш йўли билан АКТ соҳасидаги кадрлар малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлашни ташкил қилиш;
ёш тадбиркорлар томонидан ахборот технологиялари маҳсулотларини ишлаб чиқариш соҳасидаги истиқболли йўналишлар бўйича инновация лойиҳалари амалга оширилишини қўллаб-қувватлаш.
4. Ахборот технологияларини ишлаб чиқиш ва жорий қилишни қўллаб-қувватлаш бўйича «Mirzo Ulugbek Innovation Center» инновация марказининг Мувофиқлаштирувчи кенгаши (кейинги ўринларда Мувофиқлаштирувчи кенгаш деб аталади) иловага мувофиқ таркибда ташкил этилсин.
Қуйидагилар Мувофиқлаштирувчи кенгашнинг асосий функциялари этиб белгилансин:
Инновация марказини ривожлантиришга кўмаклашиш борасида давлат органлари, илмий, таълим муассасалари ва бошқа ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш;
республикада ахборот технологиялари соҳасини ривожлантиришда Инновация маркази фаолиятини тизимли мониторинг қилиш ва таҳлил қилиш;
Инновация марказининг фаолиятини такомиллаштириш ва ахборот технологиялари соҳасида хўжалик юритувчи субъектлар учун шарт-шароитларни, шу жумладан илғор чет эл тажрибаси асосида яхшилаш бўйича таклифлар тайёрлаш;
юридик шахсларни Инновация маркази резидентлари сифатида рўйхатга олиш ва уларни резидент мақомидан маҳрум этиш тўғрисидаги қарорларни қабул қилиш;
Инновация маркази резидентларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ҳимоя қилинишини таъминлаш.
5. Инновация маркази резидентлари 2028 йил 1 январгача бўлган муддатга:
барча турдаги солиқлар ва давлат мақсадли жамғармаларига мажбурий ажратмаларни, шунингдек ягона ижтимоий тўловни тўлашдан;
белгиланган тартибда тасдиқланадиган рўйхатлар бўйича Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган, ўз эҳтиёжлари учун олиб кирилаётган ускуналар, бутловчи қисмлар, деталлар, узеллар, технологик ҳужжатлар, дастурий таъминот воситалари учун божхона тўловлари тўлашдан (божхона йиғимларидан ташқари);
ўзи ишлаб чиқарадиган товарлар (ишлар, хизматлар)ни экспорт қилишдан тушадиган валюта тушумининг бир қисмини мажбурий сотишдан озод этилсин.
6. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ Инновация маркази резидентлари:
ўзи ишлаб чиқарган товарлар (ишлар, хизматлар)ни экспорт қилишдан тушган пул маблағлари доирасида ходимларга иш ҳақи ва дивидендларни халқаро тўлов карталарига ўтказиш йўли билан нақд бўлмаган шаклда Ўзбекистон Республикаси ҳудудида ҳисоб-китобларни чет эл валютасида амалга ошириш;
экспорт контракти мавжуд бўлмаган ҳолда Интернет бутунжаҳон ахборот тармоғидаги онлайн дўконлар орқали ишлар ва хизматлар экспортини чет эл валютасида амалга ошириш ҳуқуқига эга бўлади.
7. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Молия вазирлиги ва Давлат солиқ қўмитаси билан биргаликда:
ҳар йили берилган имтиёзлар ва преференцияларнинг АКТ миллий бозорининг ривожланишига таъсири, ички ва ташқи бозорларда дастурий маҳсулотлар ва АКТ хизматларининг рақобатдошлиги даражасини таҳлил қилсин ва таҳлил натижаларини кейинчалик Мувофиқлаштирувчи кенгашга киритсин;
2017 йил 1 ноябргача бўлган муддатда Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Мамлакатимизнинг дастурий таъминот воситалари ишлаб чиқувчиларини рағбатлантиришни янада кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 2013 йил 20 сентябрдаги ПҚ-2042-сон қарорига мувофиқ яратилган Дастурий таъминот воситалари ишлаб чиқувчилари миллий реестрининг келгусида фаолият юритишининг мақсадга мувофиқлиги тўғрисидаги таклифларни Мувофиқлаштирувчи кенгашга киритсин.
8. Инновация маркази резидентлари билан тузилган меҳнат шартномалари бўйича ходимлар томонидан 2028 йил 1 январгача олинган меҳнатга ҳақ тўлаш тарзидаги даромадлар:
7,5 фоиз миқдордаги қатъий белгиланган ставка бўйича жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғига, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасига 4,5 фоизли ставка бўйича фуқароларнинг суғурта бадалларига тортилиши;
солиқ солиш мақсадида белгиланадиган жисмоний шахсларнинг умумий йиллик даромадлари ҳажмига киритилмаслиги белгилаб қўйилсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Марказий банк билан биргаликда уч ой муддатда республикада товарлар ва хизматларга ҳақ тўлаш учун халқаро тўлов карталарини қабул қилиш, шунингдек Ўзбекистон Республикаси резидентларининг банк ҳисобрақамларига Интернет бутунжаҳон ахборот тармоғидаги онлайн дўконлар орқали товарлар ва хизматларни сотишдан олинган валюта тушумини ҳисобга олиш тизимининг мукаммал ишлашига доир зарур чоралар кўрсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги доимий асосда Инновация маркази резидентлари ахборот технологиялари маҳсулотларининг хорижга кириб боришини таъминласин.
11. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда Инновация маркази тўғрисидаги низомни тасдиқласин, унда қуйидаги тартиб назарда тутилсин:
Инновация маркази ва Мувофиқлаштирувчи кенгаш фаолиятини ташкил этиш;
юридик шахсларни резидент мақомини олишнинг аниқ мезонларини белгилашни ҳисобга олган ҳолда Инновация маркази резидентлари сифатида рўйхатга олиш;
Инновация маркази резидентлари учун махсус валюта режимини қўллаш.
12. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги Инновация маркази фаолиятининг оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилишини ташкил қилсин.
13. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.
Тошкент шаҳри, 2017 йил 30 июнь
“Республикада ахборот технологиялари соҳасини
ривожлантириш учун шарт-шароитларни тубдан
яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонига
Халқаро иқтисодий ташкилотлар томонидан ўтказилган ўрганиш натижаларига кўра, ҳозирги пайтда дунёда ахборот-коммуникация технологиялари (АКТ) инновацияларнинг ривожланишида, мамлакатнинг ишлаб чиқариш ва рақобатдошлигини ошириш, иқтисодиётни диверсификация қилиш ва тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш ҳамда аҳолининг ҳаёт даражасини оширишда муҳим ўрин тутади. Бугунги кунда АКТнинг ривожланиш ҳолати ва мамлакатнинг иқтисодий барқарорлиги ўртасидаги боғлиқлик илмий исботланган.
Мамлакатимизда сўнгги йилларда АКТни барча ижтимоий-иқтисодий тармоқларга, жумладан давлат бошқарувига ҳамда давлат хизматларини кўрсатиш соҳасида жорий қилиш бўйича босқичма-босқич ислоҳотлар амалга оширилди. Бу ўз ўрнида мамлакатимизда электрон ҳукумат тизимини жорий қилишда сезиларли натижаларга эришиш имконини берди. Жумладан, АКТни кенг қўллаш натижасида халқ билан давлат ўртасида алоқа ўрнатишнинг самарали тизими жорий қилинди.
Бироқ аксарият ривожланган давлатларга таққослаганда Ўзбекистонда ахборот технологияларининг бугунги ҳолати, уларни иқтисодиёт соҳасига жорий қилиш, шунингдек экспорт даражаси паст бўлиб қолмоқда, рақобатдош ахборот технологиялари соҳасини шакллантиришда мамлакатимизнинг илмий-тадқиқот салоҳиятидан тўлиқ фойдаланилмаяпти. Бу ўз навбатида давлатимизнинг халқаро рейтингига ўз таъсирини кўрсатмоқда.
Мамлакатимизда АКТ учун халқаро стандартларга мувофиқ дастурий маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ривожлантириш, маҳаллий ишлаб чиқарувчилар томонидан сифатли ва рақобатдош дастурий маҳсулотларни ишлаб чиқаришни кенгайтиришни рағбатлантиришни кучайтириш, шунингдек 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида амалга оширишга оид Давлат дастурида назарда тутилган бошқа вазифаларни ҳал қилиш, АКТ маҳсулотлари экспортини кенгайтириш, маҳаллий ва хорижий инвестицияларни жалб қилишни рағбатлантириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Республикада ахборот технологиялари соҳасини ривожлантириш учун шарт-шароитларни тубдан яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди.
Мазкур Фармон билан мамлакатимизда биринчи маротаба ахборот технологиялари соҳасида хўжалик юритувчи субъектларни, дастурий маҳсулотларни ишлаб чиқарувчиларни бирлаштирадиган Ахборот технологияларини ишлаб чиқиш ва жорий қилишни қўллаб-қувватлаш бўйича «Mirzo Ulugbek Innovation Center» инновация маркази тузилмоқда.
Инновация маркази мамлакатимиз ҳудуди доирасида экстерриториаллик принципи асосида ташкил қилинди, яъни АКТ соҳасидаги корхоналар республикада жойлашган ҳудудидан қатъи назар, Инновация маркази резидентлари бўлиши мумкин. Ушбу тамойил мамлакатда АКТ маҳсулотларини ишлаб чиқаришни ривожлантириш учун энг қулай шарт-шароитларни яратишга хизмат қилади.
Фармон билан Инновация маркази фаолиятининг асосий йўналишлари этиб қуйидагилар белгиланди:
олий таълим муассасалари ва касб-ҳунар коллежларини «ахборот технологиялари» мутахассислиги бўйича битирувчиларини ишга жойлаштиришда, шу жумладан иқтидорли ёшлар томонидан «старт-ап» лойиҳаларини амалга оширишда уларни қўллаб-қувватлаш йўли билан иштирок этиш;
қисқа ва ўрта муддатли ихтисослаштирилган курсларни ташкил этиш, шу жумладан чет эл мутахассисларини таклиф этиш йўли билан АКТ соҳасидаги кадрлар малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлашни ташкил қилиш;
ёш тадбиркорлар томонидан ахборот технологиялари маҳсулотларини ишлаб чиқиш соҳасидаги истиқболли йўналишлар бўйича инновация лойиҳалари амалга оширилишини қўллаб-қуватлаш.
Мазкур йўналишлардан кўриниб турибдики, Инновация маркази фуқароларимиз учун энг қулай шарт-шароитлар яратиш, энг аввало, ахборот технологиялари соҳасида ҳаётга жорий этиш ва амалга ошириш мумкин бўлган аниқ лойиҳаларга эга бўлган иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш мақсадида тузилмоқда.
Инновация марказининг олий бошқарув органи сифатида Мувофиқлаштирувчи кенгаш ташкил этилди ҳамда унинг асосий функциялари сифатида қуйидагилар белгиланди:
Инновация марказининг фаолиятини такомиллаштириш ва ахборот технологиялари соҳасида хўжалик юритувчи субъектлар учун шарт-шароитларни илғор хорижий тажрибани инобатга олган ҳолда яхшилаш бўйича таклифлар тайёрлаш;
Инновация маркази резидентларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш.
Фармонга мувофиқ, Инновация маркази резидентларини давлат томонидан қўллаб-қувватлашда биринчи навбатда қуйидаги имтиёз ва преференциялар кўзда тутилди:
Биринчидан, 2028 йилнинг 1 январигача бўлган муддатга:
ўзи ишлаб чиқарадиган товарлар (ишлар, хизматлар)ни экспорт қилишдан тушадиган валюта тушумининг бир қисмини мажбурий сотишдан озод этиш.
Иккинчидан, Инновация маркази резидентларига ўзи ишлаб чиқарган товарлар (ишлар, хизматлар)ни экспорт қилишдан тушган пул маблағлари доирасида ходимларга иш ҳақи ва дивидендларни халқаро тўлов карталарига ўтказиш йўли билан нақд бўлмаган шаклда Ўзбекистон Республикаси ҳудудида ҳисоб-китобларни чет эл валютасида амалга ошириш, шунингдек экспорт контракти мавжуд бўлмаган ҳолда Интернет тармоғидаги онлайн дўконлар орқали ишлар ва хизматлар экспортини чет эл валютасида амалга ошириш ҳуқуқи берилди.
Учинчидан, Инновация маркази резидентларининг ходимлари учун қўшимча имтиёзлар, жумладан 2028 йилнинг 1 январига қадар олинган меҳнатга ҳақ тўлаш кўринишидаги даромадлар 7,5 фоиз миқдордаги қатъий белгиланган ставка бўйича жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғига, бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасига 4,5 фоизли ставка бўйича фуқароларнинг суғурта бадалларига тортилиши кўзда тутилган. Бунда ушбу даромадлар солиқ солиш мақсадида белгиланадиган жисмоний шахсларнинг умумий йиллик даромадлари ҳажмига киритилмаслиги белгилаб қўйилди.
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан Молия вазирлиги ва Давлат солиқ қўмитаси билан биргаликда ҳар йили берилган имтиёзлар ва преференцияларнинг АКТ миллий бозорининг ривожланишига таъсири, ички ва ташқи бозорларда дастурий маҳсулотлар ва АКТ хизматларининг рақобатбардошлиги даражаси таҳлил қилиб борилади ҳамда таҳлил натижалари кейинчалик Мувофиқлаштирувчи кенгашга тақдим этилади.
Масъул идоралар томонидан республикада товарлар ва хизматларга ҳақ тўлаш учун халқаро тўлов карталарини қабул қилиш, шунингдек Ўзбекистон Республикаси резидентларининг банк ҳисобларига Интернет тармоғидаги онлайн дўконлари орқали товарлар ва хизматларни сотишдан олинган валюта тушумини ҳисобга тушириш тизимининг тўлақонли ишлашига доир зарур чоралар кўрилади.
Ушбу Фармонда белгилаб берилган вазифаларнинг тўлиқ амалга оширилиши учун Вазирлар Маҳкамаси томонидан Инновация маркази фаолиятини ташкил этиш, юридик шахсларни унинг резиденти сифатида рўйхатдан ўтказишнинг ташкилий-ҳуқуқий механизмларини назарда тутувчи алоҳида қарор қабул қилинади.
Қабул қилинган мазкур Фармоннинг амалга оширилиши ахборот технологияларининг янада ривожланиши, АКТ соҳасида мутахассисларнинг иштирокини кенгайтириш, илмий-тадқиқот ташкилотларининг ҳамда олий таълим муассасаларининг ишлаб чиқариш билан ҳамкорлигини таъминлаш учун зарур ташкилий-техник ва иқтисодий шарт-шароитларни яратиш, шунингдек мамлакатимизнинг экспорт салоҳиятини ошириш имконини беради.

О мерах по коренному улучшению условий для развития отрасли информационных технологий в республике
Проводимые за последние годы поэтапные реформы по внедрению информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) во все сферы государственного управления и предоставления государственных услуг позволили добиться значительного прогресса в продвижении информационных услуг, развитии и реализации системы «электронное правительство», создании эффективных механизмов налаживания диалога с народом и своевременного решения насущных проблем населения на местах.
Вместе с тем, несмотря на достигнутые результаты, современное состояние развития информационных технологий и внедрения их в отрасли экономики, а также уровень экспорта отечественных программных продуктов все еще остаются низкими, недостаточно используется научно-образовательный потенциал страны для формирования конкурентоспособной и высокопроизводительной отрасли информационных технологий.
Действующие организационно-экономические условия в республике не способствуют дальнейшему развитию данной отрасли с учетом низкого конкурентного преимущества страны по сравнению с условиями, созданными в зарубежных странах, демонстрирующих быстрый рост в сфере ИКТ.
Стремительное развитие ИКТ, открывая новые возможности, предъявляет высокие требования к масштабам государственной поддержки и усилению позиций республики на глобальном рынке ИКТ.
В целях создания благоприятных условий для формирования и активного развития высокотехнологичных отраслей экономики, основанных на использовании ИКТ, дальнейшего углубления интеграции науки, образования и производства в данной отрасли за счет предоставления дополнительных льгот и преференций разработчикам и заказчикам продуктов информационных технологий, увеличения экспорта продукции ИКТ, а также стимулирования привлечения отечественных и зарубежных инвестиций:
1. Принять предложение Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Университета Инха в городе Ташкенте и АК «Узбектелеком» о создании Инновационного центра по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center» (далее – Инновационный центр).
2. Установить, что Инновационный центр создается на принципе экстерриториальности в пределах территории Республики Узбекистан с размещением резидентов Инновационного центра на всей территории республики для создания максимально благоприятных условий развития производства продукции информационных технологий.
3. Определить основными направлениями деятельности Инновационного центра:
создание необходимых организационно-технических и финансово-экономических условий для расширения взаимодействия хозяйствующих субъектов и высших образовательных учреждений, направленных на производство и реализацию продукции информационных технологий на внутреннем и внешнем рынках;
оказание содействия резидентам Инновационного центра в привлечении иностранных инвестиций для реализации конкурентоспособных проектов в сфере ИКТ на внутреннем и внешнем рынках;
участие в обеспечении трудоустройства выпускников высших образовательных учреждений и профессиональных колледжей по специальности «информационные технологии», в том числе путем поддержки одаренной молодежи в реализации ими «старт-ап» проектов;
организацию повышения квалификации и переподготовки кадров в сфере ИКТ путем проведения краткосрочных и среднесрочных специализированных курсов, в том числе с приглашением иностранных специалистов;
поддержку реализации начинающими предпринимателями инновационных проектов в области разработки продукции информационных технологий по перспективным направлениям.
4. Образовать Координационный совет Инновационного центра по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center» (далее – Координационный совет) в составе согласно приложению.
Определить основными функциями Координационного совета:
осуществление координации деятельности государственных органов, научных, образовательных учреждений и иных организаций по содействию развитию Инновационного центра;
проведение системного мониторинга и анализа деятельности Инновационного центра в развитии отрасли информационных технологий в республике;
подготовку предложений по совершенствованию деятельности Инновационного центра и улучшению условий для хозяйствующих субъектов в сфере информационных технологий, в том числе на основе передового международного опыта;
принятие решений о регистрации юридических лиц в качестве резидентов Инновационного центра и лишении их статуса резидента;
обеспечение защиты прав и законных интересов резидентов Инновационного центра.
5. Освободить сроком до 1 января 2028 года резидентов Инновационного центра от:
уплаты всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды, а также единого социального платежа;
уплаты таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) за ввозимые для собственных нужд оборудование, комплектующие части, детали, узлы, технологическую документацию, программное обеспечение, не производимые в Республике Узбекистан, по перечням, утверждаемым в установленном порядке;
обязательной продажи части валютной выручки, поступающей от экспорта товаров (работ, услуг) собственного производства.
6. Определить порядок, в соответствии с которым резиденты Инновационного центра имеют право:
осуществлять расчеты в иностранной валюте на территории Республики Узбекистан по выплате заработной платы работникам и дивидендов в безналичной форме в пределах поступлений от экспорта товаров (работ, услуг) собственного производства путем перечисления на международные платежные карты;
осуществлять экспорт работ и услуг за иностранную валюту через онлайновые магазины во всемирной информационный сети Интернет без наличия экспортного контракта.
7. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Министерством финансов и Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан:
ежегодно анализировать степень влияния предоставленных льгот и преференций на развитие национального рынка ИКТ, конкурентоспособности программных продуктов и услуг ИКТ на внутреннем и внешнем рынках, с последующим внесением результатов анализа в Координационный совет;
внести в срок до 1 ноября 2017 года в Координационный совет предложения о целесообразности дальнейшего функционирования Национального реестра разработчиков программного обеспечения, созданного в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 20 сентября 2013 года № ПП-2042 «О мерах по дальнейшему усилению стимулирования отечественных разработчиков программного обеспечения».
8. Установить, что доходы в виде оплаты труда, полученные до 1 января 2028 года работниками по трудовым договорам с резидентами Инновационного центра:
облагаются налогом на доходы физических лиц по фиксированной ставке 7,5 процента, а страховыми взносами граждан во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан – по ставке 4,5 процента;
не включаются в объем совокупных годовых доходов физических лиц, определяемых в целях налогообложения.
9. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Центральным банком Республики Узбекистан в трехмесячный срок принять необходимые меры по полноценному функционированию в республике системы приема международных платежных карт для оплаты товаров и услуг, а также зачисления на банковские счета резидентов Республики Узбекистан валютной выручки от реализации товаров и услуг через онлайновые магазины во всемирной информационной сети Интернет.
10. Министерству внешней торговли Республики Узбекистан обеспечить на постоянной основе продвижение продукции информационных технологий резидентов Инновационного центра за рубежом.
11. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок утвердить Положение об Инновационном центре, предусмотрев в нем порядок:
организации деятельности Инновационного центра и Координационного совета;
регистрации юридических лиц в качестве резидентов Инновационного центра с учетом определения конкретных критериев получения статуса резидента;
применения специального валютного режима для резидентов Инновационного центра.
12. Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана организовать широкое освещение в средствах массовой информации деятельности Инновационного центра.
13. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.
Город Ташкент, 30 июня 2017 года
«О мерах по коренному улучшению условий
для развития отрасли информационных
технологий в республике»
Согласно результатам исследований международных экономических организаций в современном мире информационно-коммуникационные технологии играют ведущую роль в инновационном процессе, повышении производительности и конкурентоспособности национальной экономики, ее диверсификации и стимулировании деловой активности, в конечном итоге – в качественном росте уровня жизни населения. На сегодняшний день научно доказана тесная связь между развитием ИКТ и экономическим благополучием страны.
В Узбекистане в последние годы были проведены поэтапные реформы по внедрению ИКТ во все сферы, включая государственное управление и предоставление государственных услуг, что позволило добиться значительного прогресса в реализации концепции электронного правительства в стране, в частности, в создании основанной на широком применении ИКТ эффективной системы по налаживанию диалога с народом.
Однако, по сравнению со многими развитыми странами мира, в Узбекистане уровень развития информационных технологий, внедрения их в отрасли экономики, а также экспорта остается низким, недостаточно используется научно-образовательный потенциал республики для формирования конкурентоспособной и высокопроизводительной отрасли информационных технологий, состояние которой отражается на международных рейтингах страны.
Стремительное развитие ИКТ, открывая новые возможности, требует расширения масштабов государственной поддержки, направленной на усиление позиций республики на глобальном рынке ИКТ.
В целях дальнейшего развития в республике производства программного обеспечения для информационно-коммуникационных технологий в соответствии с международными стандартами, поддержки отечественных разработчиков в расширении производства качественных, конкурентоспособных программных продуктов, а также для решения других задач, предусмотренных Государственной программой по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в Год диалога с народом и интересов человека, увеличения экспорта продукции ИКТ, стимулирования привлечения в сферу отечественных и зарубежных инвестиций принят Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному улучшению условий для развития отрасли информационных технологий в республике».
В соответствии с Указом в стране впервые создается Инновационный центр по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center», призванный объединить хозяйствующих субъектов в сфере информационных технологий, а также разработчиков программных продуктов.
Инновационный центр создается на основе принципа экстерриториальности в пределах территории Республики Узбекистан, то есть предприятия в сфере ИКТ могут стать резидентами Инновационного центра независимо от их месторасположения на территории республики. Данный принцип создаст максимально благоприятные условия для развития производства ИКТ-продукции по всей стране.
Согласно Указу основными направлениями деятельности Инновационного центра являются:
создание необходимых организационно-технических и финансово-экономических условий для расширения взаимодействия хозяйствующих субъектов и высших образовательных учреждений в производстве и реализации продукции информационных технологий на внутреннем и внешнем рынках;
участие в обеспечении трудоустройства выпускников высших образовательных учреждений и профессиональных колледжей по специальности «информационные технологии», в том числе путем поддержки одаренной молодежи в реализации «старт-ап» проектов;
организация повышения квалификации и переподготовки кадров в сфере ИКТ путем проведения краткосрочных и среднесрочных специализированных курсов, в том числе с приглашением иностранных специалистов;
поддержка начинающих предпринимателей в реализации инновационных проектов в области разработки ИКТ-продукции по перспективным направлениям.
Таким образом, Инновационный центр создается в целях обеспечения максимально благоприятной среды для наших граждан, прежде всего одаренной молодежи, имеющих образование и квалификацию, а также реальные проекты в сфере информационных технологий, которые можно реализовать и внедрить в жизнь.
В качестве высшего органа управления Инновационного центра образован Координационный совет и определены его следующие основные функции:
проведение системного мониторинга и анализа участия Инновационного центра в развитии отрасли информационных технологий в республике;
подготовка предложений по совершенствованию деятельности Инновационного центра и улучшению условий для хозяйствующих субъектов в сфере информационных технологий, в том числе на основе передового международного опыта;
принятие решений о регистрации юридических лиц в качестве резидентов Инновационного центра и о лишении их статуса резидента;
В соответствии с принятым Указом государственная поддержка резидентов Инновационного центра предусматривается в первую очередь предоставлением следующих льгот и преференций:
Во-первых, это освобождение сроком до 1 января 2028 года от уплаты:
всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды, а также единого социального платежа;
таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) за ввозимые для собственных нужд оборудование, комплектующие части, детали, узлы, технологическую документацию, программное обеспечение, не производимые в Республике Узбекистан, по перечням, утверждаемым в установленном порядке;
Во-вторых, резидентам Инновационного центра предоставляется право в пределах поступлений от экспорта товаров (работ, услуг) собственного производства осуществлять расчеты в иностранной валюте на территории страны по выплате заработной платы работникам и дивидендов в безналичной форме путем перечисления на международные платежные карты, а также осуществлять экспорт работ и услуг за иностранную валюту через онлайновые магазины в сети Интернет без наличия экспортного контракта.
В-третьих, дополнительные льготы предусмотрены работникам резидентов Инновационного центра, доходы которых в виде оплаты труда, полученные до 1 января 2028 года, будут облагаться налогом на доходы физических лиц по фиксированной ставке 7,5 процента, а страховыми взносами граждан во внебюджетный Пенсионный фонд – по ставке 4,5 процента. При этом данные доходы не включаются в объем совокупных годовых доходов физических лиц, определяемых в целях налогообложения.
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Министерством финансов и Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан будет проводиться ежегодный анализ степени влияния предоставленных льгот и преференций на развитие национального рынка ИКТ, конкурентоспособности программных продуктов и услуг ИКТ на внутреннем и внешнем рынках, с последующим внесением результатов анализа в Координационный совет.
Ответственными ведомствами будут приняты необходимые меры по полноценному функционированию в республике системы приема международных платежных карт для оплаты товаров и услуг, а также зачисления на банковские счета резидентов Республики Узбекистан валютной выручки от реализации товаров и услуг через онлайновые магазины в сети Интернет.
В целях реализации данного Указа Кабинетом Министров будет принято отдельное решение, предусматривающее организационно-правовые механизмы организации деятельности Инновационного центра, регистрации юридических лиц в качестве его резидентов.
Реализация принятого Указа будет способствовать дальнейшему развитию информационных технологий в стране, созданию необходимых организационно-технических и экономических условий для расширения взаимодействия специалистов в сфере ИКТ, научно-исследовательских организаций и высших учебных заведений с производством, укреплению позиций республики на мировом рынке ИКТ, росту экспортного потенциала Узбекистана в целом.