Коммуникация мутахассисларига эҳтиёж катта
Тошкент ахборот технологиялари университети Самарқанд филиалида вилоятдаги ахборот технологиялари ва коммуникациялари йўналишидаги таълим муассасалари битирувчилари учун бўш иш ўринлари ярмаркаси ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан ташкил этилган тадбирда вилоятдаги соҳага алоқадор йигирмадан зиёд корхона ва ташкилот ўзида мавжуд 200 дан ортиқ иш ўрни билан қатнашди.
Тадбирнинг очилиш маросимида мамлакатимизда замонавий ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш ва кенг жорий этиш, юқори малакали мутахассислар тайёрлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
Вилоятда бугунги кунда Тошкент ахборот технологиялари университети Самарқанд филиали ҳамда олти касб-ҳунар коллежида соҳа учун мутахассис кадрлар тайёрланмоқда. Мазкур таълим муассасалари талаба-ёшлари ўқиш давридаёқ вазирлик тизимидаги корхона ва ташкилотларда амалиёт ўтаб, касб кўникмасига эга бўлаётир.
Тадбирда иштирокчилар таклиф этилаётган иш ўринлари, корхоналар фаолияти билан яқиндан танишди. Иш берувчиларнинг тавсия ва маслаҳатларини олди.
– Ярмаркада вилоятимиздаги кўплаб ташкилотлар фаолияти ҳақида маълумотга эга бўлдим, – дейди Самарқанд ахборот технологиялари касб-ҳунар коллежи битирувчиси Ж.Шарипов. – Муҳими, "ЎзИ" Ўзбекистон-Индонезия қўшма корхонаси Самарқанд филиалига мутахассислигим бўйича ишга йўлланма олдим. Бугунги тадбир натижасида ўз мутахассислиги бўйича ишга жойлашиш имкониятига эга бўлган тенгдошларимнинг барчаси хурсанд.

Высокий спрос на специалистов ИКТ
В Самаркандском филиале Ташкентского университета информационных технологий проведена ярмарка свободных рабочих мест для выпускников образовательных учреждений области в направлении информационных технологий и коммуникаций.
В мероприятии, организованном Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, более 20 соответствующих предприятий и организаций области предлагали более 200 вакансий.
На открытии ярмарки отмечалось, что в нашей стране уделяется особое внимание развитию и широкому внедрению современных информационно-коммуникационных технологий, подготовке высококвалифицированных специалистов сферы.
На сегодняшний день в области эти специалисты готовятся в Самаркандском филиале Ташкентского университета информационных технологий и шести профессиональных колледжах. Студенты и учащиеся этих образовательных учреждений проходят производственную практику и повышают свои знания и профессиональные навыки на предприятиях и в организациях системы министерства.
– На ярмарке мы получили сведения о многих организациях нашей области, – говорит выпускник Самаркандского профессионального колледжа информационных технологий Ж.Шарипов. – Я получил направление на работу по специальности в Самаркандский филиал узбекско-индонезийского совместного предприятия «УзИ». Многие другие мои сверстники благодаря этому мероприятию также трудоустроились по своей специальности.