Интеллектуал мулк тараққиётимиз гарови
Миллий матбуот марказида Ўзбекистон Республикаси Интеллектуал мулк агентлиги томонидан «Интеллектуал мулк агентлигининг фаолияти ва соҳадаги ривожланиш тенденциялари» мавзуида матбуот анжумани ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Интеллектуал мулк агентлиги бош директори А.Файзуллаев ва бошқалар мамлакатимиз тараққиётида интеллектуал мулк муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади. Интеллектуал мулк соҳасининг мустаҳкам қонунчилик асослари яратилган. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 20 октябрдаги "Ўзбекистон Республикасининг Интеллектуал мулк агентлиги фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарори бу борадаги ишларни янги босқичга олиб чиқди.
Агентликнинг интеллектуал мулк объектларини халқаро норма ва стандартларга мувофиқ ҳуқуқий ҳимоя қилиш тизими янада такомиллаштирилди, ваколатлари кенгайтирилди. Замонавий интерфаол давлат хизматлари жорий этилмоқда.
Мазкур агентликдан олинган маълумотга кўра, жорий йилнинг ўтган даврида тўрт мингдан ортиқ интеллектуал мулк объектига талабномалар бўйича давлат экспертизаси ўтказилган. Икки мингга яқин интеллектуал мулк объекти давлат рўйхатига олинган. Ундан ихтиролар, фойдали моделлар, саноат маҳсулотлари намуналари, товар белгилари, селекция ютуқлари, дастурий маҳсулотлар кенг ўрин олган.
Интеллектуал мулк объектларидан ноқонуний фойдаланишнинг олдини олиш мақсадида ваколатли давлат органлари билан ҳамкорликда мониторинглар ўтказилмоқда. Аниқланган қонунбузилиш ҳолатларига оид маълумотлар чора кўриш учун тегишли идораларга юборилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Ички ишлар вазирлиги ва Давлат солиқ қўмитасига контрафакт аудиовизуал маҳсулотлар, фонограмма ва ЭҲМ дастурлари бўйича эксперт хулосалари берилаётир.
Қонун ҳужжатлари ижросини таъминлаш борасида агентлик тегишли ташкилотлар билан тузилган ишчи гуруҳлари ҳамкорлигида аҳоли гавжум жойлар, бозорлар, савдо комплекслари ва шохобчаларда контрафакт фонограмма ва аудиовизуал маҳсулотлар савдоси амалга оширилишининг олдини олиш бўйича мониторинг олиб бормоқда. Жорий йилнинг ўтган даврида 394 қонунбузилиш ҳолати аниқланди. Бу ҳақда Бош прокуратура, Ички ишлар вазирлиги ва Давлат солиқ қўмитасига ўн икки мингга яқин аудиовизуал маҳсулот, фонограмма ва ЭҲМ учун яратилган дастурлар бўйича эксперт хулосалари берилди. Ушбу ҳолатларга оид маълумотлар қонуний чора кўрилиши учун тегишли ташкилотларга юборилган.
Матбуот анжуманида Интеллектуал мулк агентлиги фаолиятининг бошқа йўналишлари бўйича амалга оширилаётган ишлар тўғрисида ҳам ахборот берилди.

Интеллектуальная собственность – гарант нашего развития
В Национальном пресс-центре Агентством по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан проведена пресс-конференция на тему "Деятельность Агентства по интеллектуальной собственности и тенденции развития в сфере".
Генеральный директор Агентства по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан А.Файзуллаев и другие отметили, что интеллектуальная собственность занимает важное место в развитии нашей страны. Созданы прочные законодательные основы сферы интеллектуальной собственности. Постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О мерах по совершенствованию деятельности Агентства по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан" от 20 октября 2016 года подняло работу в данном направлении на новый уровень.
Усовершенствована система правовой защиты агентством объектов интеллектуальной собственности в соответствии с международными нормами и стандартами, расширены его полномочия. Внедряются современные интерактивные государственные услуги.
По сведениям, полученным в агентстве, за прошедшее время текущего года по заявкам проведена государственная экспертиза более четырех тысяч объектов интеллектуальной собственности. Государственную регистрацию прошли около двух тысяч объектов интеллектуальной собственности. Это в основном изобретения, полезные модели, образцы промышленной продукции, товарные знаки, селекционные достижения, программная продукция.
В целях предупреждения незаконного использования объектов интеллектуальной собственности совместно с уполномоченными государственными органами ведется мониторинг. Сведения о выявленных случаях нарушений закона направляются в соответствующие ведомства для принятия мер. В Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан, Министерство внутренних дел и Государственный налоговый комитет предоставляются экспертные заключения по контрафактной аудиовизуальной продукции, фонограммам и программам ЭВМ.
В целях обеспечения исполнения законодательных актов агентство совместно с рабочими группами из представителей соответствующих организаций проводит в оживленных местах, торговых комплексах и пунктах, на рынках мониторинг, направленный на предупреждение торговли контрафактными фонограммами и аудиовизуальной продукцией. Так, за прошедший период текущего года было выявлено 394 случая нарушения закона. Об этом в Генеральную прокуратуру, Министерство внутренних дел и Государственный налоговый комитет представлены экспертные заключения почти по 12 тысячам экземпляров аудиовизуальной продукции, фонограммам и программам для ЭВМ. Сведения по данным случаям представлены в соответствующие организации для принятия законных мер.
На пресс-конференции также была дана информация о работе, проводимой и по другим направлениям деятельности Агентства по интеллектуальной собственности.