Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги академиясида бўлиб, у ерда яратилган шароитлар билан танишди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан жорий йил 9 февраль куни ички ишлар органлари фаолияти, соҳадаги мавжуд муаммо ва камчиликлар, истиқболдаги вазифаларга бағишлаб ўтказилган видеоселектор йиғилишида ички ишлар идоралари фаолияти самарадорлигини ошириш, маҳаллий ҳокимликлар, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари билан ҳамкорлигини янада такомиллаштириш, профилактика инспекторлари турмуш шароитини яхшилаш, соҳани малакали кадрлар билан таъминлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Ички ишлар тизимини тубдан ислоҳ қилишнинг ҳуқуқий асослари такомиллаштирилди. Президентимиз томонидан тизим ходимларига янги вазифалар юклатилди. Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 10 апрелдаги «Ички ишлар органларининг фаолияти самарадорлигини тубдан ошириш, жамоат тартибини, фуқаролар ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилишни таъминлашда уларнинг масъулиятини кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони ҳамда 12 апрелдаги “Ички ишлар органлари фаолиятини янада такомиллаштиришга доир ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги академияси Марказий Осиёда ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари учун кадрлар тайёрлаш бўйича энг йирик олий таълим муассасаларидан бири ҳисобланади. Академия Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 1994 йил 2 сентябрдаги қарори асосида ташкил этилган.
Академиянинг тўртта замонавий ўқув биноси, тингловчилар учун иккита ётоқхона, меҳмонхона ва бошқа зарур иншоотлари бор. Тингловчилар билан ўқув машғулотлари ўтказиш учун 18 маъруза зали, 150 ўқув аудиторияси ва ўқув-методик кабинет, учта спорт зали ва сув ҳавзасига эга бўлган спорт мажмуаси, теннис корти ва атлетик тайёргарлик билан шуғулланиш учун спорт майдончалари, икки галереяли ўқ отиш тири, криминалистик полигон, ёпиқ телевидение тизимига эга бўлган телемарказ, энг замонавий компьютерлар билан жиҳозланган 20 компьютер синфи ва бошқалар мавжуд.
Тингловчилар 500 мингдан ортиқ нусхадаги ўқув, илмий, ижтимоий-сиёсий, махсус ва бадиий адабиётни, даврий нашрларни ўз ичига олган 4 кутубхона хизматидан фойдаланади. Бу ерда замонавий компьютер ва матбаа ускуналари билан жиҳозланган босмахона фаолият кўрсатмоқда.
Ҳақиқий вазиятга яқинлаштирилган шароитларда амалий машғулотлар ўтказиш учун академиянинг шаҳардан ташқаридаги ҳарбий- дала ўқув маркази мавжуд. Бу ерда 600 кишига мўлжалланган маъруза зали, ўқув синфлари, тактик шаҳарча, оммавий қирғин қуролидан сақланиш шаҳарчаси, ҳаво кемасида қуролланган жиноятчиларни қўлга олиш операцияларини ўрганиш учун «ЯК–40» самолёти, «СХРОН» ер ости мажмуаси – автомат, карабин, снайперлар милтиғи ва тўппончадан ўқ отиш майдони мавжуд.
Бу ерда тингловчилар ва ходимларнинг саломатлигини тиклаши ва дам олишига алоҳида эътибор қаратилади. Академия ҳудудида 30 ўринга мўлжалланган тингловчилар «миниполиклиникаси» фаолият кўрсатмоқда. Бутун ҳудуд кўкаламзорлаштирилган, гулзорлар яратилган, 10 фаввора ишлаб турибди.
Айни пайтда мавжуд бино ва иншоотларни қуриш ва таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда.
Давлатимиз раҳбари 2017-2021 йилларда ИИВ академиясини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича лойиҳалар билан танишди.
Президентимиз соҳада юқори малакали, профессионал кадрлар тайёрлашни йўлга қўйиш, шахсий таркибнинг касб маҳорати, маънавий-маърифий, ҳуқуқий билимини пухта шакллантириш борасида тегишли кўрсатмалар берди.

Шавкат Мирзиёев: "Необходимо кардинально повысить эффективность деятельности органов внутренних дел"
Глава нашего государства посетил Академию Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, ознакомился с созданными в ней условиями.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев на состоявшемся 9 февраля текущего года видеоселекторном совещании, посвященном деятельности органов внутренних дел, имеющимся в сфере проблемам и недостаткам, задачам на перспективу, особое внимание уделил вопросам повышения эффективности деятельности органов внутренних дел, дальнейшего совершенствования их взаимодействия с хокимиятами, органами самоуправления граждан на местах, улучшения условий жизни инспекторов профилактики, обеспечения квалифицированными кадрами.
Усовершенствованы правовые основы кардинального реформирования системы органов внутренних дел. Указом Президента нашей страны "О мерах по коренному повышению эффективности деятельности органов внутренних дел, усилению их ответственности за обеспечение общественного порядка, надежной защиты прав, свобод и законных интересов граждан" от 10 апреля и постановлением главы нашего государства "Об организационных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности органов внутренних дел" от 12 апреля текущего года перед сотрудниками органов внутренних дел поставлены новые задачи.
Академия Министерства внутренних дел Республики Узбекистан является одним из крупнейших в Центральной Азии высших учебных заведений по подготовке кадров для правоохранительных органов. Она организована в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 сентября 1994 года.
Академия располагает четырьмя современными учебными корпусами, двумя домами для слушателей, гостиницей и другой необходимой инфраструктурой. Для проведения учебных занятий имеется 18 лекционных залов, более 150 учебных аудиторий и учебно-методических кабинетов. В распоряжении слушателей — спортивный комплекс с тремя залами и бассейном, стадион, спортивные площадки для игры в теннис и занятий по атлетической подготовке, стрелковый тир с двумя галереями, криминалистический полигон, телецентр с локальной сетью, центр психологического обеспечения, более 20 компьютерных классов, оснащенных современными компьютерами.
Слушатели могут пользоваться тремя библиотеками, книжный фонд которых составляет более 500 тысяч экземпляров учебной, научной, общественно-политической, специальной и художественной литературы, включает периодические и информационные издания. Функционирует типография, оснащенная современным компьютерным и типографским оборудованием.
Для проведения практических занятий в условиях, приближенных к реальным, и специальных тактических учений, академия располагает загородным военно-полевым учебным центром, где имеются лекционный зал на 600 человек, учебные классы, тактический городок, городок защиты от оружия массового поражения, самолет "ЯК-40″ для отработки операций по захвату вооруженных преступников в различной обстановке, подземный комплекс "СХРОН", стрельбище для отработки стрельбы из автомата, карабина, снайперской винтовки и пистолета.
Большое внимание уделяется заботе о здоровье и отдыхе слушателей и сотрудников. На территории академии действует мини-поликлиника на 30 коек. Осуществлено озеленение территории, разбиты десятки цветочных клумб, работают 10 фонтанов.
В настоящее время на территории академии ведутся строительно-ремонтные работы.
Глава нашего государства ознакомился с проектами по пяти приоритетным направлениям дальнейшего развитию Академии МВД в 2017-2021 годах.
Президент нашей страны дал соответствующие указания по обеспечению подготовки высококвалифицированных профессиональных кадров, повышению профессионального мастерства личного состава, углублению его духовно-просветительских, правовых знаний.