Вазирлик ва давлат қўмиталарининг қонун ижроси бўйича ахборотлари эшитилди
Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Ўзбекистон Экологик ҳаракати, қуйи палатанинг Экоҳаракат депутатлари гуруҳи ҳамда Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш масалалари қўмитасининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитасининг “Сув ва сувдан фойдаланиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни ижроси юзасидан ахборотлари эшитилди ҳамда бу борада амалга оширилаётган ишлар муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида аҳолининг ичимлик суви таъминотини яхшилашга йўналтирилган чора-тадбирларни амалга ошириш белгиланган. Мазкур ҳужжатга мувофиқ айниқса, қишлоқ аҳолиси учун янада қулай ва муносиб ижтимоий-маиший шарт-шароитлар яратиш режалаштирилган.
Аҳолини сифатли ичимлик суви билан таъминлаш, ҳудудлардаги шаҳар, қишлоқларда ичимлик суви ва оқова сув тизимини такомиллаштириш борасида халқаро молия институтларининг инвестициялари жалб қилинмоқда. Мазкур инвестиция лойиҳалари доирасида мамлакатимиз ҳудудларида ичимлик суви таъминотини яхшилаш ҳамда канализация тизимларини қуриш, реконструкция қилиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Бугунги кунда юртимизда 12 минг 262 аҳоли пунктининг 9 минг 60 тасида марказлаштирилган ичимлик суви таъминоти тизимлари мавжуд. Шу билан биргаликда, марказлашган ичимлик суви таъминоти мавжуд бўлмаган, олис ва тоғли ҳудудлардаги 406 мингдан ортиқ хонадонга махсус техникалар ёрдамида тоза ичимлик суви етказиб берилмоқда.
Президентимизнинг 2016 йил 23 декабрдаги «Ўзбекистон Республикасининг 2017 йилги Инвестиция дастури тўғрисида»ги қарорига мувофиқ, жорий йилда 171,8 километр ичимлик суви ва оқова тармоқлари, 8 сув иншоотини қуриш ва реконструкция қилиш ишлари белгиланган.
Мажлисда амалга оширилган ишлар билан бирга, йўл қўйилган камчиликлар ҳам атрофлича таҳлил этилди. Республика бюджети ва халқаро молия институтлари маблағларидан самарали ва мақсадли фойдаланишга эришиш ҳамда мазкур камчиликларни бартараф этиш учун чора-тадбирлар ишлаб чиқиш зарурлиги қайд этилди.

Совершенствуется обеспечение питьевой водой
В Законодательной палате Олий Мажлиса состоялось заседание Экологического движения Узбекистана, депутатской группы Экодвижения в нижней палате, а также Комитета по вопросам экологии и охраны окружающей среды.
Заслушана информация министерств жилищно-коммунального обслуживания, здравоохранения Республики Узбекистан, Государственного комитета по вопросам экологии и охраны окружающей среды, Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам об исполнении закона Республики Узбекистан «О воде и водопользовании», а также обсуждена работа, проводимая в этой сфере.
В выдвинутой главой нашего государства Шавкатом Мирзиёевым Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах намечена реализация мер, направленных на улучшение обеспечения населения питьевой водой. Согласно этому документу намечено создание достойных социально-бытовых условий для сельских жителей.
В сфере обеспечения населения качественной питьевой водой, совершенствования системы питьевого водоснабжения в городах и селах регионов привлекаются инвестиции международных финансовых институтов. В рамках этих инвестиционных проектов в регионах нашей страны ведется работа по улучшению питьевого водоснабжения, а также строительству и реконструкции канализационных систем.
На сегодняшний день в 9060 из 12262 населенных пунктов нашей страны действует централизованная система питьевого водоснабжения. Вместе с тем в более 406 тысяч домов, расположенных в отдаленной и горной местности, где отсутствует централизованное обеспечение питьевой водой, при помощи специальной техники доставляется питьевая вода.
Согласно постановлению Президента нашей страны «Об Инвестиционной программе Республики Узбекистан на 2017 год» от 23 декабря 2016 года в нынешнем году намечена работа по строительству и реконструкции 171,8 километра питьевых и сточных сетей, 8 водных сооружений.
На собрании вместе с выполненной работой также подробно проанализированы допущенные недостатки. Подчеркивалась необходимость разработки мер для достижения эффективного и целевого использования средств республиканского бюджета и международных финансовых институтов, а также устранения этих недостатков.