Маҳалла институти халқнинг маслакдоши ва кўмакдошига айланиши лозим
Пойтахтимиздаги Симпозиумлар саройида 28 июнь куни Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгашининг таъсис конференцияси бўлиб ўтди.
Конференцияда парламент аъзолари, турли вазирлик ва идоралар раҳбарлари, ҳудудий кенгашларнинг ташкилий йиғилишларида сайланган делегатлар иштирок этди. Анжуманнинг видеоконференцалоқа тизимида ташкил қилингани фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича ҳудудий кенгашлар аъзоларига конференция жараёнини онлайн кузатиб бориш имконини берди.
Анжуман иштирокчилари дастлаб ҳурриятимиз, порлоқ истиқболимиз ва эзгу ниятларимиз рамзи бўлган Мустақиллик ва эзгулик монументи пойига гуллар қўйди.
Конференцияда Қарши шаҳар "Хонтепа" маҳалла фуқаролар йиғини раиси Р.Зоҳиров, Бахмал тумани "Гулбулоқ" ҚФЙ раиси У.Ҳамроев, "Маҳалла" хайрия жамоат фондининг Чимбой тумани бўлинмаси раиси Б.Абдуллаев ва бошқалар Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида маҳалла институтини янада такомиллаштириш борасида амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларини аҳолига энг яқин ва халқчил тузилмага айлантириш, фуқаролар йиғинлари манфаатларини ифода этадиган уюшмага бирлашиш ҳуқуқини рўёбга чиқариш, моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари билан ўзаро ҳамкорлигини янада ривожлантиришга хизмат қилаётганини таъкидлади. Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 3 февралдаги «Маҳалла институтини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони билан мазкур тизим фаолиятида янги тараққиёт босқичи бошланди, тузилма тубдан ислоҳ қилиниб, замон талаблари асосида такомиллаштирилмоқда.
Мазкур фармонга мувофиқ Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгашига юридик шахс мақоми берилиб, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар, туманлар ва шаҳарлар кенгашлари Республика кенгашининг таркибий тузилмалари сифатида ташкил этилди. Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини янада такомиллаштиришга доир комплекс чора-тадбирлар дастури тасдиқланди. Унда белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида жорий йилнинг март ойида мамлакатимизнинг туман ва шаҳарлари, май-июнь ойларида Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар кенгашларининг ташкилий йиғилишлари ўтказилди.
Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича ҳудудий кенгашларнинг таркиби, кенгашлар раислари лавозимига тегишинча туман (шаҳар)лар ва вилоятлар ҳокимлари, уларнинг биринчи ўринбосарлари ҳамда ёшлар ишлари, диний-маърифий масалалар, кексалар ва фахрийлар ишлари бўйича ўринбосарлари, кенгашлар котиблари тасдиқланди. Кенгашларнинг намунавий низомлари муҳокама этилди.
Айни пайтда ҳар бир фуқаролар йиғинида шакллантирилган Жамоатчилик назорати гуруҳи маҳаллалар ва оилалардаги, айниқса, эҳтиёжманд оилалардаги ижтимоий-маънавий муҳитни ўрганмоқда. Фуқаролар йиғинлари моддий-техник базаси мустаҳкамланаётгани, 2018 йилнинг 1 декабрига қадар туманлар ва шаҳарлар марказларида намунавий лойиҳалар асосида “Маҳалла маркази” мажмуалари барпо этилиши, ташаббускор фуқаролар ва жамоатчилик тузилмалари вакиллари учун “Маҳалла ифтихори” кўкрак нишони таъсис этилгани фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органларининг зиммасига юклатилган вазифаларни самарали амалга оширишда муҳим омил бўлади. Зеро, Президентимиз Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, маҳалла институтининг жойларда халқнинг маслакдоши ва кўмакдошига, таъбир жоиз бўлса, "адолат тарозиси"га айланиши, ҳеч шубҳасиз, одамларнинг давлатга бўлган ишончини янада мустаҳкамлайди.
Республика кенгашининг таъсис конференциясида давлатимиз раҳбари фармонида белгиланган вазифалар мазмун-моҳияти ва аҳамияти, мазкур ҳужжат ижросини таъминлашда Республика кенгаши, ҳудудий кенгашлар ва фуқаролар йиғинлари олдида турган долзарб вазифалар муҳокама этилди.
Анжуманда Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг шу йил 15 июнь куни Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган «Ижтимоий барқарорликни таъминлаш, муқаддас динимизнинг софлигини асраш – давр талаби» мавзусидаги йиғилишда сўзлаган нутқида маҳалла институти фаолиятига доир белгиланган устувор вазифалар, уларнинг ижроси ҳақида ҳам атрофлича фикр юритилди. Бу борада маҳалла фуқаролар йиғинлари биноларида босқичма-босқич кутубхоналар ташкил этиш, жойларда «Маҳалла китобсеварлари» ҳафталигини ўтказиш лозимлиги таъкидланди. Мафкура соҳасида ҳеч қачон бўшлиқ бўлмаслиги, инсоннинг қалби, онгу тафаккури ахборот олишдан, фикрлашдан, таъсирланишдан тўхтамаслиги, мамлакатимиздаги ҳар бир инсон ана шу маънавий озиқни, аввало, ўзи яшаётган муҳитдан олиши кераклиги қайд этилди. Акс ҳолда бу мафкуравий бўшлиқни турли бузғунчи кучлар эгаллаши ҳеч гап эмас. Бугунги глобаллашув даврида бунга бепарво бўлиш – фарзандларимиз тақдирини хатарга қўйиш деганидир.
– Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг «Ўз уйингни ўзинг асра!» деган даъватга бугун «Ўз болангни ўзинг асра!» деб қўшимча киритиш вақти келганини таъкидлагани зиммамизга катта масъулият юклади, фаолиятимизга янгича ёндашиб, ишлаш усулларимизни замон талаблари асосида қайта кўриб чиқишга ундади, – дейди Андижон вилояти Хўжаобод тумани «Шаҳрихонсой» МФЙ раиси, сенатор Тожибар Йўлдошева. – Шу пайтга қадар уюшмаган ёшлар билан ишлашда аниқ тизим бўлмагани, улар дардини, орзу-мақсадини кимга айтишни, ким билан маслаҳатлашишни билмагани боис айрим ёшлар турли ёт ғоялар таъсирига тушиб қолгани, ёшлар ва ўсмирлар орасида безорилик, жиноятлар ортгани аччиқ ҳақиқат. Бугунги анжуманда бу борада йўл қўйилган хато-камчиликларни таҳлил қилиб, истиқболдаги вазифалар борасида фикрлашиб олдик.
Давлатимиз раҳбари ҳудудларга сафарлари давомида маҳаллаларга ташриф буюрмоқда, фуқаролар йиғини ходимлари, профилактика инспектори ва аҳоли учун яратилган шароитлар билан танишиб, халқ билан мулоқот қилмоқда. Президентимиз шу йил 25 март куни Юнусобод тумани Увайсий номидаги маҳалла ҳаёти билан танишар экан, «Маҳалла аҳли бир оила каби ишончли, мустаҳкам ришталар билан ўзаро узвий боғланиши керак. Бунинг учун маҳалла фаоллари, профилактика инспектори ҳар бир оила аҳволидан, қувончу ташвишидан доимо хабардор бўлиши, ўзаро аҳиллик ва ҳамжиҳатлик тарғиботчисига айланиши лозим. Шундагина одамлар маҳаллага келиб ўз фикрини, таклифини, дардини бемалол айтади, муаммосига ечим топади», деб таъкидлади.
– Кеча Увайсий номидаги маҳалла фуқаролар йиғинида бўлиб, тажриба алмашдик, – дейди Самарқанд шаҳридаги «Лолазор» маҳалла фуқаролар йиғинининг диний маърифат ва маънавий-ахлоқий тарбия масалалари бўйича маслаҳатчиси Ирода Юсупова. – Бизнинг маҳалламиз каби бу ҳудудда ҳам турли миллат вакилларидан иборат аҳоли яшар экан. Маҳаллаларда миллатлараро тотувлик, халқимизга хос дўстлик, ҳамжиҳатлик, меҳр-оқибат фазилатларини янада кучайтириш мамлакатимиз тараққиёти ва халқимиз фаровонлиги асосини, мустақиллигимизни мустаҳкамлаш билан чамбарчас боғлиқдир.
Анжуманда Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгашини тузиш, кенгаш аъзоларини тасдиқлаш, кенгашнинг Устави ва рамзи лойиҳаларини муҳокама қилиш, кенгаш бошқарувини сайлаш, тафтиш комиссиясини сайлаш каби ташкилий масалалар кўриб чиқилди. Республика кенгашининг раиси, унинг биринчи ўринбосари, ташкилий ишлар ва услубий масалалар, ёшлар ишлари, диний-маърифий масалалар, кексалар ва фахрийлар ишлари бўйича ўринбосарлари, кенгаш котиби сайланди. Республика кенгаши қошида жамоатчилик назорати гуруҳи ташкил этилиб, унинг таркиби тасдиқланди.
Конференция ишида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Р.Комилов иштирок этди.

Учредительная конференция Республиканского совета
Во Дворце симпозиумов в Ташкенте 28 июня состоялась учредительная конференция Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан.
В конференции приняли участие члены парламента, руководители министерств и ведомств, делегаты, избранные на организационных собраниях территориальных советов по координации деятельности органов самоуправления граждан. По видеоконференцсвязи за ходом конференции смогли наблюдать члены территориальных советов.
Участники конференции возложили цветы к подножию монумента Независимости и гуманизма – символа нашей свободы, светлого будущего и благородных устремлений.
На конференции председатель схода граждан махалли "Хонтепа" города Карши Р.Зохиров, председатель схода граждан села "Гулбулок" Бахмальского района У.Хамроев, председатель Чимбайского районного отделения благотворительного общественного фонда "Махалла" Б.Абдуллаев и другие отметили, что осуществляемые под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева широкомасштабные реформы по дальнейшему совершенствованию института махалли способствуют повышению эффективности деятельности органов самоуправления граждан, превращению института махалли в самую близкую к населению народную структуру, реализации прав на объединение в ассоциацию, представляющую общие интересы сходов граждан, укреплению их материально-технической базы, а также дальнейшему развитию их взаимодействия с государственными органами и институтами гражданского общества. Указ главы нашего государства "О мерах по дальнейшему совершенствованию института махалли" от 3 февраля текущего года ознаменовал начало нового этапа в развитии деятельности данной системы, институт махалли кардинально реформируется и совершенствуется в соответствии с требованиями времени.
Республиканскому совету по координации деятельности органов самоуправления граждан придан статус юридического лица, в качестве его структурных подразделений образованы советы Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, районов и городов. Утверждена Программа комплексных мер по дальнейшему совершенствованию деятельности органов самоуправления граждан. Для обеспечения исполнения определенных в ней задач в марте текущего года были проведены организационные собрания районных и городских советов, в мае-июне – организационные собрания советов Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Утверждены составы территориальных советов по координации деятельности органов самоуправления граждан, на должности председателей советов утверждены соответственно хокимы районов (городов) и областей, а также утверждены первые заместители председателей советов, заместители по делам молодежи, религиозно-просветительским вопросам, делам престарелых и ветеранов, секретари советов. Обсуждены типовые положения советов.
Вместе с тем группы общественного контроля, сформированные в каждом сходе граждан, изучают социально-духовную обстановку в махаллях и семьях, особенно социально уязвимых семьях. Проводимая работа по укреплению материально-технической базы сходов граждан, строительству на основе типовых проектов комплексов "Центр махалли" в центрах районов и городов до 1 декабря 2018 года, а также учреждение нагрудного знака «Махалла ифтихори», которым будут награждаться инициативные граждане и представители общественных структур, служат важным фактором эффективного выполнения органами самоуправления граждан возложенных на них задач. Как отметил Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев, превращение махалли в реального помощника народа, наконец, в «зеркало справедливости», несомненно, еще больше укрепит доверие людей к государству.
На учредительной конференции Республиканского совета обсуждены суть и значимость задач, определенных в указе главы нашего государства, стоящие перед Республиканским советом, территориальными советами и сходами граждан актуальные задачи по обеспечению исполнения данного документа.
На конференции всесторонне рассмотрены приоритетные задачи института махалли, обозначенные в выступлении Президента нашей страны Шавката Мирзиёева на состоявшейся 15 июня текущего года конференции, посвященной вопросам обеспечения социальной стабильности, сохранения истинных сути и содержания нашей священной религии ислам. Отмечалось, что во исполнение этих задач необходимо поэтапно организовать библиотеки в зданиях сходов граждан, проводить на местах недели "книголюбы махалли". Подчеркивалось, что в идеологической сфере никогда не должно быть вакуума. Если допустить хотя бы малейшую возможность этого, образовавшуюся пустоту обязательно заполнят силы, чуждые нашему менталитету, нашей духовности. Не уделять серьезного внимания данному вопросу в нынешнюю эпоху глобализации означает поставить под угрозу будущее наших детей.
– Слова Президента нашей страны Шавката Мирзиёева о том, что пришло время дополнить призыв "Наш дом – нам его беречь!" призывом "Наш ребенок – нам его беречь!", возлагают на нас еще большую ответственность, призывают по-новому подойти к нашей деятельности, пересмотреть методы работы в соответствии с велением времени, – говорит председатель схода граждан махалли "Шахрихонсой" Ходжаабадского района Андижанской области, сенатор Тожибар Юлдашева. – К сожалению, из-за отсутствия до настоящего времени четкой системы по работе с неорганизованной молодежью, вследствие чего они не знали, с кем разговаривать о своих проблемах, мечтах и целях, у кого получить совет, некоторые молодые люди подпали под влияние различных деструктивных идей, в молодежной и подростковой среде увеличилось количество случаев хулиганства и преступности. На сегодняшней конференции мы проанализировали допущенные в этой сфере недостатки и ошибки, обсудили задачи на перспективу.
Глава нашего государства в ходе поездок по регионам посещает махалли, знакомится с созданными условиями для работников сходов граждан, инспекторов профилактики и жителей, проводит диалог с народом. Президент нашей страны 25 марта этого года, знакомясь с жизнью махалли имени Увайси Юнусабадского района столицы, отметил, что жители махалли должны быть как единая семья. Для этого активисты махалли, инспектор профилактики должны быть осведомлены о состоянии, успехах и проблемах каждой семьи, пропагандировать идеи сплоченности и согласия. Только тогда люди будут приходить в сход граждан, делиться своими мнениями, предложениями, говорить о волнующих их вопросах, находить их решение.
– Вчера мы посетили сход граждан махалли имени Увайси, обменялись опытом, – говорит консультант схода граждан махалли "Лолазор" города Самарканда по вопросам религиозного просвещения и духовно-нравственного воспитания Ирода Юсупова. – В нашей махалле, как и в махалле имени Увайси, проживают представители различных национальностей. Межнациональное согласие в махаллях, дальнейшее усиление дружбы, сплоченности и взаимоуважения имеют важное значение для укрепления независимости, обеспечения развития нашей страны и благосостояния народа.
На конференции рассмотрены такие организационные вопросы, как учреждение Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан, утверждение членов совета, обсуждение проектов Устава и эмблемы совета, избрание правления совета, ревизионной комиссии и другие. Избраны председатель Республиканского совета, его первый заместитель, заместители по организационным делам и методическим вопросам, делам молодежи, религиозно-просветительским вопросам, делам престарелых и ветеранов, секретарь совета. При Республиканском совете образована группа общественного контроля, утвержден ее состав.
В работе конференции приняли участие Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов, Государственный советник Президента Республики Узбекистан Р.Комилов.