Жаҳонгир жаҳон кубогида иштирок этади
Пойтахтимизда шахмат бўйича эркаклар ўртасидаги жаҳон кубоги ва хотин-қизлар ўртасидаги жаҳон биринчилигида иштирок этишга йўлланма берувчи Марказий Осиё мамлакатларининг минтақавий саралаш мусобақаси якунланди.
Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси, мамлакатимиз шахмат федерацияси ва Халқаро шахмат федерацияси томонидан ўтказилган мусобақада Ўзбекистон, Қозоғистон, Тожикистон, Туркманистон, Қирғизистон ва Афғонистондан элликка яқин шахматчи ғолиблик учун ўзаро баҳс олиб борди.
Мусобақанинг эркаклар ўртасидаги баҳсларида Жаҳонгир Воҳидов шоҳсупанинг биринчи поғонасидан жой эгаллади ва жорий йилнинг сентябрь ойида Тбилиси шаҳрида бўлиб ўтадиган жаҳон кубоги мусобақасининг финал босқичида қатнашиш ҳуқуқини қўлга киритди.

Жахонгир примет участие в кубке мира
В столице завершились региональные отборочные соревнования стран Центральной Азии по шахматам среди мужчин и женщин, позволяющие получить путевку на участие в мировом первенстве.
В соревновании, организованном Государственным комитетом Республики Узбекистан по физической культуре и спорту совместно с Федерацией шахмат нашей страны и Международной шахматной федерацией, за победу боролись около 50 шахматистов из Узбекистана, Казахстана, Таджикистана, Туркменистана, Кыргызстана и Афганистана.
В состязаниях среди мужчин на первую ступень пьедестала почета поднялся Жахонгир Вохидов, завоевавший право на участие в финальном этапе соревнования кубка мира, которое пройдет в сентябре нынешнего года в Тбилиси.