"Сени куйлаймиз, замондош!" IV республика театрлари кўрик-фестивали бошланди
Ёшлар тарбияси, уларнинг дунёқараши, фуқаролик позицияси Ватан келажаги, унинг истиқболи билан чамбарчас боғлиқ. Шу маънода улғайиб келаётган авлод тарбиясида масъулият ва бурчни астойдил ҳис этиш ҳар биримиздан ҳушёрлик ва огоҳликни талаб этади.
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги томонидан ўтказилаётган "Сени куйлаймиз, замондош!" IV республика театрларининг кўрик-фестивалига тақдим этилган асарларнинг бош ғоясини ана шундай долзарб мавзу ташкил этади.
Ўзбек Миллий академик драма театрида фестивалнинг очилиш маросими бўлди. Ўзбекистон Республикаси маданият вазири М.Муродов Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан ёш авлод тарбиясини тўғри йўлга қўйиш, миллий санъатимиз ва маданиятимиз равнақи масалаларига алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида театр ва томоша масканларини, маданий-маърифий ташкилотлар ва музейлар фаолиятини ривожлантириш билан бирга Ватанга содиқ, қатъий ҳаётий нуқтаи назарга эга ёшларни тарбиялаш, уларнинг ижтимоий масъулиятини ошириш муҳим вазифалардан бири сифатида белгиланган.
Президентимизнинг 2017 йил 31 майдаги "Маданият ва санъат соҳасини янада ривожлантириш ва такомиллаштиришга доир чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарори мазкур соҳа равнақига доир янги истиқболларни белгилаб берди.
Анъанавий ўтказиб келинаётган "Сени куйлаймиз, замондош!" ижодий кўрик-фестивали Ватан равнақи, юрт тинчлиги ва осойишталиги йўлида фидокорона меҳнат қилаётган замондошларимиз образини саҳна асарлари орқали талқин этишда алоҳида аҳамият касб этмоқда. Мазкур лойиҳа ҳудудий театр жамоаларининг репертуарлари билан томошабинларни кенгроқ таништириш, ижодий жамоаларнинг ўзаро фикр ва тажриба алмашиши учун имкон яратишда ўзига хос мулоқот майдони вазифасини ўтамоқда.

В Ташкенте начался театральный смотр-фестиваль «Воспеваем тебя, современник!»
Нынешнее и будущее развитие страны во многом зависит от воспитания, мировоззрения и гражданской позиции молодежи. Поэтому воспитание подрастающего поколения требует от каждого из нас чувства ответственности и долга, постоянной бдительности и осторожности.
Эта актуальная тема составляет главную идею спектаклей, представляемых на IV республиканском смотре-фестивале театров "Сени куйлаймиз, замондош!" ("Воспеваем тебя, современник!"), проводимом Министерством культуры Республики Узбекистан.
В Узбекском Национальном академическом драматическом театре состоялось открытие фестиваля. Министр культуры Республики Узбекистан М.Муратов и другие отметили, что Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым уделяется особое внимание вопросам правильной организации воспитания молодого поколения, дальнейшего развития национальной культуры и искусства.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в числе важных задач определены развитие театрально-зрелищных, культурно-просветительских организаций и музеев, воспитание преданной Родине, обладающей твердыми жизненными взглядами молодежи, повышение ее социальной ответственности.
Постановление Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему развитию и совершенствованию сферы культуры и искусства" от 31 мая текущего года открыло новые перспективы для развития данной сферы.
Традиционно проводимый смотр-фестиваль "Воспеваем тебя, современник!" играет важную роль в раскрытии на театральной сцене образа наших современников, самоотверженно трудящихся во имя процветания Родины, мира и спокойствия в стране. Данный проект способствует широкому ознакомлению зрителей с репертуаром региональных театров, создает удобную площадку для обмена опытом и мнениями между творческими коллективами.
Смотр-фестиваль начался со спектакля "Имон" Узбекского Национального академического драматического театра.