Иқтисодиёт тармоқлари ва мамлакатимиз ҳудудларининг экспорт имкониятларини ошириш – энг муҳим ва долзарб вазифа
2017-06-28 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 27 июнь куни Тошкент шаҳрида видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда 2017 йил биринчи ярим йиллигида экспорт дастурининг ижроси, маҳаллий маҳсулотларни янги хорижий бозорларга сотиш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспорт фаолиятини янада қўллаб-қувватлаш, қишлоқ хўжалиги ва саноат маҳсулотларини экспортга йўналтириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги кўриб чиқилди.
Йиғилишда Бош вазир ва унинг ўринбосарлари, Президентнинг давлат маслаҳатчилари, тегишли вазирлик ва идоралар, хўжалик бирлашмалари раҳбарлари иштирок этди. Шунингдек, видеоконференция алоқаси орқали Тошкент ва Нукус шаҳарлари, вилоятлар марказларида ташкил этилган студияларда Қорақалпоғистон Республикаси раҳбарияти, маҳаллий ҳокимликлар, вазирлик ва идораларнинг ҳудудий тузилмалари, корхоналар раҳбарлари, экспортчи тадбиркор ва фермерлар қатнашди.
Давлатимиз раҳбари бугунги кунда Ўзбекистон иқтисодиётининг барқарор ва юқори суръатда ўсиш тенденциясини сақлаб қолиш ва мустаҳкамлашнинг энг муҳим омилларидан бири – иқтисодиёт тармоқлари ва мамлакатимиз ҳудудларининг экспорт салоҳиятини изчил ошириш, ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг ташқи бозордаги рақобатбардошлигини кучайтириш эканини алоҳида таъкидлади. Бу борада мамлакатимизда экспортчи корхоналар ва тадбиркорлик субъектларининг экспорт фаолиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш юзасидан амалга оширилаётган ишлар, қонун ҳужжатлари билан уларга берилган имтиёзлар ва яратилаётган шароитлар ҳақида алоҳида тўхталди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев экспорт соҳасидаги ишлар аҳволини атрофлича таҳлил қилди.
“Ўзбекозиқовқатхолдинг” холдинг компанияси бошқаруви раиси О.Рустамов, "Ўзагроэкспорт" акциядорлик жамияти бош директори Ж.Холмуҳамедов эгаллаб турган лавозимига нолойиқлиги кўрсатиб ўтилди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари У.Розуқулов, ташқи савдо вазири Э.Ғаниевга мавжуд камчиликлари кўрсатиб ўтилди ва уларни бартараф этиш бўйича аниқ топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбари "Ўзқурилишматериаллари" компанияси, "Ўзбекенгилсаноат" акциядорлик жамияти, "Ўзбекчармпойабзали" уюшмаси раҳбарларида масъулият, талабчанлик ва ташаббускорлик етишмаётгани, бунинг оқибатида маҳсулот ва хизматлар экспорти ҳажмини ошириш борасида камчиликларга йўл қўйилаётганини қаттиқ танқид қилди.
Мазкур тармоқлар раҳбарларига “ҳайфсан” эълон қилиниб, уларнинг зиммасига маҳсулотлар экспорти соҳасидаги мавжуд камчиликларни зудлик билан бартараф этиш ва экспорт ҳажмини изчил ошириш юзасидан сезиларли ўзгаришларни таъминлаш бўйича аниқ вазифалар юкланди.
Шунингдек, етиштирилган мева-сабзавот маҳсулотларини экспорт қилишни ташкил этиш масаласида сусткашликка йўл қўйган Тошкент, Жиззах ва Андижон вилоятлари, шунингдек, қатор туманлар ҳокимликлари раҳбарлари жиддий огоҳлантирилди.
Мамлакатимиз ишлаб чиқарувчиларининг анъанавий ташқи бозорлардаги ўрнини мустаҳкамлаш ва кенгайтириш, янги ташқи бозорларни ўзлаштириш бўйича тизимли ишларни таъминлаш мақсадида Вазирлар Маҳкамаси комплекслари, тармоқлар ва ҳудудлар раҳбарларига ҳар бир тармоқ ва ҳудуд бўйича экспорт стратегиясини ишлаб чиқиш вазифаси топширилди.
Йиғилишда ташқи бозорларда самарали фаолият юритиш учун замонавий инфратузилмани яратиш, корхона ва ташкилотлар томонидан хорижий мамлакатларда ташкил этилган савдо уйлари ва логистика марказлари ишини янада фаоллаштириш, давлатимиз элчихоналарининг савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ишларини такомиллаштириш масалалари муҳокама қилиниб, тегишли вазифалар белгилаб олинди.
Йиғилишда Вазирлар Маҳкамаси комплекслари, вазирлик ва идоралар, компания ва уюшмалар, ҳокимликлар раҳбарларининг ҳисоботлари, таклифлари эшитилди ва муҳокама қилинди, мамлакатимизнинг экспорт салоҳиятини янада ошириш, экспорт географияси ва номенклатурасини кенгайтириш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

Expansion of export opportunities of economic sectors and regions of our country – the most important and urgent task
2017-06-28 | Politics
On June 27, a video-conference was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, in the city of Tashkent.
Implementation of export programs in the first half of 2017, the effectiveness of measures taken on realization of domestic products in new foreign markets, further supporting the export activities of small business and private entrepreneurship, expanding the export of agricultural and industrial products, were considered.
The meeting was attended by the Prime Minister and his deputies, State advisors to the President, heads of relevant ministries and departments, economic associations. Heads of the Republic of Karakalpakstan, local khokimiyats, territorial subdivisions of ministries and departments, enterprises, entrepreneurs and farmers, who are involved in export of products, also took part at the event through the video-conference organized in Tashkent and Nukus, the regional centers.
The head of our state emphasized that today one of the most important factors of maintaining and strengthening the trend of sustainable growth in high rates of the economy of Uzbekistan is a steady increase in the export potential of its industries and regions of the country, competitiveness of domestic products in foreign markets. In this connection, he drew attention to activities carried out in the country on comprehensive support of exporting enterprises and export activities of business entities, benefits granted to them by legislative acts and the created preferences.
President of our country Shavkat Mirziyoyev considered the state of affairs in the sphere of exports, in detail.
Disparity of the position of the board chairman of the holding company “Uzbekozikovkatholding” O.Rustamov and the general director of the joint stock company “Uzagroexport” J.Kholmukhamedov was noted.
Deputy Prime Minister U.Rozukulov and Minister of Foreign Trade E.Ganiev was pointed out the shortcomings. Specific instructions for their elimination were given.
The head of our state severely criticized insufficient responsibility, exactingness and initiative of the leaders of “Uzkurilishmateriallari” company, JSC “Uzbekyengilsanoat”, “Uzbekcharmpoyabzali” association. As a result of this, the proper volume of exports of goods and services was not achieved. Leaders were reprimanded. They were assigned specific tasks on urgent elimination of the existing shortcomings in organization of export of products and ensuring tangible dynamic changes in the growth of export volumes.
At the same time, leaders of Tashkent, Djizak and Andijan regions, as well as a number of districts, who allowed slowness in the issue of organizing the export of fruit and vegetable products grown in our country, were severely warned.
In order to ensure systematic work on strengthening and expanding positions of domestic producers in traditional external markets, mastering new foreign markets, the heads of complexes of the Cabinet of Ministers, industries and regions were assigned to develop an export strategy on each sector and region.
Issues of creating a modern infrastructure for effective activity in foreign markets, further enhancing activities of trading houses and logistics centers organized by enterprises and organizations of Uzbekistan in foreign countries, improving activities of embassies of our country on trade and economic cooperation were discussed. Appropriate tasks were scheduled.
Reports, proposals of heads of complexes of the Cabinet of Ministers, ministries and departments, companies and associations, khokimiyats were heard and discussed at the video-conference. Specific instructions were given on further increasing the export potential of our country, expanding the geography and the range of exports.