Нидерландия Элчиси ишонч ёрлиқларини топширди
2017 йилнинг 26 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Нидерландия Қироллигининг янги тайинланган Фавқулодда ва Мухтор Элчиси (қароргоҳи Москва шаҳрида) Регина Вероника Мария Жонс-Босни қабул қилди.
Элчи ишонч ёрлиқларини топширди. Вазир Элчини мамлакатимизда дипломатик миссиясини бошлагани билан табриклади ҳамда юқори ва масъулиятли лавозимда омад тилади.
Суҳбат давомида Ўзбекистон-Нидерландия алоқаларини янада ривожлантириш истиқболлари ҳамда айрим халқаро ва минтақавий муаммолар юзасидан фикр алмашилди.
Ўзбекистон ва Нидерландия ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганидан сўнг 25 йил давомида эришилган юқори даражадаги ҳамкорлик ижобий баҳоланди. Шунингдек, алоқаларни барча соҳаларда кенгайтириш, хусусан 2017 2021-йилларда мамлакатимизни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш доирасида муносабатларни ривожланритиш учун томонлар улкан салоҳиятга эгалиги таъкидланди.
Музокаралар чоғида сиёсий соҳада ҳамкорликни чуқурлаштириш, икки давлат ишбилармон доиралари, туризм бизнеси, илм-фан, таълим, маданият ва санъат вакиллари ўртасида тўғридан-тўғри ва ўзаро манфаатли алоқаларни фаоллаштиришдан томонлар манфаатдор эканлиги қайд этилди.

Посол Нидерландов вручила верительные грамоты
26 июня 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Нидерландов с резиденцией в г.Москве Регину Веронику Марию Джонс-Бос.
Посол вручила верительные грамоты министру, который поздравил ее с началом дипломатической миссии в нашей стране и пожелал успехов на высоком и ответственном посту.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по перспективам дальнейшего развития узбекско-нидерландских связей, отдельным международным и региональным проблемам.
Стороны позитивно оценили достигнутый за 25 лет дипломатических отношений высокий уровень сотрудничества между Узбекистаном и Нидерландами, подчеркнув имеющийся значительный потенциал для его расширения во всех сферах, в том числе в рамках реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития нашей страны в 2017-2021 годах.
Была отмечена обоюдная заинтересованность в углублении взаимодействия в политической сфере, активизации прямых и взаимовыгодных контактов между деловыми кругами двух стран, включая туристический бизнес, представителями науки, образования, культуры и искусства.