Шахмат усталари Тошкентда баҳслашмоқда
Пойтахтимизда шахмат бўйича эркаклар ўртасида жаҳон кубоги ва хотин-қизлар ўртасида жаҳон биринчилигида иштирок этадиган шахматчиларни аниқлаш бўйича Марказий Осиё мамлакатлари минтақавий саралаш мусобақаси қизғин паллага кирди.
Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси, мамлакатимиз шахмат федерацияси ва Халқаро шахмат федерацияси томонидан ўтказилаётган мусобақада Ўзбекистон, Қозоғистон, Тожикистон, Туркманистон, Қирғизистон ва Афғонистондан 47 шахматчи дона сурмоқда. Эркаклар ўртасидаги мусобақаларда дастлабки икки поғонани эгаллаган шахматчилар жорий йилнинг сентябрь ойида Грузиянинг Тбилиси шаҳрида бўлиб ўтадиган жаҳон кубогининг финал босқичида қатнашади. Хотин-қизлар мусобақаси ғолибаси эса 2018 йили Россияда бўлиб ўтадиган жаҳон биринчилигида иштирок этиш ҳуқуқини қўлга киритади.
– Ўзбекистон – шахмат жадал ривожланаётган мамлакатлардан, – деди Халқаро шахмат федерацияси президенти Кирсан Илюмжинов. – Ўзбек спортчилари жаҳон миқёсидаги нуфузли мусобақаларда салмоқли ютуқларга эришмоқда. Ўзбекистон гроссмейстерлар бўйича минтақада етакчи ва шахмат бўйича жаҳон чемпиони камол топган дунёдаги саноқли давлатлардан бири. Юртингизда болалар спортини ривожлантиришга қаратилаётган эътибор самарасида ёш шахматчилар мусобақаларда улкан натижаларга эришмоқда. Бу Ўзбекистон шахматининг ёрқин келажагидан далолат беради.
Мусобақанинг учинчи тур якунларига кўра, хотин-қизлар ўртасида иқтидорли шахматчимиз Гулруҳбегим Тоҳиржонова 3 очко билан биринчи поғонани эгаллаб турибди. Иккинчи ва учинчи ўринларда бораётган қозоғистонлик Динара Садуақосова ҳамда туркманистонлик Ҳурма Валиева бир хил – 2,5 очкодан жамғарган.
Эркаклар ўртасида қозоғистонлик Петр Костенко 3 очко билан биринчи, ҳамюртимиз Нодирбек Абдусатторов 2,5 очко билан иккинчи поғонадан жой эгаллаган.

Мастера шахмат состязаются в Ташкенте
Вошел в решающую стадию проходящий в столице региональный отборочный турнир Центральной Азии, который выявит участников Кубка мира по шахматам среди мужчин и первенства мира среди женщин.
В соревнованиях, организованных Государственным комитетом Республики Узбекистан по физической культуре и спорту совместно с Федерацией шахмат Узбекистана и Международной федерацией шахмат, участвуют 47 шахматистов из Узбекистана, Казахстана, Таджикистана, Туркменистана, Кыргызстана и Афганистана. Занявшие первые два места на мужском турнире шахматисты будут участвовать в финальном этапе Кубка мира, который пройдет в сентябре нынешнего года в грузинском городе Тбилиси. А победительница женских соревнований завоюет право на участие в первенстве мира 2018 года в России.
– Узбекистан – одна из стран, где шахматы развиваются динамично, – говорит президент Международной федерации шахмат Кирсан Илюмжинов. – Узбекские спортсмены достигают весомых результатов на престижных соревнованиях мирового масштаба. Узбекистан является одной из лидирующих в континенте стран по числу гроссмейстеров и находится в числе считанных государств, воспитавших чемпиона мира по шахматам. В результате внимания, уделяемого в вашей стране развитию детского спорта, юные шахматисты достигают огромных результатов на соревнованиях. Это свидетельствует о светлом будущем узбекских шахмат.
По итогам третьего тура соревнований среди женщин первое место с 3 очками занимает наша талантливая шахматистка Гулрухбегим Тохиржонова. Занимающие второе и третье места Динара Садуакасова из Казахстана и Хурма Валиева из Туркменистана набрали одинаковое количество очков – 2,5.
Среди мужчин первое место с 3 очками занимает Петр Костенко из Казахстана, наш соотечественник Нодирбек Абдусатторов с 2,5 очками идет на втором месте.