Жанубий кореялик шифокорлар пойтахтимизда аҳолини тиббий кўрикдан ўтказди
"Соғлом авлод учун" халқаро хайрия фонди томонидан “Соғлом она – соғлом бола” ҳаракати доирасида қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда. Бу борада халқаро ташкилотлар, хорижий мамлакатларнинг тиббиёт муассасалари билан яқин ҳамкорлик йўлга қўйилган.
Оналик ва болаликни муҳофаза қилиш йўналишида Германиянинг “Friedensdorf International” халқаро ташкилоти, Корея Республикасининг “Save the Children” халқаро фонди, Корея халқаро соғлиқни сақлаш KOFIH фонди, Инҳа ва Пундан Ча университетлари госпиталлари, Ҳиндистоннинг “Artemis Medicare Services Limited” госпитали билан ҳамкорликда туғма юрак нуқсони, терининг куйиш асоратлари, туғма қўл-оёқ бўғимлари ва бошқа ташхислар билан оғриган болалар бепул соғломлаштирилмоқда.
Корея Республикасининг Инҳа университети госпитали билан 2011 йилдан буён самарали ҳамкорлик қилиб келинмоқда. Ўтган йилда ушбу ҳамкорлик доирасида Жанубий Корея мутахассислари томонидан саккиз юзга яқин аҳоли чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказилган.
Ана шундай хайрли ишларни давом эттириш мақсадида фонднинг Тиббий ижтимоий марказида Корея Республикасининг Инҳа университети госпиталидан ташриф буюрган бир гуруҳ шифокорлар аҳолини чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказди.
– Икки фарзандим билан бирга тиббий кўрикдан ўтдик, – дейди пойтахтимизнинг Учтепа туманида истиқомат қилувчи Гуландом Йўлдошева. – Бошидан қаттиқ жароҳат олганидан сўнг қизимни кўзида нуқсон пайдо бўлди. Поликлиникадагилар шу ерга келишим учун йўлланма берди. Малакали шифокорлар қизимнинг кўзини текширди. Бошқа мутахассислар кўригида ҳам бўлдик.
Жанубий кореялик мутахассислар 20 июнь куни Тошкент вилояти Юқори Чирчиқ туманидаги “Ариранг” қариялар уйида ва 22-24 июнь кунлари Навоий шаҳри "Ханжин групп" комплекси биносида аҳолини умумий чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказади.
– Юртингизда аҳолига сифатли тиббий хизмат кўрсатиш учун барча шароит яратилганлигига гувоҳ бўлдик, – дейди Инҳа университети госпитали профессори Ли Сёнг Юн. – Шифо масканлари замонавий тиббий техникалар билан таъминланганлиги тиббий кўрикни тез ва самарали ташкил этишга ёрдам бермоқда. Тиббий кўрикка келаётган аҳолининг ўз саломатлигига эътибори, тиббий маданияти юксаклиги бизда катта таассурот қолдирди.

На пути укрепления здоровья населения
Международным благотворительным фондом "Соглом авлод учун" реализуется ряд проектов в рамках движения "Здоровая мать - здоровый ребенок". В этом процессе налажено тесное сотрудничество с международными организациями, медицинскими учреждениями зарубежных стран.
В направлении охраны материнства и детства в сотрудничестве с международной организацией “Friedensdorf International” (Германия), международным фондом “Save the Children”, международным фондом здравоохранения KOFIH, госпиталями университетов Инха и Пундан Ча (Республика Корея), госпиталем “Artemis Medicare Services Limited” (Индия) проходят бесплатное оздоровление дети, имеющие врожденные пороки сердца, с последствиями ожогов, врожденными нарушениями суставов рук и ног, другими диагнозами.
С университетом Инха Республики Корея ведется плодотворное сотрудничество с 2011 года. В прошлом году в рамках данного сотрудничества южнокорейскими специалистами были углубленно обследованы около 800 пациентов.
В целях продолжения такого благородного дела в медико-социальном центре фонда группа врачей, прибывших из госпиталя университета Инха, провели углубленное медицинское обследование населения.
- Вместе с двумя детьми прошли медицинский осмотр, - сказала жительница Учтепинского района столицы Гуландом Юлдашева. - После сильной травмы головы у дочери появился дефект в глазах. Из поликлиники меня направили сюда. Квалифицированные врачи тщательно обследовали глаза дочери, также проверились у других специалистов.
20 июня южнокорейские специалисты проведут общий углубленный медицинский осмотр в Доме престарелых "Ариранг" Юкоричирчикского района Ташкентской области, а 22-24 июня в здании комплекса "Ханжин групп" города Навои.
- Мы стали свидетелями того, что в Узбекистане созданы все условия для оказания качественных медицинских услуг населению, - сказал профессор госпиталя университета Инха Ли Сёнг Юн. - Лечебницы оснащены современной медицинской техникой, что способствует оперативной и эффективной организации медицинского обследования. Нас впечатлили внимательное отношение приходящих на обследование людей к своему здоровью, их высокая медицинская культура.