Жорий йилнинг 15 июнь куни Давлат статистика қўмитаси Раиси Баходир Бегалов Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Аҳолишунослик жамғармасининг (UNFPA) Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Миеко Ябута хоним билан учрашди
2017-06-16 | Иқтисодиёт
БМТ Аҳолишунослик жамғармасининг (YUNFPA) Ўзбекистондаги ваколатхонаси томонидан ваколатхона раҳбари билан учрашув ташкил этиш юзасидан, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигига қилган мурожаатига мувофиқ, жорий йилнинг 15 июнида Давлат статистика қўмитасида Миеко Ябута хоним билан учрашув ташкил этилди.
Ташрифнинг мақсади М.Ябута хонимнинг Давлат статистика қўмитасининг янги раҳбарияти билан танишиш ва икки томонлама ҳамкорликнинг истиқболини муҳокама қилиш бўлди.
Учрашув давомида томонлар давлат ташкилотлари билан ҳамкорлик қилиш зарур эканлигини, хусусан Давлат статистика қўмитаси ва БМТ Аҳолишунослик жамғармасининг Ўзбекистон Республикасида “Барқарор тараққиёт мақсадлари”га мослашиш ва уни амалга ошириш ҳамда демография ва гендер статистикасига оид маълумотларни йиғиш ва таҳлил қилиш масалалари юзасидан келгусидаги ҳамкорлиги ҳақида таъкидлаб ўтишди.
Учрашув якунида М.Ябута хоним ташкил этилган учрашув юзасидан миннатдорчилик билдирди, ҳамда билим доирасини кенгайтириш, тажриба алмашиш ва демография ва гендер статистикасига оид услубий қўлланмаларни ишлаб чиқишда ҳамкорлик қилишга тайёр эканлигини таъкидлаб ўтди.

15 июня текущего года Председатель Госкомстата Баходир Бегалов встретился с главой Представительства ЮНФПА в Узбекистане госпожой Миеко Ябута
2017-06-16 | Экономика
В соответствии с обращением Представительства Фонда ООН в области народонаселения (ЮНФПА) в Министерство иностранных дел Республики Узбекистан,  об оказании содействия в организации встреч с главой Представительства ЮНФПА в Узбекистане, 15 июня текущего года в Госкомстате была организована встреча с  г-жой Миеко Ябута.
Целью визита являлось знакомство г-жи М.Ябута с новым руководством Госкомстата и обсуждение перспектив дальнейшего двустороннего сотрудничества.
В ходе встречи сторонами было отмечена необходимость сотрудничества  с государственными органами, в частности Госкомстата и ЮНФПА по вопросу адаптации и реализации ЦУР, а также дальнейшего сотрудничества по сбору и анализу данных касающихся демографической и гендерной статистики в Республике Узбекистан.
По результатам встречи, глава Представительства ЮНФПА поблагодарила за организацию встречи, выразила готовность сотрудничества по расширению круга знаний, обмена опытом и разработки методических материалов касающихся демографии и гендерной статистики.