Ҳаракатлар стратегияси ижросида Сенатнинг ўрни
Пойтахтимизда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш борасидаги фаолиятига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
“Тараққиёт стратегияси” маркази билан ҳамкорликда ташкил этилган тадбирда сенаторлар, Адлия, Соғлиқни сақлаш, Ташқи ишлар вазирликлари, суд ва прокуратура идоралари масъул ходимлари ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раисининг ўринбосари С.Ортиқова, “Тараққиёт стратегияси” марказининг ижрочи директори А.Бурҳонов ва бошқалар мамлакатимизда демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш ва мамлакатни модернизация қилишда Олий Мажлиснинг ролини янада кучайтириш Ўзбекистон Республикасини ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг устувор йўналишларидан бири эканини таъкидлади.
Давлат ҳокимияти тизимида парламент ролини кучайтириш, ижро этувчи ҳокимият фаолияти устидан парламент назоратини такомиллаштириш, қонун ижодкорлиги фаолияти сифатини тубдан ошириш юзасидан аниқ чоралар кўрилмоқда.
Суд ҳокимиятининг чинакам мустақиллигини таъминлашга қаратилган ислоҳотлар жараёнида тизимни демократлаштириш ва либераллаштиришнинг ҳуқуқий асослари такомиллашмоқда. Жойлардаги ишларнинг ҳолатини давлат органлари билан ҳамкорликда парламент аъзолари томонидан ўрганиш давомида ижтимоий-сиёсий, социал-иқтисодий, суд-ҳуқуқ ислоҳотларининг боришига қонунларнинг таъсирини кучайтириш чоралари кўрилаётир.
Янги қабул қилинган қонунлар ва қарорларни ижрочиларга етказиш, қонун ҳужжатларининг мазмун-моҳиятини кенг жамоатчиликка тушунтиришга алоҳида эътибор берилмоқда.
Олий Мажлис Сенатининг яқинда бўлиб ўтган ўнинчи ялпи мажлисида жамият ҳаётининг турли соҳаларига оид кўплаб қонунлар қабул қилинди. Анжуманда мазкур қонунларнинг мазмун-моҳияти, ижроси билан боғлиқ масалалар ҳақида тўхталиб ўтилди. Қайд этилганидек, янги қонунлар олиб борилаётган ислоҳотларнинг самарадорлигини тубдан оширишга, Ҳаракатлар стратегиясини Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида амалга оширишга оид Давлат дастурини изчил ижро этишга қаратилган. Уларнинг ўз вақтида ва сифатли ижро этилиши фуқаролар ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларининг ишончли кафолатларини таъминлаш, аҳоли турмуш даражасини янада ошириш, мамлакатимизда барқарорлик ва фаровонликни мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Роль Сената в исполнении Стратегии действий
В Ташкенте состоялась пресс-конференция, посвященная деятельности Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по реализации Стратегии действий.
В мероприятии, организованном в сотрудничестве с центром "Стратегия развития", участвовали сенаторы, ответственные работники министерств юстиции, здравоохранения, иностранных дел, судебных органов и органов прокуратуры, представители негосударственных некоммерческих организаций, средств массовой информации.
Заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Артыкова, исполнительный директор центра "Стратегия развития" А.Бурхонов и другие отметили, что усиление роли Олий Мажлиса в углублении демократических реформ в стране и модернизации страны является одним из приоритетных направлений Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Предпринимаются конкретные меры по усилению роли парламента в системе государственной власти, совершенствованию парламентского контроля над деятельностью исполнительной власти, коренному повышению качества законотворческой деятельности.
В процессе реформ, направленных на обеспечение подлинной независимости судебной власти, совершенствуются правовые основы демократизации и либерализации системы. В ходе изучения состояния дел на местах совместно с государственными органами и членами парламента принимаются меры по усилению воздействия законов на ход общественно-политических, социально-экономических и судебно-правовых реформ.
Уделяется особое внимание доведению вновь принимаемых законов и постановлений до исполнителей, разъяснению широкой общественности значения и содержания законодательных актов.
На десятом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса было принято множество законов, касающиеся различных сфер жизни общества. На мероприятии особо остановились на вопросах, связанных с содержанием и исполнением данных законов. Отмечалось, что новые законы направлены на коренное повышение эффективности проводимых реформ, последовательную реализацию Государственной программы по выполнению Стратегии действий в Год диалога с народом и интересов человека. Их своевременное и качественное исполнение послужит обеспечению надежных гарантий прав, свобод и законных интересов граждан, дальнейшему повышению уровня жизни населения, укреплению стабильности и благополучия в обществе.