Таътил мароқли ўтмоқда
Жорий йилда Сирдарё вилоятидаги 3 доимий оромгоҳда 1 минг 800, 32 кундузги оромгоҳда 8 минг 100 ўқувчи ёзги таътилни мароқли ўтказиши режалаштирилган.
Президентимиз раҳнамолигида ёш авлоднинг жисмонан соғлом ва маънан етун инсонлар бўлиб улғайиши, замонавий билим ва касб-ҳунарларни пухта эгаллаши, истеъдод ва салоҳиятини намоён этиши йўлида барча шароит ва имкониятлар яратилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган “Ўзбекистон Республикасида болаларни дам олдириш ва соғломлаштириш концепцияси”га мувофиқ, оромгоҳлар фақат жисмоний соғломлаштириш маскани эмас, балки фарзандларимизнинг маънавиятини, интеллектуал салоҳиятини юксалтириш марказига айлантирилгани бу борада муҳим аҳамият касб этаётир.
– Мазкур концепцияга асосан оромгоҳларнинг тарбиявий йўналишдаги ишлари ва тадбирлари мазмунан тубдан янгиланди, янада бойитилди, – дейди вилоят халқ таълими бошқармаси бошлиғи А.Абдураҳмонов. – Май ойининг дастлабки ҳафтасида оромгоҳларга жалб этилган тарбиячилар, етакчилар, мусиқа, жисмоний тарбия, кутубхона ва турли тўгараклар раҳбарлари, оромгоҳларга бириктирилган соғлиқни сақлаш, ички ишлар, ёнғинга қарши кураш ва бошқа мутасадди ташкилотлар ходимларининг малакаси оширилди. Барча оромгоҳларда кутубхоналар, турли бадиий ва ижодий тўгараклар, спорт секциялари фаолияти йўлга қўйилди.
Болаларнинг қизиқиши инобатга олиниб, Гулистон туманидаги 2-, Боёвут туманидаги 19-, Сирдарё туманидаги 25-умумтаълим мактаблари қошида экология ва ўлкашунослик, Гулистон шаҳаридаги 2-, Мирзаобод туманидаги 10-умумтаълим мактаблари қошида бадиий ижодиёт йўналишига ихтисослашган кундузги оромгоҳлар ташкил этилган. Оқолтин туманидаги “Баркамол авлод” болалар маркази ҳамда Янгиер шаҳридаги 4-умумтаълим мактаби қошида ташкил этилган кундузги оромгоҳларда техник ижодкорлик йўналиши йўлга қўйилган.
“Сирдарё” болалар оромгоҳида ҳам вилоят ҳокимлиги, касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси, халқ таълими, маданият бошқармалари ҳамкорлигида турли викторина, танлов ва спорт мусобақалари мунтазам ўтказилмоқда. Айниқса, "Китобхон болажон", "Асфальтдаги суратларда ҳаёт акси", "Қўшиғимда диёрим мадҳи", "Энг гўзал рақс" каби танловлар, футбол, волейбол, енгил атлетика, сузиш, шахмат-шашка сингари спорт мусобақаларида болалар зўр иштиёқ билан иштирок этмоқда. “Инглиз тили”, “Ёш рассомлар”, “Ашула ва рақс”, “Саломатлик ва экология” тўгараклари, спорт секцияларига малакали ўқитувчи ва мураббийлар жалб этилган.
Ўтган йили ушбу оромгоҳ ёш авлодни ҳар томонлама баркамол этиб тарбиялашга қўшган ҳиссаси ва самарали фаолияти учун мамлакатимизда “Энг намунали оромгоҳ” номинацияси ғолиби бўлган. Жорий йилда бу ерда уч босқичда 850 ўқувчининг мазмунли ҳордиқ чиқариши режалаштирилган. Айни пайтда оромгоҳда биринчи босқичга келган 335 бола таътилни мароқли ўтказмоқда.
Мухтасар айтганда, Сирдарё вилоятида ҳам болалар ёзги таътилни мароқли ўтказиши учун барча шароит ва имкониятлар яратилган.

Каникулы проходят интересно
В этом году в действующих в Сырдарьинской области 3 постоянных лагерях намечен отдых 1 тысячи 800, в 32 дневных лагерях - 8 тысяч 100 учащихся.
Под руководством Президента нашей страны создаются все условия и возможности для воспитания молодого поколения физически здоровыми и духовно зрелыми личностями, глубокого овладения им современными знаниями и профессиями, проявления своего таланта и потенциала. В соответствии с утвержденной Кабинетом Министров Республики Узбекистан "Концепцией отдыха и оздоровления детей в Республике Узбекистан" лагеря являются не только местом физического оздоровления детей, но и центром повышения их духовности, интеллектуального потенциала.
- В соответствии с данной концепцией кардинально обновлено и обогащено содержание проводимых лагерями воспитательных работ и мероприятий, - сказал начальник областного управления народного образования А.Абдурахмонов. - В первую неделю мая повышена квалификация привлеченных к лагерям воспитателей, лидеров, руководителей кружков, спортивных секций, библиотек, а также прикрепленных к лагерям работников здравоохранения, внутренних дел, пожарной безопасности и других ответственных организаций. Во всех лагерях налажена работа библиотек, различных художественных и творческих кружков, спортивных секций.
Принимая во внимание приоритеты в интересах детей при общеобразовательной школе №2 Гулистанского района, №19 Баяутского района, №25 Сырдарьинского района организованы дневные лагеря, специализированные на экологии и краеведении, а при общеобразовательной школе №2 города Гулистана, №10 Мирзаабадского района - на художественном творчестве. Дневные лагеря, организованные при детском центре "Баркамол авлод" Акалтынского района и общеобразовательной школе №4 города Янгиера, специализированы на техническом творчестве.
В детском лагере "Сирдарё" при сотрудничестве областного хокимията, объединения профсоюзных организаций, управлений народного образования, культуры, также регулярно проводятся различные викторины, конкурсы и спортивные соревнования. С особым интересом дети участвуют в конкурсах юных читателей, по рисованию на асфальте, пению и танцам, в спортивных соревнованиях по футболу, волейболу, легкой атлетике, плаванию, шахматам и шашкам. К кружкам английского языка, юных художников, музыки и танцев, здоровья и экологии, спортивным секциям привлечены квалифицированные педагоги и тренеры.
В прошлом году данный лагерь за весомый вклад в воспитание молодого поколения гармонично развитыми личностями и плодотворную деятельность был признан "Лучшим лагерем" нашей страны. В текущем году здесь в три смены будут отдыхать 850 учащихся. В настоящее время в первой смене в лагере интересно проводят свои каникулы 335 детей.
В целом в Сырдарьинской области также созданы все необходимые условия и возможности для интересного и познавательного отдыха детей во время летних каникул.