Парламент комиссиясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди маблағларини бошқариш бўйича Парламент комиссиясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Парламент комиссияси раиси А.Саидов ва бошқалар мамлакатимизда фуқаролик жамияти институтларини ривожлантириш, уларнинг ижтимоий фаоллигини оширишга катта эътибор қаратилаётганини таъкидлади. Бу жараёнда оммавий ахборот воситаларининг роли кучайтирилиб, давлат бошқаруви органлари фаолияти очиқлигини таъминлашнинг янги механизмлари жорий этилаётир.
Йиғилишда Фуқаролик жамияти шаклланишини мониторинг қилиш мустақил институти, Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси ва Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси томонидан 2016 йилда амалга оширилган ишлар юзасидан ҳисоботлар тингланиб, уларнинг кейинги фаолияти устувор вазифалари белгилаб олинди.
Фуқаролик жамияти шаклланиши ва ривожланишида фуқаролик институтлари, ННТ роли ва ўрнини кучайтириш, ОАВни демократлаштириш ва либераллаштириш, мамлакатни демократик янгилашда сиёсий партияларнинг, демократик ислоҳотлар жараёнида ёшлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ролини ошириш мақсадида марказ ва чекка ҳудудларда 4 минг 200 дан ортиқ тадбир ўтказилган. 2016 йилда институт мутахассислари 50 дан ортиқ қонун ва бошқа меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқишда иштирок этган.
Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмасига 2016 йилда 150 миллион сўм миқдорида субсидия ажратилгани ҳақида маълумот берилди. Ахборот соҳасини ислоҳ қилиш, ахборот ва сўз эркинлигини таъминлаш, демократик ислоҳотларни янада чуқурлаштириш, мамлакатда олиб борилаётган ислоҳотларнинг очиқлиги ва ошкоралигини таъминлашда оммавий ахборот воситаларининг роли ва масъулиятини кучайтириш, соҳа ходимларининг замонавий билим ва касб маҳоратини оширишга доир фикр-мулоҳазалар билдирилди.
– Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси томонидан 2016 йилда 21 лойиҳа фаолияти мувофиқлаштирилди, – дейди ассоциация раиси Ф.Абдухолиқов. – Ушбу лойиҳалар ассоциацияга аъзо ҳудудий телерадиостанцияларга ҳуқуқий-маслаҳат кўрсатиш, ОАВ фаолиятига оид қонун ҳужжатларини ишлаб чиқишда иштирок этиш ва бу жараёнда нодавлат телерадиоузатувчилар манфаатларини ҳимоя қилишга йўналтирилган. Нодавлат телерадиостанциялар эфир дастурларини ижтимоий, маданий-маърифий, мусиқий, киновидео медиа маҳсулотлар билан бойитиш, ассоциацияга аъзо нодавлат телерадиоузатувчилар ходимларининг профессионал маҳоратини ошириш ва уларни моддий рағбатлантириш, турли фестиваллар, кўрик-танловлар ўтказишга алоҳида эътибор қаратилган.

Состоялось очередное заседание Парламентской комиссии
Состоялось очередное заседание Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан.
Председатель Парламентской комиссии А.Саидов и другие отметили, что в нашей стране уделяется большое внимание развитию и повышению социальной активности институтов гражданского общества. В этом процессе усиливается роль средств массовой информации, внедряются новые механизмы обеспечения открытости органов государственного управления.
На заседании заслушаны отчеты о деятельности Независимого института по мониторингу формирования гражданского общества (НИМФОГО), Творческого союза журналистов Узбекистана и Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана (НАЭСМИ) в 2016 году, определены их дальнейшие приоритетные задачи.
Отмечалось, что со стороны НИМФОГО в целях усиления роли гражданских институтов и ННО в развитии гражданского общества, демократизации и либерализации СМИ, повышения активности политических партий в демократическом обновлении страны, усиления участия молодежи и органов самоуправления граждан в процессе демократических реформ проведено более 4,2 тысячи мероприятий. В 2016 году специалисты института приняли участие в разработке проектов более 50 законов и нормативно-правовых актов.
В 2016 году Творческому союзу журналистов Узбекистана выделены субсидии на 150 миллионов сумов. Участники заседания высказали предложения по усилению роли и ответственности СМИ в реформировании информационной сферы, обеспечении свободы слова и информации, дальнейшем углублении демократизации, обеспечении открытости и гласности осуществляемых в стране реформ, а также повышению знаний и профессионального мастерства работников сферы.
- В 2016 году НАЭСМИ осуществляла координацию 21 проекта, - говорит председатель ассоциации Ф.Абдухаликов. - В рамках этих проектов проводились юридические консультации региональных телерадиостанций, входящих в ассоциацию, участие в разработке актов законодательства о СМИ, защита в этом процессе интересов негосударственных телерадиовещателей. Особое внимание за отчетный период было уделено обогащению сетки вещания негосударственных телерадиостанций передачами социальной, культурно-просветительской, музыкальной тематики, кинопродукцией, повышению профессионального мастерства, материальному стимулированию работников негосударственных телерадиовещателей, входящих в ассоциацию, проведению различных фестивалей и конкурсов.