Донорлик – беғараз ёрдам
Донорлик – беморларга ёрдам беришнинг, инсонларга яхшилик қилишнинг оддий усули. Ҳар куни минглаб инсонлар донор қонига муҳтож бўлади. Афсуски, қонни сунъий тарзда ишлаб чиқишнинг имкони йўқ. Унинг ягона манбаи беғараз донорлардир.
Республика қон қуйиш марказида 14 июнь – Халқаро донорлар куни муносабати билан ташкил этилган тадбирда ана шулар ҳақида сўз борди.
Республика қон қуйиш маркази директори Р.Йўлдошев, Гематология ва қон қуйиш илмий-тадқиқот институти директори А.Саидов ва бошқалар тиббий ижтимоий кўмакка муҳтож инсонларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, беғараз ёрдам муҳитини кучайтириш давлатимиз сиёсатининг устувор йўналишларидан эканлигини таъкидлади. Мамлакатимизда барча соҳаларда изчиллик билан олиб борилаётган ислоҳотлар жараёнида аҳолини кучли ижтимоий ҳимоя қилиш, саломатлигини муҳофаза этиш, ёшларнинг тиббий маданиятини юксалтириш, турли фавқулодда вазиятларда аҳолига тезкор ва малакали тиббий хизмат кўрсатиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилаётир.
– Бугун беғараз қон донорлигини нишонлайдиган ўзига хос кундир, – дейди Республика қон қуйиш маркази бўлим бошлиғи Зулфия Исмоилова. – Қон қуйиб инсонлар ҳаётини сақлаб қолиш ва аҳолининг қонга бўлган эҳтиёжини қоплаш, фавқулодда ҳолатларга тайёр туриш, давлат қон захирасини бойитиш, инсонларни доимий беғараз донорликка жалб этиш, ёшларни раҳмдиллик ва инсонийлик руҳида тарбиялаш муҳим аҳамият касб этади. Донор қони мураккаб жарроҳлик амалиётларида, патологик туғруқ жараёнларида, жигар ва онкологик касалликларда, ўткир қон кетишида, оғир тан жароҳатларида, камқонликда, лейкемияларда (оқ қон), қуйиш ва бошқа кўпгина ҳолатларда ишлатилади. Донор қони, айниқса, фавқулодда вазиятларда, режали жарроҳлик амалиётларида қўл келади.
18 ёшдан 60 ёшгача бўлган 55 килодан ошиқ вазнга эга Ўзбекистон фуқаролари донор бўлиши мумкин. Бунинг учун аёлларда гемоглабин даражаси 120, эркакларда эса 130 дан юқори бўлиши керак. Ана шу талабларга жавоб берадиган соғлом аёллар ҳар уч ойда, эркаклар икки ойда бир марта донорлик қилишлари мумкин. Донорлар орасида эркаклар аёлларга нисбатан кўпчиликни ташкил қилади. Республика қон қуйиш марказидан олинган маълумотларга кўра, 2011 йил 93 минг, 2016 йил 120 минг одам қон донори бўлган.
– Қон беришга қарор қилган донор инсонларга нафи тегишини билиши лозим, – дейди яшнободлик Абдувосит Ғуломов. – Мен мана ўн беш йил ичида марказ ходимларининг айтишича, 42 марта қон топширибман. Илк бор донорлик қилганимда шифокорлар қон гуруҳим ноёб ва кам учрашини, кўп беморлар бунга муҳтож эканлигини айтганди. Шундан сўнг инсонларга ёрдам беришни дилимга тугдим. Ҳар сафар мана шу эзгу ишга қўл урганимда руҳий ва жисмонан енгиллик сезаман. Бошқаларни ҳам ана шундай хайрли ишга чорлаб қоламан.
Тадбирда донорларга ҳамда ҳамкор ташкилотлар вакилларига фахрий ёрлиқлар ва эсдалик совғалари топширилди.

Донорство – безвозмездная помощь
Донорство – способ оказать помощь больным, проявить заботу о людях. Ежедневно в донорской крови нуждаются тысячи людей. К сожалению, нет возможности для производства искусственной крови. Ее единственным источником являются безвозмездные доноры.
Об этом речь шла на мероприятии, организованном в Республиканском центре переливания крови в связи с 14 июня – Всемирным днем донора крови.
Директор Республиканского центра переливания крови Р.Юлдашев, директор Научно-исследовательского института гематологии и переливания крови А.Саидов и другие отметили, что всесторонняя поддержка людей, нуждающихся в медико-социальной помощи, усиление среди граждан стремления оказывать безвозмездную помощь являются одним из приоритетных направлений государственной политики. В процессе осуществляемых во всех сферах последовательных реформ особое внимание уделяется сильной социальной защите, охране здоровья населения, повышению медицинской культуры молодежи, оказанию экстренной и квалифицированной медицинской помощи населению в различных чрезвычайных ситуациях.
– Сегодня особенный день – день донора крови, – говорит начальник отдела Республиканского центра переливания крови Зульфия Исмоилова. – Важное значение имеют сохранение жизни людей с помощью переливания крови, создание государственного резерва крови на случай чрезвычайных ситуаций, привлечение людей к постоянному безвозмездному донорству, воспитание молодежи в духе милосердия и гуманизма. Донорская кровь используется в сложной хирургической практике, при патологиях родов, заболеваниях печени и онкологических заболеваниях, острой кровопотере, тяжелых телесных повреждениях, анемии, лейкемии (лейкозе) и во многих других ситуациях. Донорская кровь особенно востребована при чрезвычайных ситуациях, плановых операциях.
Донорами могут стать граждане Узбекистана в возрасте от 18 до 60 лет весом не более 55 килограммов. Для этого уровень гемоглобина у женщин должен превышать 120, у мужчин – 130. Отвечающие этим требованиям здоровые женщины могут быть донорами каждые три месяца, мужчины – раз в два месяца. Среди доноров больше мужчин, чем женщин. По сведениям Республиканского центра переливания крови, в 2011 году донорами крови были 93 тысячи, в 2016 году – 120 тысяч человек.
– Донор, решившийся сдать кровь, должен знать о том, что он помогает людям, – говорит Абдувосит Гуломов из Яшнабадского района. – По словам работников центра, за пятнадцать лет я сдавал кровь 42 раза. Когда впервые стал донором, врачи сказали, что у меня уникальная и редкая группа крови, многие пациенты нуждаются в ней. После этого я решил помогать людям. Призываю и других совершать это доброе дело.
На мероприятии донорам и представителям организаций-партнеров вручены почетные грамоты и памятные подарки.