Таътил мароқли ўтади
Андижон вилоятида жорий ёз мавсумида шаҳардан ташқарида жойлашган 14, умумтаълим мактаблари қошидаги 43 болалар оромгоҳида 22 минг 450 бола ҳордиқ чиқаради. Корхона ва ташкилотларда ташкил этилган “Меҳнат ва дам олиш” масканлари ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасалари ўқувчилари ихтиёрида.
Андижон вилояти Булоқбоши туманидаги “Шифокор” болалар оромгоҳида вилоят давлат санитария-эпидемиология назорати маркази, соғлиқни сақлаш, халқ таълими, маданият бошқармалари, касаба уюшма ташкилотлари бирлашмаси ҳамкорлигида ўтказилган семинарда шу ҳақда маълумот берилди.
Вилоятдаги болалар оромгоҳлари раҳбарлари, мутасадди ташкилотлар вакиллари иштирок этган семинарда Президентимиз раҳнамолигида ёш авлоднинг ҳар томонлама баркамол улғайиши учун замонавий шароит яратиш, хусусан, болаларнинг ёзги таътилни мазмунли ўтказишини ташкил этишга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Оромгоҳларни ободонлаштириш, зарур инвентарлар, турли жиҳозлар, спорт буюмлари, маърифий-бадиий адабиётлар, дори-дармон билан таъминлаш масалалари муҳокама этилди.
Оромгоҳларда иш олиб бориш учун етарли тажриба ва малакага эга педагоглар, тарбиячилар, тиббиёт ходимлари жалб этилган. Сифатли озиқ-овқат, мева-сабзавот ва полиз маҳсулотлари билан таъминлашда фермер хўжаликлари, мутасадди ташкилотлар билан тузилган шартномалар муҳим аҳамият касб этмоқда. Санитария-гигиена талабларига қатъий амал қилиш, оромгоҳлар қошида ташкил этилган тиббий пунктлар ишини намунали юритиш, биринчи ёрдам кўрсатиш учун 14 турдаги, режали ёрдам кўрсатиш учун 32 турдаги дори-дармон захирасини яратишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
– Оромгоҳлардаги покизалик, санитария-гигена қоидаларига амал қилиниши қатъий назоратга олинган, – дейди вилоят давлат санитария-эпидемиология назорати маркази Болалар ва ўсмирлар гигиенаси бўлими мудири Шаҳноза Ҳакимова. – Озиқ-овқат сифати, болаларга берилаётган овқатларнинг меъёрига алоҳида эътибор қаратилиши қатъий белгиланган.
Семинарда "Камолот" ёшлар ижтимоий ҳаракати, "Маҳалла" хайрия жамоат фонди, халқ таълими муассасалари, маданият, спорт бўлимлари ҳамкорлигида фестиваллар, спорт тадбирлари, санъаткорлар, спортчилар билан учрашувлар, турли кўнгилочар кечалар ўтказиш, оромгоҳларда ижодиёт марказлари фаолиятини йўлга қўйиш, спорт ва фан тўгараклари ташкил этиш, қизиқарли машғулотлар уюштириш бўйича вазифалар белгиланди.

Каникулы пройдут увлекательно
В Андижанской области в нынешнем летнем сезоне 22 тысячи 450 детей проведут отдых в 14 детских лагерях, расположенных за пределами города и 43 – при общеобразовательных школах. Действующие при предприятиях и организациях структуры «Труд и отдых» находятся в распоряжении учащихся средних специальных, профессиональных образовательных учреждений.
Информация об этом предоставлена на семинаре, проведенном в детском лагере «Шифокор» Булакбашинского района Андижанской области совместно с областным государственным центром санитарно-эпидемиологического надзора, управлениями здравоохранения, народного образования, культуры, объединением профсоюзных организаций.
На семинаре с участием руководителей детских лагерей области, представителей ответственных организаций отмечалось, что под руководством Президента нашей страны особое внимание уделяется созданию современных условий для воспитания всесторонне гармонично развитого поколения, в частности, организации проведения содержательных летних каникул детей. Обсуждены вопросы благоустройства лагерей, обеспечения необходимым инвентарем, различным оборудованием, спортивными принадлежностями, художественной литературой, лекарствами.
Для проведения работы в лагерях привлечены педагоги, воспитатели, медицинские работники с достаточным опытом и квалификацией. Важное значение в обеспечении качественной продовольственной, плодоовощной и бахчевой продукцией имеют заключенные с фермерскими хозяйствами, ответственными учреждениями договоры. Особое внимание уделяется строгому соблюдению санитарно-гигиенических норм, образцовому ведению работы организованных при лагерях медицинских пунктов, созданию резерва 14 видов лекарственных средств для оказания первой помощи, 32 видов – для оказания плановой помощи.
– Чистота, следование санитарно-гигиеническим нормам в лагерях взято под строгий контроль, – говорит заведующая отделением детской и подростковой гигиены областного государственного центра санэпиднадзора Шахноза Хакимова. – Строго намечено уделять особое внимание качеству продуктов, рациону питания детей.
На семинаре поставлены задачи по проведению фестивалей, спортивных мероприятий, встреч с деятелями искусства, спортсменами, различных развлекательных вечеров, налаживанию деятельности творческих центров в лагерях, организации спортивных и предметных кружков, организации интересных занятий совместно с общественным движением молодежи «Камолот», благотворительным общественным фондом «Махалла», учреждениями народного образования, отделами культуры, спорта.