ШҲТ давлат раҳбарларининг тор доирадаги учрашуви
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Остона шаҳрида ўтаётган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги саммитида иштирок этмоқда.
Саммит 9 июнь куни Остона шаҳрининг Мустақиллик саройида давлат раҳбарларининг тор доирадаги учрашуви билан бошланди. Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоев раислигида ўтган учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев, Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин, Қирғизистон Республикаси Президенти Алмазбек Атамбоев, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмон иштирок этди.
Музокарада ШҲТ ва унинг органлари фаолиятини янада такомиллаштириш, ташкилотга аъзо давлатлар ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий ва гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш, терроризм, диний экстремизм, наркотик моддалар ва қурол-яроғ контрабандасига қарши биргаликда курашиш, минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Давлат раҳбарлари ШҲТнинг сўнгги саммитида келишилган масалалар – ташкилотга аъзо давлатлар ўртасида савдо-иқтисодий, илмий-техникавий, ижтимоий-маданий, гуманитар ҳамда транспорт соҳаларидаги алоқаларни ривожлантиришга доир кенг кўламдаги масалаларни кўриб чиқдилар.
ШҲТнинг 2025 йилгача ривожланиш стратегиясини амалга ошириш бўйича 2016-2020 йилларга мўлжалланган ҳаракатлар режасини тасдиқлаш тўғрисидаги қарор, ШҲТга аъзо давлатларнинг туризм соҳасидаги ҳамкорлигини ривожлантириш дастури ва бошқа ҳужжатлар ижросига эътибор қаратилди.
ШҲТ нисбатан қисқа вақт ичида нуфузли халқаро ташкилотга айланди. ШҲТ тузилганидан кейин кўплаб давлатлар унга аъзо бўлиш истагини билдирди. Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Тошкент саммитида давлат раҳбарлари Озарбайжон, Арманистон, Камбоджа ва Непалга ШҲТнинг мулоқот бўйича шериклари мақомини бериш тўғрисида келишиб олган эди.
Бундан ташқари, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги, АСЕАН каби халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик ШҲТ нуфузи ошиб бораётганидан далолат беради.

Встреча глав государств-членов ШОС в узком составе
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принимает участие в проходящем в городе Астане очередном саммите Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Саммит начался 9 июня во Дворце Независимости в городе Астана со встречи глав государств в узком составе. На встрече под председательством Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева приняли участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, Президент Кыргызской Республики Алмазбек Атамбаев, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Таджикистан Имомали Рахмон.
В ходе переговоров обсуждены вопросы дальнейшего совершенствования деятельности ШОС и ее органов, последовательного развития политического, торгово-экономического и гуманитарного сотрудничества между государствами-членами организации, совместной борьбы против терроризма, религиозного экстремизма, контрабанды наркотических веществ и оружия, укрепления региональной безопасности и стабильности.
Были рассмотрены намеченные на последнем заседании Совета глав государств-членов широкомасштабные вопросы, касающиеся развития связей между государствами-членами в торгово-экономической, научно-технической, социально-культурной, гуманитарной и транспортной сферах.
Уделено внимание исполнению решения ШОС об утверждении плана действий на 2016-2020 годы по реализации стратегии развития до 2025 года, программы развития сотрудничества государств-членов ШОС в сфере туризма и других документов.
ШОС за относительно короткое время превратилась в авторитетную международную организацию. После образования ШОС многие государства изъявили желание вступить в ее ряды. На Ташкентском саммите Шанхайской организации сотрудничества была достигнута договоренность о придании статуса партнера ШОС по диалогу Азербайджану, Армении, Камбодже и Непалу.
Кроме того, сотрудничество с такими влиятельными организациями, как Организация Объединенных Наций, Содружество Независимых Государств, АСЕАН свидетельствует о повышении статуса и авторитета ШОС.