ШҲТ давлат раҳбарларининг тор доирадаги учрашуви
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Остона шаҳрида ўтаётган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги саммитида иштирок этмоқда.
Саммит 9 июнь куни Остона шаҳрининг Мустақиллик саройида давлат раҳбарларининг тор доирадаги учрашуви билан бошланди. Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоев раислигида ўтган учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев, Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин, Қирғизистон Республикаси Президенти Алмазбек Атамбоев, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмон иштирок этди.
Музокарада ШҲТ ва унинг органлари фаолиятини янада такомиллаштириш, ташкилотга аъзо давлатлар ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий ва гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш, терроризм, диний экстремизм, наркотик моддалар ва қурол-яроғ контрабандасига қарши биргаликда курашиш, минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Давлат раҳбарлари ШҲТнинг сўнгги саммитида келишилган масалалар – ташкилотга аъзо давлатлар ўртасида савдо-иқтисодий, илмий-техникавий, ижтимоий-маданий, гуманитар ҳамда транспорт соҳаларидаги алоқаларни ривожлантиришга доир кенг кўламдаги масалаларни кўриб чиқдилар.
ШҲТнинг 2025 йилгача ривожланиш стратегиясини амалга ошириш бўйича 2016-2020 йилларга мўлжалланган ҳаракатлар режасини тасдиқлаш тўғрисидаги қарор, ШҲТга аъзо давлатларнинг туризм соҳасидаги ҳамкорлигини ривожлантириш дастури ва бошқа ҳужжатлар ижросига эътибор қаратилди.
ШҲТ нисбатан қисқа вақт ичида нуфузли халқаро ташкилотга айланди. ШҲТ тузилганидан кейин кўплаб давлатлар унга аъзо бўлиш истагини билдирди. Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Тошкент саммитида давлат раҳбарлари Озарбайжон, Арманистон, Камбоджа ва Непалга ШҲТнинг мулоқот бўйича шериклари мақомини бериш тўғрисида келишиб олган эди.
Бундан ташқари, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги, АСЕАН каби халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик ШҲТ нуфузи ошиб бораётганидан далолат беради.

SCO Heads of State’s meeting in private session
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev is participating in today’s summit of the Council of the Heads of State of the Shanghai Cooperation Organization (SCO).
The summit began in the Independence Palace of the city of Astana on 9 June with the SCO Heads of State’s meeting in private session.
The meeting was held under the chairmanship of President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, President of the People’s Republic of China Xi Jinping, President of the Kyrgyz Republic Almazbek Atambayev, President of the Russian Federation Vladimir Putin and President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon participated in the meeting.
At the meeting, there was discussion about issues of further improving the SCO and its bodies, developing political, trade-economic and humanitarian cooperation among its member states, strengthening regional security and stability and jointly fighting against terrorism, religious extremism, drugs and weapons smuggling.
The Heads of State looked at issues on which agreement was reached at the previous summit of the SCO, specifically a large number of issues relating to the development of trade-economic, scientific-technical, social, cultural, humanitarian relations and also relations in the transportation sphere.
Attention was directed at a resolution on approving the 2016-2020 action plan for the implementation of the SCO’s 2025 development strategy, the SCO member states’ programme for stepping up cooperation in the tourism sphere and other documents.
The SCO turned into a prestigious organization in a relatively short space of time. After the founding of the SCO, many states expressed a desire to become its members. At the Tashkent summit of the Shanghai Cooperation Organization, an agreement was reached to give SCO Dialogue Partners Status to Azerbaijan, Armenia, Cambodia and Nepal.