Ўзбекистон мустақил босма оммавий ахборот воситалари ва ахборот агентликларини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди томонидан "Кексаларни эъзозлаш йили" Давлат дастури ижроси устидан жамоатчилик назоратини ўрнатишда оммавий ахборот воситаларининг ўрни ва ролига бағишланган анжуман ўтказилди.
Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси, Фуқаролик жамияти шаклланишини мониторинг қилиш мустақил институти ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди ҳамкорлигида ташкил этилган мазкур анжуманда вазирлик ва идоралар, ижодий ва жамоат ташкилотлари вакиллари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ахборот хизматлари раҳбарлари, марказий ва ҳудудий оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Ўзбекистон мустақил босма оммавий ахборот воситалари ва ахборот агентликларини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди директори А.Абдуллаев, Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси раиси И.Ҳалимбеков, Нодавлат нотижорат ташкилотлари миллий ассоциацияси раиси А.Каримов ва бошқалар мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар кучли ижтимоий йўналтирилгани, аҳолининг барча қатламлари манфаатларини кўзлаши билан алоҳида аҳамият касб этаётганини таъкидлади. Ўзбекистон Республикаси Конституцияси, қатор қонунлар, давлат дастурлари ёши улуғ юртдошларимизни ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлашдек эзгу мақсадларга хизмат қилмоқда.
Мамлакатимизда шифо масканлари, сиҳатгоҳлар, спорт-соғломлаштириш мажмуаларининг моддий-техник базасини яхшилаш, уларни замонавий мебель, тиббиёт ускуналари билан таъминлаш, соҳа ходимларининг малака ва маҳоратини юксалтириш, уруш ва меҳнат фахрийлари, пенсионерлар, алоҳида эҳтиёжли кишиларга тўланадиган ижтимоий тўлов ва нафақалар таъминотини вақтида амалга ошириш юзасидан тизимли ишлар бажарилмоқда.
«Кексаларни эъзозлаш йили» Давлат дастури бу йўналишдаги ишларни янада кучайтириш, фахрийларнинг саломатлигини асраш, уларга моддий ва маънавий кўмак кўрсатиш, бу йўналишдаги эзгу саъй-ҳаракатларни давр руҳига ҳамоҳанг тарзда йўлга қўйишда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Тадбирда «Кексаларни эъзозлаш йили» Давлат дастурида кўзда тутилган вазифалар ижросини таъминлашда жамоатчилик назоратини самарали ўрнатиш, бунда ижтимоий адолат тамойилларига таянилишида оммавий ахборот воситаларининг холис ва ҳаққонийлигини, жараёнга чуқур таҳлилий асосда ёндашувини таъминлашга оид вазифалар белгилаб олинди.

Исполнение программы и общественный контроль
Общественным фондом поддержки и развития независимых печатных средств массовой информации и информационных агентств Узбекистана проведено мероприятие, посвященное роли средств массовой информации в установлении общественного контроля за исполнением Государственной программы "Год внимания и заботы о старшем поколении".
В мероприятии, организованном в сотрудничестве с Творческим союзом журналистов Узбекистана, Независимым институтом по мониторингу формирования гражданского общества, Общественным фондом по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан, приняли участие представители министерств, ведомств, творческих и общественных организаций, руководители пресс-служб Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, работники центральных и территориальных средств массовой информации.
Директор Общественного фонда поддержки и развития независимых печатных средств массовой информации и информационных агентств Узбекистана А.Абдуллаев, председатель Творческого союза журналистов Узбекистана И.Халимбеков, председатель Национальной ассоциации негосударственных некоммерческих организаций А.Каримов и другие отметили, что социальная направленность проводимых в стране широкомасштабных реформ имеет важное значение, поскольку учитывает интересы всех слоев населения. Конституция Республики Узбекистан, ряд законов, государственные программы служат всесторонней поддержке наших соотечественников старшего поколения.
В стране проводится системная работа по улучшению материально-технической базы лечебных учреждений, санаториев, спортивно-оздоровительных комплексов, их обеспечению современной мебелью и медицинским оборудованием, повышению квалификации и навыков работников сферы, обеспечению своевременной выплаты пенсий и социальных платежей ветеранам войны и труда, пенсионерам, особо нуждающимся гражданам.
Государственная программа «Год внимания и заботы о старшем поколении» играет важную роль в усилении этой работы, охране здоровья ветеранов, предоставлении им материальной и моральной помощи.
В ходе мероприятия были определены задачи по эффективному налаживанию общественного контроля за реализацией Государственной программы «Год внимания и заботы о старшем поколении» на основе принципов социальной справедливости и обеспечению объективности и глубокого аналитического подхода к этому процессу средств массовой информации.