Пойтахтимизда Ўзбекистон мустақил босма оммавий ахборот воситалари ва ахборот агентликларини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди томонидан «Мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотларнинг очиқ-ошкоралигини таъминлаш: давлат ҳокимияти ва бошқарув органлари ҳамда жамоат ташкилотлари ахборот хизматларининг салоҳиятини такомиллаштиришнинг устувор масалалари» мавзусида семинар-тренинг ўтказилди.
Давлат ҳокимияти органлари ва фуқаролик жамияти институтларининг ахборот хизматлари салоҳиятини такомиллаштириш, иш фаолиятининг самарали усулларини ўрганиш орқали уларни юксак профессионал даражага чиқариш, фуқаролар билан очиқ мулоқотни таъминлаш, оммавий ахборот воситалари билан ўзаро ҳамкорликни кучайтириш мақсадида ташкил этилган анжуманда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоят ҳокимликлари ахборот хизмати раҳбарлари, босма ва электрон ОАВ вакиллари иштирок этди.
Мамлакатимизда замонавий телекоммуникация технологияларини жорий этиш борасидаги изчил ишлар натижасида халқаро ахборот тармоқларидан фойдаланиш тезлиги 2014 йил бошига нисбатан 62 фоиз ўсди. Бу юртимизнинг барча ҳудудларида юқори тезликда маълумотларни узатишнинг энг замонавий технологияларини жорий этиш имконини бермоқда. Бугунги кунда мамлакатимизда 350 интернет ОАВ фаолият кўрсатмоқда. Давлат органларининг веб-сайтлари уларнинг асосий ахборот манбаига айланган.
Давлат ва хўжалик бошқаруви органлари фаолиятининг ошкоралигини таъминлаш, кенг жамоатчиликни юртимизда амалга оширилаётган сиёсий-иқтисодий ва ижтимоий ислоҳотлар тўғрисида тезкор хабардор қилиб бориш ахборот хизматларининг профессионал салоҳиятига боғлиқ. Семинар давомида замонавий ахборот-коммуникация технологиялари, «Электрон ҳукумат»ни шакллантириш, интерфаол давлат хизматлари ягона порталини ривожлантириш истиқболлари юзасидан амалий машғулотлар ўтказилди. Тадбир иштирокчилари ва экспертлар ахборот хизматлари фаолиятидаги долзарб масалалар юзасидан фикр алмашди.

Информационные службы: актуальные задачи
В столице Общественным фондом поддержки и развития независимых печатных средств массовой информации и информационных агентств Узбекистана проведен семинар-тренинг «Обеспечение открытости проводимых в стране реформ: приоритетные вопросы совершенствования потенциала информационных служб органов государственной власти и управления и общественных организаций».
В мероприятии, организованном с целью совершенствования потенциала информационных служб органов государственной власти и управления, институтов гражданского общества, повышения профессионального уровня их сотрудников путем изучения эффективных методов работы, обеспечения открытого диалога с гражданами, усиления сотрудничества со средствами массовой информации, приняли участие руководители информационных служб органов государственной власти и управления, общественных организаций Республики Каракалпакстан и областей, представители печатных и электронных СМИ.
В результате проводимой в нашей стране работы по внедрению современных телекоммуникационных технологий скорость использования международных информационных сетей возросла на 62 процента относительно начала 2014 года. Это позволяет на всех территориях страны внедрять самые современные технологии оперативной передачи информации. В настоящее время в стране действуют 350 интернет-СМИ. Основным источником информации служат веб-сайты государственных органов.
Обеспечение открытости деятельности органов государственного и хозяйственного управления, оперативное информирование широкой общественности о проводимых в стране политико-экономических и социальных реформах во многом зависит от профессионализма информационных служб. В ходе семинара проводились практические занятия по вопросам современных информационно-коммуникационных технологий, формирования «электронного правительства», перспектив развития единого портала интерактивных государственных услуг. Участники мероприятия и эксперты обменялись мнениями по актуальным вопросам в сфере информационных услуг.