«Ўзэкспомарказ»да очилган тармоқ саноат ярмаркасида 780 дан зиёд корхона маҳсулотлари намойиш этилмоқда
2017-06-08 | Иқтисодиёт
«Ўзэкспомарказ»да ҳудудларни комплекс ривожлантириш ва коммунал соҳа, транспорт, капитал қурилиш ва қурилиш индустрияси масалалари комплекси ҳамда геология, ёқилғи-энергетика комплекси, кимё, нефть-кимё ва металлургия саноати масалалари комплекси тармоқ саноат ярмаркаси иш бошлади.
Президентимиз раҳнамолигида Саноат тармоқларини модернизация ва диверсификация қилиш жараёнида маҳаллий хомашё маҳсулотларидан импорт ўрнини босадиган, экспортбоп тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришни рағбатлантириш, тармоқ ва тармоқлараро кооперацияни ривожлантиришга қаратилган изчил чора-тадбирлар саноат ишлаб чиқариш ҳажмининг ошиб боришида муҳим омил бўлмоқда. Анъанавий тарзда ўтказиб келинаётган тармоқ саноат ярмаркалари ва биржалар якунлари, тузилаётган шартномалар ҳажми, иштирокчилар сони йилдан-йилга кўпайиб бораётгани бунинг тасдиғидир.
2016 йилда ҳудудларни комплекс ривожлантириш ва коммунал соҳа, транспорт, капитал қурилиш ва қурилиш индустрияси масалалари комплекси ҳамда геология, ёқилғи-энергетика комплекси, кимё, нефть-кимё ва металлургия саноати масалалари комплекси тармоқ саноат ярмаркаси доирасида иштирок этган 550 га яқин корхона томонидан 3 минг 500 дан зиёд турдаги маҳсулот намойиш этилганди. Уларнинг 130 дан ортиғи маҳаллийлаштириш дастури асосида ўзлаштирилган янги маҳсулот ҳисобланади.
Бу йилги тармоқ саноат ярмаркаси ва кооперация биржасида 780 дан зиёд корхона, шу жумладан, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари вакиллари қатнашмоқда. Улар орасида «Ўзбекистон темир йўллари», «Ўзқурилишматериаллари», «Ўзкимёсаноат», «Ўзбекэнерго», «Ўзметкомбинат», «Ўзбеккўмир» акциядорлик жамиятлари, «Ўзбекистон ҳаво йўллари» миллий авиакомпанияси, Ўзбекистон Республикаси Автомобиль йўллари давлат қўмитаси, «Ўзмонтажмахсусқурилиш» акциядорлик компанияси, Навоий, Олмалиқ кон-металлургия комбинатлари сингари йирик ишлаб чиқарувчилар бор. Улар маҳаллий хомашё асосида ишлаб чиқарилаётган тайёр маҳсулотлар, ишлаб чиқариш янгиликлари ва ўзлаштириш учун мўлжалланаётган маҳсулотларни намойиш этмоқда.
Мамлакатимиз металлургия саноати корхоналари изчил тараққий этаётган тармоқлардан бири сифатида наинки қазиб олиш, балки маҳаллий хомашёни чуқур қайта ишлаш йўналишида ҳам самарали фаолият кўрсатмоқда. Тармоқнинг йирик корхоналаридан бири Олмалиқ кон-металлургия комбинати фаолияти бунинг ёрқин мисолидир. Комбинат таркибида олтита маъдан қазиб олувчи корхона, бешта бойитиш фабрикаси, иккита металлургия заводи билан бир қаторда нодир металлар ва қаттиқ қотишмалар ишлаб чиқариш бўйича илмий ишлаб чиқариш маркази, цемент, мис қувурлари, таъмирлаш-механика, оҳак заводлари, шунингдек, йигирмадан зиёд ёрдамчи цех ва лаборатория фаолият кўрсатмоқда.
Жорий йилда комбинатда маҳаллийлаштириш дастури доирасида сантехника буюмлари учун аралаштиргичлар, лентали конвейерлар, ГРАТ туридаги насослар, турли эҳтиёт қисмлар сингари 32 турдаги маҳсулотни ўзлаштириш кўзда тутилган. Мазкур лойиҳаларнинг амалга оширилиши қарийб 3 миллион 100 минг долларлик маблағларни тежаб қолиш имконини беради.
Тошкент қувур заводи кўргазма стенди ташриф буюрувчиларда катта қизиқиш уйғотмоқда. Бу ерда қувур, арматура, симларнинг турли намуналари каби анъанавий маҳсулотлар билан бир қаторда маҳаллийлаштирилган ва ўрта муддатли истиқболда ўзлаштирилиши мўлжалланаётган маҳсулотлар намойиш этилмоқда.
– Тармоқ саноат ярмаркасида иштирок этиш тўғридан-тўғри шартнома тузиш, турдош корхоналар билан ҳамкорликни ривожлантириш, янги шериклар топишда муҳим омил бўлмоқда, – дейди «Тошкент қувур заводи» қўшма корхонаси бўлим бошлиғи ўринбосари Л.Раҳматов. – Ярмарканинг биринчи куниданоқ маҳсулот етказиб бериш бўйича 4 миллиард сўмлик шартномалар имзоладик.
«Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти тизимидаги корхоналар, хусусан, ҳаракатланувчи таркибни таъмирлаш ва модернизация қилишга ихтисослаштирилган Қуюв-механика заводида ишлаб чиқаришни модернизация қилиш, техник ҳамда технологик қайта жиҳозлаш бўйича самарали ишлар амалга оширилмоқда. Корхонада маҳаллийлаштириш дастури асосида янги вагонлар ишлаб чиқариш, пўлат қуйиш, ҳаракатланувчи таркиб ҳамда йўлларнинг устки тузилиши учун эҳтиёт қисмлар, деталлар тайёрланмоқда. Завод ўз маҳсулотлари билан бошқа тармоқларни ҳам таъминламоқда.
Қурилиш материаллари ишлаб чиқариш мамлакатимиз иқтисодиётининг етакчи тармоқларидан ҳисобланади. Бугунги кунда мамлакатимизда мазкур соҳада фаолият кўрсатаётган 8 мингта корхона томонидан юз турдан зиёд қурилиш материали ишлаб чиқарилмоқда.
Қурилиш индустриясининг жадал ривожланишида «Ўзқурилишматериаллари» акциядорлик жамиятининг алоҳида ўрни бор. Жорий йилнинг биринчи чорагида жамият таркибидаги корхоналар томонидан 732 миллиард сўмлик қурилиш материаллари ишлаб чиқарилиб, ўсиш 106,1 фоизни ташкил этган.
Жамият ахборот хизмати маълумотларига кўра, 2017 йилги инвестиция дастуридаги 15 лойиҳа бўйича 6 миллион 200 минг долларлик маблағ ўзлаштирилган бўлиб, бу белгиланган прогноздан 1,6 марта кўп деганидир. Маҳаллийлаштириш дастури доирасида қарийб 4 миллиард 800 миллион сўмлик 5 турдаги янги маҳсулот ишлаб чиқарилган. Бу шу пайтга қадар хориждан келтирилган биргина санфаянс маҳсулотининг импортини 3 миллион долларгача камайтириш имконини берган.
Кўргазмада кичик бизнес субъектлари вакиллари ҳам фаол иштирок этмоқда. Ўн йилдан бери мамлакатимиз ҳамда қўшни давлатлар бозорларига бир неча турдаги гипсокартон маҳсулотлари етказиб бераётган пойтахтимиздаги «Azia Mozaik» масъулияти чекланган жамияти шундай корхоналардан биридир.
Корхона директори ўринбосари К.Ҳакимжоновнинг таъкидлашича, мамлакатимизнинг хомашё манбаларига бойлиги, аҳоли фаровонлигининг ортаётгани қурилиш саноатининг изчил ривожланишида муҳим омил бўлмоқда. «Azia Mozaik» корхонаси ҳам бу имкониятлардан самарали фойдаланиб, маҳсулот турларини кўпайтириш устида изланмоқда.
Кўргазма стендлари аҳолининг тайёр маҳсулотга бўлган талабини қондиришда кичик бизнес субъектларининг ўрни тобора ортиб бораётганини кўрсатмоқда. Хусусан, «Fonus LED» корхонаси томонидан намойиш этилаётган ўн турдан зиёд энергиятежамкор диод лампалар сифати бўйича хорижнинг шу турдаги маҳсулотларидан қолишмаётгани туфайли харидоргир бўлиб бораётир.
Хўжалик бирлашмаларининг соҳадаги техник ва технологик имкониятларини тўлиқ намойиш этиши учун кўргазма доирасида тақдимотлар ҳам ўтказилади.
Ярмарканинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ғ.Ибрагимов сўзга чиқди.

Кооперационные связи расширяются
В Узэкспоцентре начала свою работу отраслевая промышленная ярмарка Комплекса по вопросам комплексного развития территорий, коммунальной сферы, транспорта, капитального строительства и строительной индустрии и Комплекса по вопросам геологии, топливно-энергетического комплекса, химической, нефтехимической и металлургической промышленности.
В процессе осуществляемых под руководством Президента нашей страны мер по модернизации и диверсификации отраслей промышленности особое внимание уделяется стимулированию выпуска импортозамещающей и экспортоориентированной готовой продукции из местного сырья, развитию отраслевой и межотраслевой кооперации, что способствует увеличению объемов производства промышленных товаров. Об этом свидетельствуют итоги традиционно проводимых отраслевых промышленных ярмарок и бирж, объемы заключаемых договоров и растущее из года в год количество участников.
На прошедшей в 2016 году отраслевой промышленной ярмарке комплексов по вопросам комплексного развития территорий, коммунальной сферы, транспорта, капитального строительства и строительной индустрии и по вопросам геологии, топливно-энергетического комплекса, химической, нефтехимической и металлургической промышленности около 550 предприятий представили более 3,6 тысячи видов продукции, свыше 130 из которых - новая продукция, произведенная на основе Программы локализации.
В нынешней отраслевой промышленной ярмарке и кооперационной бирже участвуют более 780 предприятий, в том числе субъекты малого бизнеса и частного предпринимательства. В их числе такие крупные производители, как акционерные общества «Узбекистон темир йуллари», «Узкурилишматериаллари», «Узкимёсаноат», «Узбекэнерго», «Узметкомбинат», «Узбеккумир», Национальная авиакомпания «Узбекистон хаво йуллари», Государственный комитет Республики Узбекистан по автомобильным дорогам, акционерная компания «Узмонтажмахсускурилиш», Навоийский и Алмалыкский горно-металлургические комбинаты. Они представляют готовую продукцию на основе местного сырья, образцы локализуемой продукции и другие новинки.
Предприятия одной из последовательно развивающихся отраслей - металлургической промышленности - нашей страны осуществляют эффективную деятельность не только по добыче, но и по глубокой переработке местного сырья. Примером тому служит деятельность одного из крупных предприятий отрасли - Алмалыкского горно-металлургического комбината. В составе комбината действуют 6 рудодобывающих предприятий, 5 обогатительных фабрик, 2 металлургических завода, научно-производственный центр по производству редких металлов и твердых сплавов, цементный, известняковый заводы, завод медных труб, ремонтно-механический завод, а также более 20 вспомогательных цехов и лабораторий.
В нынешнем году в комбинате в рамках Программы локализации намечено освоить выпуск смесителей для сантехники, ленточных конвейеров, насосов типа ГРАТ, различные запасные части, в целом - 32 вида продукции. Реализация этих проектов позволит сэкономить валюту на почти 3 миллиона 100 тысяч долларов.
Большой интерес у посетителей вызывает стенд Ташкентского трубного завода. На стенде наряду с образцами такой традиционной продукции, как трубы, арматура и провода, демонстрируются локализованные товары, а также образцы продукции, производство которой планируется освоить в среднесрочной перспективе.
– Участие в отраслевой промышленной ярмарке помогает наладить прямые контакты между деловыми людьми, расширить сотрудничество со смежными предприятиями, найти новых партнеров, – говорит заместитель начальника отдела совместного предприятия "Тошкент кувур заводи" Л.Рахматов. – Уже в первый день ярмарки мы заключили договоры о поставке продукции на сумму 4 миллиарда сумов.
На предприятиях, действующих в системе АО «Узбекистон темир йуллари», в том числе на Литейно-механическом заводе, занимающемся ремонтом и модернизацией подвижного состава, проводится эффективная работа по технологическому и техническому обновлению производства. На основе Программы локализации на предприятии освоен выпуск новых вагонов, запасных частей и деталей для подвижного состава и верхнего строения путей. Завод обеспечивает своей продукцией и другие отрасли.
Одной из ведущих отраслей отечественной экономики является производство строительных материалов. В настоящее время в этой отрасли действуют 8 тысяч предприятий, которые изготавливают свыше 100 видов стройматериалов.
Особое место в развитии индустрии строительных материалов занимает АО «Узкурилишматериаллари». В первом квартале текущего года предприятиями АО произведены стройматериалы на 732 миллиарда сумов, объемы производства выросли на 106,1 процента.
По данным информационной службы акционерного общества, по 15 проектам, включенным в Инвестиционную программу на 2017 год, освоены средства в размере 6,2 миллиона долларов, что в 1,6 раза превышает прогнозный показатель. В рамках Программы локализации произведена продукция 5 новых видов. Все это позволило снизить объем импорта сантехнического фаянса на 3 миллиона долларов.
Активное участие в выставке принимают и представители малого бизнеса и частного предпринимательства. В их числе - столичное ООО «Azia Mozaik», на протяжении вот уже десяти лет поставляющее на внутренний и внешний рынки несколько видов гипсокартона.
По словам заместителя директора предприятия К.Хакимжонова, богатые сырьевые ресурсы нашей страны и растущее благосостояние населения служат важным фактором последовательного развития строительной индустрии. Предприятие «Azia Mozaik» также эффективно пользуется этими возможностями и работает над дальнейшим расширением ассортимента продукции.
Стенды выставки свидетельствуют о том, что все более возрастает роль субъектов малого бизнеса в обеспечении потребности населения в готовой продукции. В частности, представленные предприятием «Fonus LED» энергосберегающие диодные лампы более десяти видов благодаря качеству, не уступающему зарубежным аналогам, становятся все более востребованными на рынке.
В рамках выставки прошли презентации, демонстрирующие технический и технологический потенциал хозяйственных объединений.
На церемонии открытия ярмарок выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Г.Ибрагимов.