2017-06-07 | Маданият
Ўзбекистон Республикаси билан Россия Федерацияси ўртасидаги ҳамкорлик барча соҳалар қатори маданий жабҳада ҳам изчил ривожланмоқда. Халқларимиз ўртасидаги дўстлик мустаҳкамланиб бормоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Россияга давлат ташрифи бу муносабатларни янги босқичга кўтарди.
Мамлакатимизда турли миллат ва элат вакиллари аҳил-иноқ яшаётгани, уларнинг миллий байрам ва маросимлари нишонланаётгани, тили, адабиёти кенг ўрганилаётгани ана шу инсонпарвар сиёсат самарасидир. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ диний бағрикенглик ва миллатлараро тотувликни мустаҳкамлаш борасидаги ишлар изчил давом эттирилмоқда.
Пойтахтимиздаги Халқлар дўстлиги хиёбонида Александр Сергеевич Пушкин таваллудининг 218 йиллигига бағишлаб ўтказилган тадбирда бу яна бир бор яққол намоён бўлди. Эрта тонгдан бу сўлим гўшага турли вазирлик ва идоралар, жамоат ташкилотлари, миллий маданият марказлари, дипломатик корпус вакиллари, ёзувчи ва шоирлар, адабиётшунослар, ўқитувчилар, ёшлар тўпланди.
Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси раиси М.Аҳмедов, Россия Федерациясининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси В.Тюрденев, Рус миллий маданият маркази раҳбари А.Аристов ва бошқалар ёшларни умумбашарий руҳда тарбиялашда, жамиятда аҳиллик ва бағрикенглик муҳитини мустаҳкамлашда адабиёт муҳим ўрин тутишини таъкидлади.
Ўзбек ва рус халқлари ўртасидаги дўстликни мустаҳкамлашда адабиёт ва санъатнинг алоҳида ўрни бор. Россияликлар ўзбек алломалари, шоирларини яхши билади, Ўзбекистонда рус тили ва адабиёти ўрганилади. Москва шаҳрида Алишер Навоийга, Тошкентда Александр Пушкинга ҳайкал ўрнатилган.
Пушкин ижодини ўзбек китобхонлари болалигидан бошлаб ўқийди. Инсон эрки, шаъни, муҳаббати олий қадрият экани улуғ шоир асарларининг асосий мазмунини ташкил этади.
Эрксевар шоир ижодий фаолияти рус маданияти, адабий тили ривожига бениҳоя катта ижобий таъсир кўрсатган, реализм, халқчиллик тамойиллари, кўплаб шеърий жанрларнинг шаклланишида муҳим ўрин тутган. Ойбек, Миртемир, Ҳамид Олимжон, Абдулла Орипов, Эркин Воҳидов каби ижодкорларимиз таржималари орқали Пушкин шеъриятини она тилимизда ўқимоқдамиз.
Пушкин ҳайкали қад ростлаган ҳудуднинг Халқлар дўстлиги, унга туташ боғнинг "Дўстлик боғи" деб аталиши буюк шоир ижодига, унинг ҳаётий қарашларига ҳамоҳангдир.
Анжуманда Пушкин шеърларидан намуналар ўқилди.
Йиғилганлар шоир ҳайкали пойига гуллар қўйди.
– Ўзбекистонда Пушкин таваллуди куни кенг нишонланиши яхши анъанага айланган, – дейди Россия Федерациясининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Владимир Тюрденев. – Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов ташаббуси билан Пушкин ҳайкалининг ушбу файзли хиёбонда қад ростлагани Ўзбекистонда миллатлараро дўстликни, мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатларни тобора мустаҳкамлаш йўлидаги эзгу саъй-ҳаракатларнинг амалий ифодасидир.
– Шеърият байрамига айланган ушбу тадбирда турли миллат ва элат вакиллари иштирок этаётганининг ўзи Пушкин ижодига бўлган эҳтиромнинг амалий кўринишидир, – дейди Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган артист, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик Катта театри солисти Руслан Гафаров. – Бу шеъриятни нозик ва теран ҳис этувчи Ўзбекистон халқининг адабиётга бўлган меҳри ва эътиборининг ёрқин намунаси.
– Юксак инсоний фазилатлар, ҳаётга, Ватанга, ўз халқига муҳаббат Алишер Навоий ва Пушкин ижодида бирдай тараннум этилган, – дейди Рус миллий маданият марказининг Янгийўл шаҳри бўлинмаси вакили, адабиёт ўқитувчиси Любовь Шербакова. – Ҳар икки шоир ижодида миллат руҳияти ғоят теран ифодаланган.
Тадбирда Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик Катта театри санъаткорлари, Рус миллий маданият маркази қошидаги бадиий жамоа томонидан мусиқий композиция намойиш этилди.

Праздник пушкинской поэзии
Сотрудничество между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией последовательно развивается по всем направлениям, в том числе в культурно-гуманитарной сфере.
Государственный визит Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Россию поднял двухсторонние отношения на новый уровень.
В нашей стране в дружбе и согласии проживают представители различных наций и народностей, созданы все условия для сохранения и развития ими своих традиций и обычаев, языка и культуры, проведения праздников и церемоний, что является результатом осуществляемой государством политики гуманизма. В соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах работа по укреплению межнационального согласия и толерантности последовательно продолжается.
Эти особенности нашли свое отражение в церемонии, состоявшейся на столичной аллее Дружбы народов, посвященной 218-летию со дня рождения великого русского поэта Александра Сергеевича Пушкина. У памятника поэту собрались представители различных министерств и ведомств, общественных организаций, национальных культурных центров, аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, писатели и поэты, литературоведы, преподаватели и молодежь.
Председатель Союза писателей Узбекистана М.Ахмедов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации в нашей стране В.Тюрденев, руководитель Русского культурного центра Узбекистана А.Аристов и другие отметили, что литература занимает важное место в воспитании молодежи в духе общечеловеческих ценностей, укреплении обстановки согласия и великодушия в обществе.
В укреплении дружбы узбекского и русского народов особую роль играют литература и искусство. Россиянам хорошо известно наследие ученых, творчество писателей и поэтов нашей страны, в Узбекистане с большим интересом изучают русский язык и литературу. В Москве установлен памятник Алишеру Навои, в Ташкенте – памятник Александру Пушкину.
Узбекские читатели приобщаются к творчеству Пушкина с детского возраста. Идеи свободы, чести и достоинства человека как высшей ценности, любви к жизни составляют основную тему творчества великого поэта.
Творческая деятельность певца свободы оказала колоссальное влияние на развитие русской культуры, русского литературного языка, формирование принципов реализма и народности в литературе, многих стихотворных жанров. Произведения Пушкина переводились на узбекский язык Айбеком, Миртемиром, Хамидом Алимджаном, Абдуллой Ариповым, Эркином Вохидовым и другими поэтами и писателями нашей страны.
Место, где установлен памятник Пушкину, получило название аллея Дружбы народов, примыкающий к ней парк назван Садом дружбы, что соответствует духу поэзии и жизненным взглядам великого поэта.
На церемонии зачитаны отрывки из произведений Пушкина.
Участники возложили цветы к памятнику поэту.
– В Узбекистане стало доброй традицией широко отмечать день рождения Пушкина, – говорит Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации в Узбекистане Владимир Тюрденев. – Установка памятника Пушкину по инициативе Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова на этой прекрасной аллее является практическим воплощением проводимой в Узбекистане благородной работы по укреплению межнациональной дружбы, сотрудничества между нашими странами.
– Участие представителей различных национальностей в этом мероприятии, ставшем праздником поэзии, говорит о том, что в нашей стране очень уважают творчество Пушкина, – говорит заслуженный артист Республики Узбекистан, солист Государственного академического Большого театра Узбекистана имени Алишера Навои Руслан Гафаров. – Это свидетельствует также о любви нашего народа к литературе.
– Алишер Навои и Пушкин одинаково воспевают в своем творчестве высокие человеческие чувства и качества, любовь к Родине и народу, – говорит представитель Янгиюльского городского отделения Русского национального культурного центра, преподаватель литературы Любовь Щербакова. – Поэзия этих поэтов пронизана национальным духом.
На мероприятии представлена музыкальная композиция в исполнении артистов Государственного академического Большого театра Узбекистана имени Алишера Навои и художественного коллектива при Русском культурном центре Узбекистана.
Мероприятия, связанные с пушкиноведением, поэтические вечера, просветительские встречи и беседы в связи с днем рождения поэта проходят по всей стране.