Шавкат Мирзиёев: илм-маърифатни ривожлантирсак, ҳеч қачон кам бўлмаймиз
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Андижон вилоятига ташрифини “Боғи Бобур” истироҳат боғи билан танишишдан бошлади.
Мазкур истироҳат боғи Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 510 йиллиги муносабати билан фойдаланишга топширилган. Бобур халқаро жамоат фонди тасарруфидаги сўлим маскан 357 гектар майдонни эгаллаган. Боғда Бобур Мирзонинг рамзий қабри ва ҳайкали, “Бобур ва жаҳон маданияти” музейи барпо этилган. Бобур ҳаёти ва меросини ўрганишга бағишланган халқаро илмий экспедиция томонидан олиб келинган ноёб қўлёзмалар, китоблар ва тарихий ашёлар ўрин олган музей мамлакатимиздаги диққатга сазовор масканлардан бирига айланган.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан истироҳат боғини янада обод қилиш, музейни таъмирлаш ва фаолиятини кенгайтириш режалаштирилган.
Ҳар бир ҳудудга борганда ўша ернинг тарихини ўрганиш ва тиклашга эътибор қаратмоқдамиз. Бобур Мирзо халқимизнинг буюк фарзанди. Адабиёт, илм, маърифат нуқтаи назаридан у ҳамон яшаяпти. Бу масканни янада обод қилиб, тарбия ўчоғига айлантириш зарур. Ўзлигимизни англаб, буюк тарихимизни ёшларга тушунтирсак, илм-маърифатни ривожлантирсак, ҳеч қачон кам бўлмаймиз, деди Шавкат Мирзиёев.

Шавкат Мирзиёев: развитие науки и просветительства даст высокие результаты
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев начал поездку в Андижанскую область с ознакомления с парком культуры и отдыха "Боги Бобур".
Данный парк сдан в эксплуатацию в связи с 510-летием со дня рождения Захириддина Мухаммада Бабура. Парк, находящийся в ведении международного общественного фонда Бабура, занимает 357 гектаров площадей. В нем расположены символическое надгробие и памятник Бабуру, музей "Бабур и мировая культура". Музей, в котором выставлены редкие рукописи, книги и экспонаты, привезенные международной научной экспедицией по изучению жизни и наследия Бабура, является одним из известных достопримечательностей нашей страны.
По инициативе главы нашего государства предусмотрены дальнейшее благоустройство парка, ремонт и расширение деятельности музея.
Мы уделяем особое внимание изучению истории каждого региона нашей страны. Бабур Мирзо - великий сын нашего народа. Имя его живет в литературе, науке, просвещении. Необходимо еще более благоустроить этот парковый комплекс, превратить его в центр воспитания. Работа по повышению национального самосознания, пропаганде нашей великой истории среди молодежи, развитию науки и просветительства даст высокие результаты, отметил Шавкат Мирзиёев.