Чегарани делимитация қилиш бўйича Ўзбекистон-Тожикистон музокаралари тўғрисида
2017 йилнинг 30 май-1 июнь кунлари Душанбе шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Тожикистон Республикаси Ҳукумат делегацияларининг Ўзбекистон-Тожикистон Давлат чегарасини делимитация ва демаркация қилиш бўйича ишчи гуруҳлари учрашуви бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмоннинг ўзаро манфаатли бўлган барча йўналишлардаги ҳамкорликни фаоллаштириш тўғрисидаги топшириқлари ижроси доирасида бўлиб ўтган учрашувда Давлат чегарасини келишилмаган айрим участкаларидан ўтадиган чегара чизиғининг ҳуқуқий масалалари муҳокама қилинди.

Об узбекско-таджикских переговорах по вопросам делимитации границы
С 30 мая по 1 июня 2017 года в г.Душанбе состоялась встреча рабочих групп Правительственных делегаций Республики Узбекистан и Республики Таджикистан по вопросам делимитации и демаркации узбекско-таджикской Государственной границы.
В рамках реализации поручений Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона об активизации взаимодействия по всем направлениям, представляющим взаимный интерес, на встрече обсуждены правовые вопросы прохождения линии Государственной границы по ее отдельным несогласованным участкам.