Менинг Ўзбекистонга ташрифим олдидан ва ташрифим давомида кўрсатилган қўлловингиз учун миннаддорчилик изҳор қилиш мақсадида ушбу мактубни ёзмоқдаман. Сиз билан учрашиш ва ўзаро манфаатли масалаларни муҳокама қилиш мен учун улкан шарафдир. Бу мамлакатингизга биринчи ташрифим эди ва Сизга ва Сизнинг жамоангизга ташрифга тайёргарлик кўриш ва уюштириш давомида амалга оширилган аъло даражадаги иш учун миннатдорчилик изҳор этаман.
Ўзбекистон Ҳукуматига инсон ҳуқуқлари бўйича миллий тизимни халқаро стандартлар билан уйғунлаштириш борасидаги жорий ислоҳотлар учун яна бир бор миннатдорчилик билдираман. Ташрифим давомида Инсон ҳуқуқлари соҳасида миллий ҳаракатлар режаси сингари БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича механизмлари таклифларини амалга ошириш учун тузилмалар ва шарт-шароитлар яратилиши бўйича Ҳукуматнинг илк қадамларини қизиқиш билан қайд этдим. Ишонаманки, 2017-2021 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегиясини инсон ҳуқуқлари соҳасидаги устувор вазифалар асосида амалга ошириш ҳудудларда янги ижобий натижалар келтиради.
Ўзбекистоннинг Женевадаги Бошқармамиз билан самарали ҳамкорлиги учун миннатдорман. Менинг Марказий Осий бўйича минтақавий бўлинмам билан кенгайтирилган ҳамкорликни сабрсизлик билан кутиб қоламан.

Послание Верховного комиссара ООН по правам человека
Пишу Вам, чтобы выразить свою признательность за поддержку, оказанную в преддверии и во время моего визита в Узбекистан 10 и 11 мая 2017 года. Для меня была большая честь встретиться с Вами и обсудить вопросы, представляющие взаимный интерес. Это был мой первый визит в вашу страну, и я хотел бы поблагодарить Вас и Ваших коллег за отличную работу, проделанную при подготовке и организации поездки.
Вновь выражаю признательность Правительству Узбекистана за его нынешние реформы по гармонизации национальной системы с международными стандартами в области прав человека. В ходе моего визита я с интересом отметил первые шаги Правительства по созданию структур и условий для осуществления рекомендаций механизмов ООН по правам человека, таких как Национальный план действий в области прав человека. Надеюсь, что реализация Стратегии действий на 2017-2021 годы в соответствии с приоритетами в области прав человека принесет дальнейшие позитивные результаты на местах.
Благодарен за результативное взаимодействие Узбекистана с моим Управлением в Женеве. С нетерпением жду расширенного сотрудничества с моим Региональным отделением по Центральной Азии.