Менинг Ўзбекистонга ташрифим олдидан ва ташрифим давомида кўрсатилган қўлловингиз учун миннаддорчилик изҳор қилиш мақсадида ушбу мактубни ёзмоқдаман. Сиз билан учрашиш ва ўзаро манфаатли масалаларни муҳокама қилиш мен учун улкан шарафдир. Бу мамлакатингизга биринчи ташрифим эди ва Сизга ва Сизнинг жамоангизга ташрифга тайёргарлик кўриш ва уюштириш давомида амалга оширилган аъло даражадаги иш учун миннатдорчилик изҳор этаман.
Ўзбекистон Ҳукуматига инсон ҳуқуқлари бўйича миллий тизимни халқаро стандартлар билан уйғунлаштириш борасидаги жорий ислоҳотлар учун яна бир бор миннатдорчилик билдираман. Ташрифим давомида Инсон ҳуқуқлари соҳасида миллий ҳаракатлар режаси сингари БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича механизмлари таклифларини амалга ошириш учун тузилмалар ва шарт-шароитлар яратилиши бўйича Ҳукуматнинг илк қадамларини қизиқиш билан қайд этдим. Ишонаманки, 2017-2021 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегиясини инсон ҳуқуқлари соҳасидаги устувор вазифалар асосида амалга ошириш ҳудудларда янги ижобий натижалар келтиради.
Ўзбекистоннинг Женевадаги Бошқармамиз билан самарали ҳамкорлиги учун миннатдорман. Менинг Марказий Осий бўйича минтақавий бўлинмам билан кенгайтирилган ҳамкорликни сабрсизлик билан кутиб қоламан.

2017-06-01 | Politics
I am writing to express my appreciation for the support extended in the run-up to and during my visit to Uzbekistan on 10 and 11 May 2017. I was honoured to meet with you and to discuss matters of mutual concern. This was my first visit to your country,  and I would like to thank you and your colleagues for the excellent work undertaken in preparing and organizing the trip.
I commend, once again, the Government of Uzbekistan for its current reforms to harmonise the national system with international human rights standards. During my visit, I noted with interest the early moves of the Government to establish structures and modalities for the implementation of the recommendations of the UN Human Rights Mechanisms, such as the National Human Rights Action Plan. I hope that the implementation of the Action Strategy for 2017-2021 aligned with human rights priorities will yield further positive results on the ground.
I am grateful for Uzbekistan’s positive engagement with my Office in Geneva, and I am looking forward to an extended cooperation with my Regional Office for Central Asia.