Ўзбекистон – Германия бизнес-форуми
«Пойтахт» бизнес марказида 31 май куни Ўзбекистон – Германия бизнес-форуми ва кооперация биржаси бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси томонидан ташкил қилинган ушбу тадбирда икки мамлакатнинг қишлоқ хўжалиги соҳасига масъул вазирлик ва идоралари, агросаноат учун техника ва технологиялар ишлаб чиқаришга ихтисослашган фирма ва компаниялари вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси ўринбосари вазифасини бажарувчи Н.Дадахонова ва бошқалар Ўзбекистон билан Германия ўртасидаги ҳамкорлик барча йўналишлар қатори қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳам изчил ривожланиб бораётганини, ушбу анжуман икки мамлакат ишбилармонлари ўртасидаги алоқаларни янада фаоллаштиришга, иқтисодиётимизга хориж сармояларини кенг жалб этишга хизмат қилишини алоҳида таъкидлади.
Германия Ўзбекистоннинг Европадаги муҳим савдо-иқтисодий ҳамкорларидан. Мамлакатимизда “МАN”, “Claas”, “Lemken”, “Knauf” каби дунёга машҳур немис компаниялари фаол иш юритмоқда. Улар билан ҳамкорликда ташкил этилган корхоналарда турли русумдаги юк автомобиллари, замонавий қишлоқ хўжалиги техникаси, қурилиш материаллари ишлаб чиқарилмоқда.
Мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 2016 йили 520 миллион доллардан ошган. Икки томонлама молиявий ва техникавий ҳамкорликнинг умумий ҳажми қарийб 330 миллион еврони ташкил қилади. Ўзбекистонда Германия сармояси иштирокида 110 дан зиёд корхона фаолият кўрсатмоқда. Мамлакатимиздан Германияга мева-сабзавот маҳсулотлари, пахта толаси ва матолар, ноорганик кимё маҳсулотлари, мис буюмлар экспорт қилинади, транспорт ва сайёҳлик хизматлари кўрсатилади.
– Буюк ипак йўли марказида жойлашган Ўзбекистон азалдан турли давлатлар савдо-иқтисодий ва маданий алоқаларини мустаҳкамлашда ўзига хос робита бўлган, – деди Германия Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги федерал вазирлигининг савдо департаменти раҳбари Аксел Липински. – Тошкент саноат, савдо, маданият ва замонавий воситалар маркази эканини алоҳида таъкидлашни истардим. Мазкур тадбир Ўзбекистонда сармоядорлар учун яратилган имкониятлар билан танишиш, иштирокчиларни Германияда ишлаб чиқарилаётган қишлоқ хўжалиги техника ва технологиялари билан таништириш, фикр ва тажриба алмашиш имконини берди. Мамлакатингиз ишбилармонлари билан ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдормиз.
Германиялик ишбилармонларга 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси, мамлакатимиз ижтимоий-иқтисодий ҳаётида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ҳақида маълумот берилди. Икки мамлакат ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш, чуқур қайта ишлаш, сақлаш, қадоқлаш ва экспорт қилиш бўйича мажмуалар қуриш, замонавий қўшма корхоналар ташкил этиш, соҳага ноу-хауларни кенг жорий этишга оид масалалар муҳокама қилинди.

Узбекско-германский бизнес-форум
В бизнес-центре «Пойтахт» в Ташкенте 31 мая состоялись бизнес-форум и кооперационная биржа деловых кругов Узбекистана и Германии.
В мероприятии, организованном Торгово-промышленной палатой Узбекистана, приняли участие представители министерств и ведомств, фирм и компаний двух стран, действующих в сфере сельского хозяйства и специализирующихся на производстве техники и технологий для аграрной отрасли.
Исполняющая обязанности заместителя председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Н.Дадахонова и другие особо отметили последовательное развитие сотрудничества между нашими странами во всех отраслях, в частности сельскохозяйственной. Было подчеркнуто, что данный бизнес-форум будет способствовать дальнейшей активизации контактов между деловыми людьми двух стран, широкому привлечению иностранных инвестиций в экономику Узбекистана.
Германия – один из важных торгово-экономических партнеров нашей страны в Европе. В Узбекистане активную деятельность ведут такие известные немецкие компании, как “МАN”, “Claas”, “Lemken”, “Knauf” и другие. На организованных совместно с этими компаниями предприятиях выпускаются грузовые автомобили различных модификаций, современная сельскохозяйственная техника и строительные материалы.
В 2016 году объем взаимного товарооборота составил более 520 миллионов долларов США. Общий объем двустороннего финансового и технического сотрудничества составляет почти 330 миллионов евро. В Узбекистане действуют свыше 110 предприятий с участием германских инвесторов. Наша страна экспортирует в Германию плодоовощную продукцию, хлопковое волокно, ткани, продукцию неорганической химии, медные изделия, оказывает транспортные и туристические услуги.
– Узбекистан, находящийся в центре Великого шелкового пути, издревле был связующим звеном в торгово-экономических и культурных отношениях между разными странами, – говорит руководитель департамента по содействию торговле и политике в области качества Федерального министерства продовольствия и сельского хозяйства Аксел Липински. – Ташкент и сейчас является крупным промышленным, торговым и культурным центром. Данное мероприятие позволило нам ознакомиться с созданными в Узбекистане возможностями для инвесторов, довести до участников информацию о производимой в Германии сельскохозяйственной технике и технологиях, обменяться мнениями и опытом. Мы заинтересованы в развитии сотрудничества с деловыми людьми вашей страны.
Представителям деловых кругов Германии рассказано о Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, широкомасштабных социально-экономических реформах, осуществляемых в нашей стране. Обсуждены вопросы дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества между нашими странами, строительства комплексов по заготовке, глубокой переработке, хранению, упаковке и экспорту сельхозпродукции, организации современных совместных предприятий, широкому внедрению ноу-хау в аграрную отрасль.