Самарали бошқарув тизими
Миллий матбуот марказида «Ўзнефтмаҳсулот» акциядорлик компаниясида замонавий корпоратив бошқарув усулларини жорий этишга бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Компания бошқаруви раиси ўринбосари К.Усмонов ва бошқалар Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида акциядорлик жамиятлари фаолиятининг самарадорлигини тубдан ошириш, корхоналарга тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни кенг жалб қилиш, замонавий корпоратив бошқарув усулларини жорий этиш, корхоналарни стратегик бошқаришда акциядорлар ролини кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг 2015 йил 24 апрелдаги «Акциядорлик жамиятларида замонавий корпоратив бошқарув услубларини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони бу борада муҳим дастуриламал бўлмоқда.
«Ўзнефтмаҳсулот» акциядорлик компанияси 2016 йил 30 сентябрда корпоратив бошқарув кодекс тавсияларига риоя этиш мажбуриятини олган. Ўз фаолиятининг очиқлигини таъминлаш мақсадида жамият кузатув кенгаши томонидан «Ахборот сиёсати тўғрисида»ги низом тасдиқланган.
Компанияда замонавий корпоратив бошқарув усулларини жорий қилиш, стратегик бошқаришда акциядорлар ролини кучайтириш учун қулай шароитлар яратиш мақсадида корпоратив бошқарув тизимини янада ривожлантиришнинг асосий йўналишлари белгиланган. Халқаро тажрибани чуқур таҳлил қилиш ва шу асосда замонавий корпоратив бошқарув усулларини жорий этиш, ишлаб чиқариш, инвестиция, моддий-техник, молиявий ва меҳнат ресурсларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, чет эл капитали иштирокида янги ташкилот ва корхоналарни ташкил этиш бу борада муҳим аҳамият касб этмоқда.
Ҳозирги кунда компанияда хорижий инвестицияларни кенг жалб қилиш учун шароитлар яратиш, етакчи хорижий таълим муассасалари билан ҳамкорлик асосида бошқарув ходимларини тайёрлаш ва уларнинг касб малакасини ошириш, жамият фаолиятининг очиқлигини таъминлаш, халқаро стандартлар асосида аудит ва молиявий ҳисобот ахборотини нашр қилиш юзасидан тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Корпоратив ахборот ягона портали www.openinfo.uz ҳамда компаниянинг www.unm.uz веб-сайтида жамиятнинг молиявий ҳисоботлари, муҳим фактлар, эмиссия рисолалари ва халқаро стандартлар асосида аудитор хулосалари жойлаштириб борилмоқда.
Анжуманда давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида ишлаб чиқилган Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида компания олдига қўйилган муҳим вазифалар хусусида атрофлича сўз юритилди.

Система эффективного управления
В Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвященная внедрению современных методов корпоративного управления в акционерной компании “Узнефтмахсулот”.
Заместитель председателя правления компании К.Усманов и другие отметили, что под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева особое внимание уделяется коренному повышению эффективности деятельности акционерных обществ, широкому привлечению прямых иностранных инвестиций, внедрению современных методов корпоративного управления, усилению роли акционеров в стратегическом управлении предприятиями.
Важным руководством к действию в этом направлении служит Указ Первого Президента нашей страны “О мерах по внедрению современных методов корпоративного управления в акционерных обществах” от 24 апреля 2015 года.
АК “Узнефтмахсулот” взяла на себя обязательства по соблюдению рекомендаций кодекса корпоративного управления. В целях обеспечения открытости своей деятельности наблюдательным советом общества утверждено положение “Об информационной политике”.
В компании в целях внедрения современных методов корпоративного управления, создания благоприятных условий для усиления роли акционеров в стратегическом управлении основным направлением намечено дальнейшее развитие системы корпоративного управления. Важное значение в этом направлении имеет глубокий анализ международного опыта и внедрение на основе этого методов современного корпоративного управления, повышение эффективности использования производственных, инвестиционных, материально-технических, финансовых и трудовых ресурсов, создание новых организаций и предприятий с участием иностранного капитала.
В настоящее время в компании осуществляется системная работа по созданию условий для широкого привлечения иностранных инвестиций, подготовке и повышению профессиональной квалификации работников управления на основе сотрудничества с ведущими зарубежными образовательными учреждениями, изданию аудитной и финансово-отчетной информации на основе международных стандартов.
Аудиторские заключения на основе международных стандартов, финансовой отчетности, важных фактов, эмиссионных брошюр размещаются на едином портале корпоративной информации www.openinfo.uz и веб-сайте компании www.unm.uz.