Ҳар бир ҳужжат вақтида ва сифатли ижро этилиши шарт
29 май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркманистон, Қозоғистон, Россия, Хитой мамлакатларига ташрифлари давомида ҳамда Туркия раҳбари билан ўтказилган олий даражадаги учрашувлари якунлари бўйича имзоланган битимлар, шартномалар ва муайян соҳаларда ўзаро шерикликни ривожлантиришга доир лойиҳаларни амалга ошириш жараёнининг ҳолатини таҳлил қилиш ва баҳолашга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда Бош вазир, унинг ўринбосарлари, тегишли вазирликлар ва идоралар раҳбарлари иштирок этди.
Йиғилишни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бошқарди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон расмий делегациясининг Туркманистон, Қозоғистон, Россия ва Хитойга жорий йилдаги ташрифлари 2016 йилги Президент сайловидан кейинги илк хорижий сафарлар бўлиб, уларнинг натижалари стратегик шериклар билан ўзаро муносабатларни ривожлантириш, савдо-иқтисодий ҳамкорлик кўламини янада кенгайтиришга хизмат қилаётганини таъкидлади.
Қайд этиш керак, ҳар бир ташриф якунида битим ва шартномалар қаторида қиймати бир неча миллиард АҚШ долларига тенг бўлган кўплаб лойиҳалар имзоланди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев мазкур давлатлар раҳбарлари билан музокаралар чоғида ҳар бир лойиҳани алоҳида муҳокама қилиб, тўла амалга оширишга оид масалалар, жумладан, молиялаштириш имкониятлари юзасидан атрофлича фикр алмашди. Лойиҳаларнинг “йўл хариталари” тасдиқланиб, уларнинг босқичлари, ижро механизмлари ва масъул шахслар белгилаб олинди.
Давлатимиз раҳбари бу борада муҳим келишувларга эришилганига қарамай, айрим раҳбар ходимлар имзоланган ҳужжатлар ижросини таъминлашга эскича ёндашаётгани, иқтисодий ҳаётимизда устувор аҳамият касб этадиган, янги иш ўринлари ташкил этиш, аҳолининг турмуш фаровонлигини ошириш имконини берадиган бу масалага етарлича масъулият билан қарамаётганини чуқур таҳлил асосида, аниқ мисоллар орқали кўрсатиб берди.
Барча зарур ҳужжатлар қабул қилингани, янги тузилмалар ташкил этилгани, экспортчи ва сармоядорлар учун ҳар томонлама қулайлик ва имтиёзлар берилгани, бир сўз билан айтганда, мамлакатимиздаги халқаро иқтисодий ва сармоявий ҳамкорлик субъектларининг самарали ишлаши учун барча шарт-шароитлар яратилганига қарамасдан, ҳозирча аниқ натижалар кўзга ташланмаяпти, ижро муддатлари ортга сурилмоқда.
Бунинг сабабларидан бири ишончли хорижий шерик ва молия манбалари мавжуд бўлмаган ҳолда самарасиз лойиҳалар тайёрлаш, амалда фойда бермайдиган ҳужжатлар имзолаш ҳолатлари билан боғлиқдир. Бундай лойиҳаларнинг мониторингини юритиш бўйича тизимли иш олиб борилмаяпти. Иқтисодиётимизга хорижий сармояларни жалб этиш борасидаги аҳвол қониқарли эмас.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев бу масалада камчилик ва қолоқликка йўл қўяётган ҳар бир вазирлик ва идора фаолиятига танқидий нуқтаи назардан баҳо берди.
Хусусан, Туркманистонга ташриф асносида қишлоқ хўжалиги техникаси, минерал ўғитлар, автомобиллар, қурилиш материаллари, маиший техника ва бошқа маҳсулотлар етказиб бериш бўйича умумий қиймати 151 миллион АҚШ долларига тенг ҳужжатлар имзоланган эди. Ўтган уч ой давомида экспорт ҳажми 12 миллион долларни ташкил этди. Бу умумий келишилган миқдорнинг 8 фоизи, холос.
Қозоғистон, Россия ва Хитойга ташрифлар ҳамда Туркия раҳбари билан ўтказилган музокараларда ҳам бир неча миллиард долларлик йирик келишувларга эришилди. Лекин уларнинг ижросига оид натижалар кутилганидек эмас.
Давлатимиз раҳбари йиғилишда ҳисобот берган мутасадди раҳбарлар ўз масъулиятини кескин ошириши зарурлигини, бажарилмаётган ва кечикаётган лойиҳа ва шартномалар учун улар шахсан жавобгар эканини алоҳида таъкидлади. Ҳар бир лойиҳанинг бажарилиши бўйича биринчи галдаги чора-тадбирларни аниқ-равшан белгилаш, молиялаштириш ва ижро жараёнлари бўйича замонавий ва тизимли асосда мониторинг олиб бориш юзасидан топшириқлар берилди.
Шериклик тўғрисидаги ҳужжатнинг имзоланиши аввало унинг ижроси билан муҳимдир. Давлатимиз раҳбари фақат қоғозда акс этадиган, амалда ҳеч қандай фойда бермайдиган лойиҳалар тузишдек эскича амалиётдан бутунлай воз кечиш, бундай одат ва кайфият билан ишлашга мутлақо чек қўйиш лозимлигига алоҳида урғу берди.
Эришилган барча келишувларнинг молиявий манбалари, ижро механизмлари, логистикаси, масъул идоралар ва шахслар ҳамда бошқа масалалар тўлиқ ҳал қилинган бўлиши, иш пухта ва қатъий амалга оширилиши керак.
Президентимиз тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига чет давлатлар билан савдо-иқтисодий алоқалар ва сармоявий ҳамкорликни ривожлантириш борасида мақсадли инвестицион стратегия ҳамда қабул қилинган келишувлар ижросини таъминлаш бўйича Низом ишлаб чиқиш вазифасини топширди.
Ушбу тизимни такомиллаштириш мақсадида масъул ижрочиларнинг ҳар ҳафтада бир марта Вазирлар Маҳкамасида ва ҳар ойда бир марта Президент ҳузурида хорижий шериклар билан ҳамкорликда амалга оширилаётган жорий ва ишлаб чиқилиши кўзда тутилаётган янги инвестицион лойиҳалар юзасидан ҳисобот бериш тартиби ўрнатилади.
Лойиҳаларнинг ўз вақтида молиялаштирилиши, мутасаддиларнинг ижро интизоми, масъул шахсларнинг мавжуд имкониятлардан унумли фойдаланишини назорат қилиш Ҳисоб палатаси ва Бош прокуратура зиммасига юкланди.
Йиғилишда дабдабали рақамлар ва баландпарвоз ҳисоботлар ортидан қувиш эмас, янгича самарали усул ва механизмларни татбиқ этиш, аҳволни қисқа муддатда синчиклаб ўрганиб чиқиш ва зарур чора-тадбирлар белгилаш юзасидан тегишли кўрсатмалар берилди.

Каждый документ должен быть исполнен своевременно и качественно
29 мая состоялось совещание, посвященное анализу и оценке состояния реализации соглашений, договоров и проектов по развитию взаимного партнерства в определенных сферах, подписанных по итогам визитов Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Туркменистан, Казахстан, Россию и Китай, а также встреч на высшем уровне с Президентом Турции.
В совещании приняли участие Премьер-министр, его заместители, руководители соответствующих министерств и ведомств.
Совещание вел Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства отметил, что состоявшиеся в текущем году визиты официальной делегации Узбекистана в Туркменистан, Казахстан, Россию и Китай являются первыми зарубежными визитами после выборов Президента в 2016 году, их результаты способствуют развитию отношений со стратегическими партнерами, дальнейшему расширению масштабов торгово-экономического сотрудничества.
Необходимо отметить, что по итогам каждого визита наряду с соглашениями и договорами было подписано множество проектов стоимостью несколько миллиардов долларов США.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе переговоров с главами этих государств подробно обсудил каждый проект, обстоятельно обменялся мнениями по вопросам их полной реализации, в том числе возможностям финансирования. Были утверждены «дорожные карты» проектов, определены этапы, механизмы их реализации и ответственные лица.
Глава нашего государства на основе глубокого анализа и конкретных примеров указал на то, что, несмотря на достижение важных договоренностей по исполнению проектов, некоторые руководители подходят к их реализации по-старому, проявляют безответственное отношение к данному вопросу, имеющему приоритетное значение для экономики нашей страны, позволяющему создать новые рабочие места и повысить благосостояние населения.
Несмотря на принятие необходимых документов, создание новых структур, предоставление всесторонних удобств и льгот экспортерам и инвесторам, одним словом, создание в нашей стране всех необходимых условий для эффективной деятельности субъектов международного экономического и инвестиционного сотрудничества, пока не видно конкретных результатов, реализация договоров отстает от сроков.
В числе причин этого – подготовка неэффективных проектов без наличия надежных иностранных партнеров и источников финансирования, подписание документов, не дающих практических результатов. Системная работа по мониторингу таких проектов не ведется. Неудовлетворительно положение с привлечением иностранных инвестиций в экономику нашей страны.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев критически оценил деятельность каждого министерства и ведомства, допускающего недостатки и проволочки в данном вопросе.
В частности, в ходе визита в Туркменистан были подписаны документы по поставке сельскохозяйственной техники, минеральных удобрений, автомобилей, строительных материалов, бытовой техники и другой продукции на общую сумму 151 миллион долларов США. За минувшие три месяца объем экспорта составил 12 миллионов долларов, что составляет лишь 8 процентов от общего объема достигнутых договоренностей.
В ходе визитов в Казахстан, Россию и Китай, переговоров с главой Турции также были достигнуты крупные соглашения на несколько миллиардов долларов. Однако результаты их реализации находятся не на должном уровне.
Глава нашего государства отметил, что ответственные руководители, отчитавшиеся на совещании, должны кардинально повысить свою ответственность, персонально отвечать за проекты и договоры, реализация которых не обеспечивается или отстает. Даны поручения по конкретному определению первоочередных мер при реализации каждого проекта, осуществлению современного и системного мониторинга процессов финансирования и исполнения.
Подписанный документ о партнерстве важен, прежде всего, исполнением. Глава нашего государства особо отметил, что необходимо полностью отказаться от устаревшей практики составления проектов, которые остаются только на бумаге и не дают никакого практического результата, решительно пресекать такие подходы и методы работы.
Во всех достигнутых соглашениях источники финансирования, механизмы реализации, логистика, ответственные ведомства, лица и другие вопросы должны быть указаны четко и ясно, работа должна проводиться тщательно и продуманно.
Президент нашей страны поручил руководителям соответствующих министерств и ведомств разработать целевую инвестиционную стратегию по развитию торгово-экономических связей и инвестиционного сотрудничества с иностранными государствами и Положение по обеспечению исполнения достигнутых договоренностей.
С целью совершенствования работы в данной сфере будет установлен порядок, в соответствии с которым еженедельно в Кабинете Министров и ежемесячно у Президента будет представлен отчет о текущих реализуемых проектах и разрабатываемых совместно с иностранными партнерами новых инвестиционных проектах.
На Счетную палату и Генеральную прокуратуру возложен контроль за своевременным финансированием проектов, исполнительной дисциплиной соответствующих руководителей, эффективным использованием имеющихся возможностей ответственными лицами.
На совещании подчеркнута необходимость не увлекаться громкими цифрами и помпезными отчетами, а внедрять новые эффективные методы и механизмы, даны соответствующие поручения по всестороннему изучению положения дел в краткие сроки и определению необходимых мер.