Дунё полвонлари Ўзбекистон Президенти соврини учун гиламга чиқди
Термиз шаҳрида кураш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун Ҳаким ат-Термизий хотирасига бағишланган ХIII халқаро турнир бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси, мамлакатимиз кураш федерацияси, Сурхондарё вилояти ҳокимлиги ва Кураш халқаро ассоциацияси томонидан қатор давлат ва жамоат ташкилотлари билан ҳамкорликда ташкил этилган нуфузли турнирда дунёнинг элликка яқин давлатидан энг кучли полвонлар ғолиблик учун беллашди.
Турнирнинг очилишида Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси раиси Р.Қурбонов, Сурхондарё вилояти ҳокими Э.Турдимов, Кураш халқаро ассоциацияси президенти Ҳ.Фармон ва бошқалар уч ярим минг йиллик тарихга эга миллий қадриятимиз – кураш мустақиллик йилларида том маънода дунё спортига айланганини алоҳида қайд этди. Ҳозир кураш бир юз ўттизга яқин давлатда кенг оммалашмоқда. Кураш халқаро ассоциацияси, Осиё-Океания, Европа, Панамерика ва Африка кураш конфедерациялари томонидан курашнинг жаҳондаги нуфузини янада ошириш, уни ёзги Олимпия ўйинлари дастурига киритиш бўйича самарали ишлар олиб борилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун Ҳаким ат-Термизий хотирасига бағишланган анъанавий халқаро турнир дунё спорт жамоатчилигини кураш билан янада кенгроқ таништириш, мазкур спорт турига бўлган қизиқиш ва интилишни кучайтириш, дунё полвонларини ўзбек кураш мактаби анъаналари билан яқиндан таништиришга хизмат қилмоқда.
Халқаро турнирда полвонлар уч вазн тоифасида гиламга тушди. Вазни 73 килограмм бўлган полвонлар беллашувида барча совринли ўринлар мамлакатимиз спортчиларига насиб этди. Ҳикматилла Тўраев биринчи, Давлат Абраев иккинчи, Суҳроб Худойбердиев ва Шербек Аблоқулов учинчи ўринни эгаллади.
Вазни 90 килограмм бўлган курашчилар ўртасида ҳам полвонларимизга тенг келадигани топилмади. Яҳё Имомов шоҳсупанинг энг юқори поғонасига кўтарилди. Шуҳрат Арслонов кумуш, Дилшод Чориев ва Камолиддин Расулов бронза медаль билан тақдирланди.
– Кураш фалсафаси, моҳияти ва унинг жозибаси бутун дунёни лол қолдирмоқда, – дейди Хан Су Ким (Жанубий Корея). – Халқингизнинг миллий спорт тури Жанубий Корея ёшлари орасида ҳам тобора оммалашиб бормоқда. Мени ҳам курашнинг мардлик, ҳалоллик, камтарлик каби эзгу фазилатлар билан йўғрилгани ўзига мафтун этган. Кураш билан анча йилдан бери шуғулланаман. Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун Ҳаким ат-Термизий хотирасига бағишланган анъанавий халқаро турнирда қатнашганимдан хурсандман. Таъкидлаш жоиз, турнирни ташкил этишга ҳар томонлама пухта тайёргарлик кўрилган.
Халқаро турнирнинг мутлақ вазн тоифаси финалида сурхондарёлик Абдулла Холиёров россиялик Артём Осипенкони мағлубиятга учратиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини – 25 000 АҚШ долларини қўлга киритди. Артём Осипенко иккинчи, Бекмурод Олтибоев ва Бахтиёр Менглиқулов учинчи ўринни эгаллади.
– Нуфузли турнирда ғолиб бўлиб, Президент совринини қўлга киритганимдан хурсандман, – дейди Абдулла Холиёров. – Мусобақада Россия, Грузия ва Туркманистондан келган кучли полвонлар билан беллашдим. Улар ҳам ўзбек курашининг сир-асрорини пухта эгаллагани учун ғалаба қозонишим осон бўлмади. Президентимиз совринини қўлга киритганим келгусида кураш бўйича халқаро мусобақаларда юқори натижаларга эришишимда янги куч бағишлайди.
Мусобақа иштирокчилари ва меҳмонлари Термиз шаҳридаги тарихий ёдгорликлар, мустақиллик йилларида амалга оширилган бунёдкорлик ишлари, барпо этилган замонавий иншоотлар билан танишди.

В Термезе состоялся XIII международный турнир по курашу на приз Президента Республики Узбекистан, посвященный памяти Хакима ат-Термизи.
В престижном турнире, организованном Государственным комитетом Республики Узбекистан по физической культуре и спорту, Федерацией кураша нашей страны, хокимиятом Сурхандарьинской области и Международной ассоциацией кураша совместно с рядом государственных и общественных организаций, за победу боролись сильнейшие курашисты почти из 50 стран мира.
На открытии турнира председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по физической культуре и спорту Р.Курбонов, хоким Сурхандарьинской области Э.Турдимов, президент Международной ассоциации кураша Х.Фармон и другие отметили, что кураш – наша национальная ценность, история которой насчитывает три с половиной тысячи лет. В годы независимости он стал одним из самых интересных и массовых видов спорта и активно развивается во всем мире. Международной ассоциацией кураша, конфедерациями кураша Азии и Океании, Европы, Панамерики и Африки ведется активная работа по дальнейшему повышению мирового авторитета кураша, его включению в будущем в программу летних Олимпийских игр.
Традиционно проводимый международный турнир на приз Президента Республики Узбекистан, посвященный памяти Хакима ат-Термизи, способствует усилению интереса мировой спортивной общественности к курашу, ознакомлению борцов из различных стран с традициями узбекской школы кураша.
На международном турнире атлеты соревновались в трех весовых категориях. В состязаниях в весовой категории 73 килограмма все призовые места достались спортсменам нашей страны. Первое место занял Хикматилла Тураев, второе – Давлат Абраев, третье разделили Сухроб Худойбердиев и Шербек Аблокулов.
Никто не смог сравниться с нашими курашистами и в весовой категории 90 килограммов. На высшую ступень пьедестала почета поднялся Яхъё Имомов. Шухрат Арслонов завоевал серебряную медаль, Дилшод Чориев и Камолиддин Расулов награждены бронзовыми медалями.
– Кураш своей философией и спортивной красотой приковывает к себе внимание всего мира, – говорит Хан Су Ким (Южная Корея). – Ваш национальный вид спорта набирает популярность и среди молодежи Южной Кореи. Кураш привлекает меня тем, что воплощает такие благородные качества, как честность, мужество, скромность. Я занимаюсь этим видом спорта вот уже несколько лет. Рад, что принял участие в традиционном международном турнире на приз Президента Узбекистана, посвященном памяти Хакима ат-Термизи. Следует отметить, что турнир прошел на высоком организационном уровне.
В финале состязаний в абсолютной весовой категории Абдулла Холиёров из Сурхандарьинской области одолел россиянина Артема Осипенко и стал абсолютным чемпионом турнира. Он завоевал приз Президента Республики Узбекистан – 25 тысяч долларов США. Второе место занял Артем Осипенко, третье – Бекмурод Олтибоев и Бахтиёр Менгликулов.
– Безмерно рад, что победил на этом престижном турнире и выиграл приз Президента, – говорит Абдулла Холиёров. – Моими соперниками были сильные борцы из России, Грузии и Туркменистана, которых оказалось нелегко одолеть, ведь они глубоко овладели секретами узбекского кураша. Приз Президента придаст мне новые силы для достижения высоких результатов на будущих международных соревнованиях.
Участники и гости турнира ознакомились с историческими памятниками Термеза, осуществленной в годы независимости созидательной работой, возведенными современными сооружениями.