Ягона мувофиқлаштирувчи диспетчерлик маркази
Ягона мувофиқлаштирувчи диспетчерлик маркази тез тиббий ёрдам хизматининг янада тезкор ва сифатли ишлашида муҳим омил бўлиб хизмат қилади
Шу йилнинг 25 май куни Республика Шошилинч тиббий ёрдам илмий марказининг Бухоро вилоят филиалида Ягона мувофиқлаштирувчи диспетчерлик маркази (ЯМДМ)нинг пилот лойиҳаси намойиши бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Баходир Атаханов, электрон соғлиқни сақлашни ривожлантириш -UzMedInfo маркази вакиллари, тизимли интегратор Inline Telecom Solutions компанияси, жаҳон экспертлари ва Бухоро вилояти соғлиқни сақлаш бошкармаси рахбарияти ва вилоят шошилинч тиббий ёрдам маркази раҳбарияти иштирок этди.
Жорий йилнинг 16 март куни мамлакатимиз Президентининг “Шошилинч тиббий ёрдамни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони ва “Шошилинч тиббий ёрдамни янада такомиллаштириш ва моддий-техник базасини мустаҳкамлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори имзоланган эди.
Мазкур ҳуқуқий ҳужжатларда мамлакатимиз шошилинч тиббий ёрдам тизимини янада ривожлантириш билан боғлиқ қатор устувор вазифалар белгилаб берилди. Хусусан, ушбу ҳужжатда кўрсатилганидек, ягона мувофиқлаштирувчи-диспетчерлик марказлари мамлакатимизнинг 13 ҳудудида ташкил этилиши мўлжалланмоқда. Бу марказлар ягона автоматлаштирилган бошқарув тизими томонидан бошқарилади. Республика Шошилинч тиббий ёрдам илмий марказининг Бухоро вилоят филиалида ташкил этилган ягона мувофиқлаштирувчи диспетчерлик маркази эса ушбу йўлда ташланган дастлабки қадам бўлди.
Лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ташаббуси билан электрон соғлиқни саклашни ривожлантириш маркази Узмединфо ходимлари, тизимли интегратор Inline Telecom Solutions компанияси, ҳамда “Ўзбектелеком” АКнинг мутахассислари иштирокида амалга оширилиб кўрсатилди.
— Мазкур марказ Соғлиқни сақлаш вазирлиги Ахборот технологиялар ва коммуникацияларни ривожлантириш вазирлиги, “Ўзбектелеком” АК билан ҳамкорликда мамлакатимиз ҳудудида тез тиббий ёрдамнинг ягона мувофиқлаштирувчи диспетчерлик марказини жорий этиш бўйича пилот лойиҳаси сифатида фаолият кўрсата бошлади, — дейди Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Баходир Атаханов. — Мазкур лойиха шошилинч тиббий ёрдам тизими бўйича қабул қилинган ҳуқуқий ҳужжатда белгиланган вазифаларнинг ижроси доирасида амалга оширилмоқда
Маълум бўлишича, эндиликда ушбу марказ шошилинч ҳолатлардаги ҳар бир мурожаатни ўз вақтида тезкорлик билан истисносиз бажарилишига хизмат қилади. Қабул қилинган ва расмийлаштирилган ҳар бир мурожаат ўша заҳотиёқ кўчма бригадага бемор ҳақидаги керакли тиббий ахборот ва унинг жойлашиш манзили ҳақидаги маълумотлар билан биргаликда радио рация қурилмалари орқали узатилади.
Яна бир аҳамиятли жиҳати шундаки, шошилинч тиббий хизматнинг чақирилиши “Ягона ойна” тамойили асосида ташкил этилиб, аҳоли мурожаати тушгандаёқ шошилинч тиббий хизмат кўрсатишни тезлаштириш билан бирга, инсон саломатлиги билан боғлиқ нохуш ҳодисаларнинг олдини олади.
Шуни ҳам айтиш жоизки, ҳужжатда соҳани ривожлантиришга доир кўплаб вазифалар қаторида кечиктириб бўлмайдиган вазиятларда беморлар ҳаётини сақлаб қолиш мақсадида шошилинч тиббий ёрдам хизмати муассасаларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, тизимнинг транспорт паркини бойитиш учун давлат бюджети ва бошқа маблағлар ҳисобидан 1200 та тез тиббий ёрдам автомобили харид қилиниши ҳам белгиланган эди. Айни кунларда зарур воситалар билан жиҳозланган тез тиббий ёрдам автомашиналарининг 200 га яқини харид қилиниб, эҳтиёж баланд бўлган ҳудудларга етказиб берилди.
Дунёнинг етакчи давлатлар амалиёти ўрганилганда тез тиббий ёрдам хизмати фаолиятида алоқа алоҳида ўрин тутиши, ҳудудларни сифатли алоқа билан қопланиши кўрсатилаётган хизматларни самарадорлгини оширишига олиб келиши аниқланган. Намойиш этилган лойихада диспетчер ва тез ёрдам машаниси билан кафолатланган алоқа «Радиоалоқа» куйи тизими туфайли таъминланади. «Радиоалоқа» куйи тизими алоқанинг рақамли радиоканаллари, тез тиббий ёрдам автомобилларида ўрнатилган рацияларнинг жойининг трекинги ва мониторинги йўли билан дисперчер ва тез тиббий ёрдам автомобиллари ўртасидаги кафолатланган алоқани таъминлайди. Маълумотлар тизим ва ускуналар ўртасида рақамли радиоканаллар орқали узатилади, ҳаттоки фавқулодда вазиятлар содир бўлганда ёки мамлакат телекоммуникацион тармоқларнинг юкланганда зўриқиб ишлаш ҳолатида ҳам тез тиббий ёрдам хизмати фаолияти юқорида қайд этилган рақамли радиоканаллар орқали муаян амалга оширилаверади.
Хулоса қилиб айтганда, мазкур Фармон ҳамда у билан тасдиқланган ҳуқуқий ҳужжатлар, шошилинч ва тез тиббий ёрдам тизимини янада такомиллаштиришга, кўрсатилаётган тиббий хизматлар сифатини янги юқори босқичга кўтаришга, соҳада илмий-тадқиқот фаолияти кўламини кенгайтиришга ҳамда илғор хорижий тажрибаларни амалиётга жорий этишда асос бўлиб хизмат қилади.
Мамлакатимизда аҳоли саломатлиги, инсон манфаатлари, халқимиз фаровонлиги ҳақида сўз борар экан, бу масалалар доимо давлатимизнинг эътибор марказида бўлиб қолади. Ана шу эзгу мақсадларнинг мамлакатимиз Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан эълон қилинган Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида рўёбга чиқарилиши эса янада аҳамиятлидир.

Единий диспетчерский координатционный центр
Единий диспетчерский координатционный центр будет служить важным фактором в дальнейшей оперативной и качественной работе службы скорой медицинской помощи
25 мая текущего года в Бухарском областном филиале Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи состоялся показ пилотного проекта Единого диспетчерского координационного центра (ЕДКЦ).
На мероприятии приняли участие заместитель министра здравоохранения Баходир Атаханов, представители Центра развития электронного здравоохранения — UzMedInfo, представители системного интегратора Inline Telecom Solutions, международных экспертов и руководителей Бухараского областного управления здравоохранения и научного центра экстренной медицинской помощи.
16 марта текущего года Президентом страны были подписаны Указ “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы экстренной медицинской помощи” и постановление “О мерах по дальнейшему укреплению материально-технической базы и организации деятельности системы экстренной медицинской помощи”.
В данных правовых документах обозначен ряд приоритетных задач, связанных с дальнейшим развитием системы экстренной медицинской помощи в стране. В частности, как указано в этих документах, предусматривается организация деятельности единых диспетчерческих координационных центров в 13 регионах страны. Они будут координироваться единой автоматизированной системой управления. Организованный в Бухарском областном филиале Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи единый диспетчерческий координационный центр стал первым шагом в данном направлении.
По инициативе Министерства здравоохранения пилотный проект продемонстрирован Центром развития электронного здравоохранения UzMedInfo, при содействии системного интегратора Inline Telecom Solutions и специалистов АК “Узбектелеком”.
— Данный центр начал свою работу в качестве пилотного проекта по внедрению в регионах страны Единых диспетчерских координационных центров экстренной медицинской помощи, реализуемого Министерством здравоохранения совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, — говорит заместитель министра здравоохранения Баходир Атаханов. — Данный проект реализуется в рамках исполнения определенных задач в правовых документах по совершенствованию системы экстренной медицинской помощи.
Как стало известно, теперь данный центр будет служить своевременному выполнению каждого обращения в экстренных ситуациях. Принятое и зарегистрированное обращение в тот же момент будет доставлено выездной бригаде с необходимыми информациями о состоянии здоровья пациента и месте его нахождения.
Еще одной значимой стороной является то, что вызов экстренной медицинской помощи организован на основе принципа “Одно окно” и после поступления обращения наряду с ускорением оказания скорой медицинской помощи предотвращаются непредвиденные ситуации, связанные со здоровьем человека.
Следует также отметить, что в документе наряду с задачами по развитию сферы также обозначено укрепление материально-технической базы учреждений службы экстренной медицинской помощи в целях сохранения в неотложных ситуациях жизни пациентов, приобретение за счет государственного бюджета и других средств 1200 автомобилей скорой медицинской помощи для наполнения транспортного парка системы. В эти дни уже приобретено около 200 автомобилей, оснащенных необходимыми средствами, осуществляется их доставка в регионы, испытывающие в них большую потребность.
При изучении мировой практики свою исключительную эффективность в работе экстренных служб немаловажным фактором является связь. Изучение стандартов связи показало эффективным и надежным средством связи при оказании экстренных медицинских услуг является радиосвязь.
В продемонстрированной системе гарантированную связь между диспетчером и каретой скорой помощи обеспечивается благодаря подсистеме «Радиосвязь». Подсистема «Радиосвязь» обеспечивает гарантированную связь через цифровые радиоканалы связи, трекинг и мониторинг местоположения раций, установленных на каретах скорой помощи. Данные между системой и устройствами передаются по цифровым радиоканалам, даже при чрезвычайных происшествиях вне зависимости от загруженности телекоммуникационных сетей в республике, действия службы скорой помощи продолжают осуществлять посредством указанных цифровых радиоканалов.
Таким образом, данный указ и утвержденные им меры будут служить программным документом в дальнейшем совершенствовании системы экстренной и скорой медицинской помощи, поднятии на новый уровень качества оказываемых услуг, расширении спектра научно-исследовательской деятельности в сфере и во внедрении в практику передового зарубежного опыта.
Примечательно, что в нашей стране вопросы охраны здоровья населения, интересов человека, благополучия народа находятся под постоянным вниманием государства. Вдвойне примечательно, что эти добрые цели достигаются в объявленном по инициативе Президента нашей страны Шавкатом Мирзиёевым годом диалога с народом и интересов человека.